dog

Postavení pejska v rodinné smečce je poměrně ožehavá otázka. Spousta z nás se už setkala s ukázkou toho, kdy pes pánečky převálcoval, dělá si, co chce a bere se na roveň, nebo hůře nad roveň člověku. Takový pes může být nebezpečný nejen cizím lidem, ale i svým majitelům, a navíc si toho ani není vědom, že by dělal něco špatně, protože on je přece ve smečce šéf. Abyste podobným problémům zabránili, je potřeba už od štěněte pejskovi jasně vysvětlovat, kde je jeho místo - kam v rodinné smečce patří. Chce to docela silnou morálku a trpělivost. Přečtěte si, jak tuto stránku výchovy psa řeší veterinářka Hanka Žertová...

Postavení psa v rodinné smečce

Psi potřebují mít ve své smečce, ať psí, nebo lidské, pevný řád s jasnými pravidly. Když je všichni členové skupiny dodržují, nedochází k nedorozumění a šarvátkám, protože každý přesně ví, na čem je. V psí smečce si zdaleka nejsou všichni ve všem rovni. Hierarchické postavení určuje přístup k příjemnostem života. Kdo má vysoké postavení, může kdykoli mít a dělat prakticky cokoli. Ovšem vysoko postavený člen má také více povinností a tudíž i více starostí a odpovědnosti. Proto valná většina psů je docela spokojena na nižší pozici rodinné hierarchie. Jenže řadoví členové smečky potřebují spolehlivého vůdce. Smečka bez vůdce je zvenčí i zevnitř velmi zranitelná. Je na každém majiteli, aby svého psa jasně a srozumitelně přesvědčil o tom, kdo je vůdcem. A to je kámen úrazu - málokdo ví, jak na to. Stále převažuje názor, že vysoký post spočívá v tělesné převaze. Někteří lidé proto zkoušejí demonstrovat převahu nad psem bitím, škrcením či povalením na zem, pomáhají si stahovacími, ostnatými nebo dokonce elektrickými obojky. Autorita a vysoké postavení však nemají s tělesnou převahou co dělat a použití tělesného nátlaku je při budování důvěrného vztahu mezi člověkem a psem spíše na škodu. Dobrý vůdce smečky přesvědčí ostatní o svých kvalitách tím, že obstará jídlo, zajistí bezpečí a dobré místo k odpočinku, je spolehlivý, důsledný a vypočitatelný, to znamená, že se v určitých situacích chová vždy stejně.

Malé štěně má ve věci naprosto jasno: vysoko postaveným členem smečky je bez jakékoli pochybnosti pán. Má přece stále neomezený přístup ke všemu, co pes k životu potřebuje. Bez pána nemá pes vlastně vůbec nic. Lidé si však neuvědomují, že se stále musejí chovat tak, aby pes jejich převahu viděl, aby si ji v každém okamžiku uvědomoval. Chovají se ke psům jako k dětem nebo k lidským kamarádům a zahrnují je přízní a nekritickou láskou. Předpokládají, že pes jim automaticky bude oplácet stejnou mincí. To je však zásadní omyl a začátek velkého problému. Pokud pes bez jakéhokoli přičinění dostane všechno, co potřebuje a co je mu příjemné - krmení, pohodlné místečko, pozornost, hračky, pohlazení, procházky - dává mu to pocit, že je vysoko postavený.

dog

Základem soužití se psem je pevná vazba, dalo by se říci až závislost. Pes si musí být stále vědom dvou skutečností: 1. Člověk disponuje vším životně důležitým (potrava, hračky, sociální kontakt, veškeré pohodlí). 2. Pes dostane tyto potřeby, jen když se chová patřičně. To však vyžaduje od majitele nejen ohromnou zodpovědnost, důslednost a mnoho času, ale také schopnost srozumitelně se psem komunikovat. Proto je mezi námi tak málo dobrých vůdců a mezi psy tolik „problémových“ jedinců.

  • Hanka ŽertováČlánky na téma Výchova psa s veterinářkou Hankou Žertovou uveřejňujeme v magazínu Žena-in.cz každý pátek. Další díl se bude tak trochu týkat dnešního - budeme si totiž povídat o vztahu dítě a pes. Radu doktorky Žertové najdete na našich stránkách v pátek 19. února. Pokud máte nějaký dotaz, týkající se těchto cviků, pošlete mi ho na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz do středy 3. února 2010, paní doktorka se na něj pokusí odpovědět.
  • Pokud vás osoba Hanky Žertové a její rady zajímají hlouběji, navštivte server: www.zvirataazdravi.cz

SERIÁL: Výchova psa

Reklama