stene

Přivolat psa, to je jedna ze základních věcí, které se pes při výcviku musí naučit. Proč? Pokud nežijete na samotě, je potřeba pejska zvykat na to, že žije ve světě lidí, a chránit ho před nebezpečím například na vozovce. Je také potřeba uvědomit si, že všichni lidé nemusí milovat vašeho čtyřnohého mazlíčka jako vy a je jim jeho přítomnost nepříjemná. Proto je potřeba psa spolehlivě odvolat.

Univerzální rada samozřejmě neexistuje, protože plemen psů je spousta a na každou platí trochu odlišný přístup. Těžko budete foxteriéra vychovávat stejně snadno jako buldočka. Zároveň se i liší přístupy ve výchově psa u různých cvičitelů. My vám přinášíme radu veterinářky Hanky Žertové...

Nácvik přivolání štěněte

Nejprve naučte štěně rozpoznat jeho jméno. To se naučí nejrychleji, když každé vyslovení jeho jména spolehlivě oznamuje něco příjemného. Takže vyslovte jméno a dejte štěněti hned kousíček jídla. Jeho jméno vyslovte vždy, když k vám samo přiběhne, a samozřejmě můžete přidat pamlsek. Jméno můžete opakovat také pokaždé, když se na vás štěně náhodou podívá. Důležité je, abyste jméno štěňátka vyslovili vždycky klidným hlasem a s přátelským výrazem. Nikdy psa neokřikujte nebo nenapomínejte jménem. Pokud si nevěříte, používejte k přivolání raději píšťalku, protože zvuk píšťalky zní stále stejně neutrálně - nikdy unaveně, zoufale nebo naštvaně. S píšťalkou začněte při krmení - když je štěně u vás a těší se na jídlo, písknete a postavíte misku na podlahu. Toto cvičení opakujte alespoň týden pokaždé, když štěně krmíte. Po týdnu zkuste přivolat štěně píšťalkou do kuchyně. Když přiběhne rychle, dejte mu hned kousek jídla.

S píšťalkou (nebo zavoláním jména) cvičte nejprve jen doma. Až když se pes pokaždé i z nejtvrdšího spánku probudí a žene se k vám, aby dostal svou odměnu, mohou teprve začít cvičení venku. Venku pískněte nebo zavolejte nejprve jen tehdy, když se na vás štěně právě dívá a když jste si jisti, že přijde. Okamžitě po přiběhnutí samozřejmě následuje odměna, ale mnohem atraktivnější než ta, kterou používáte doma. Dodržujte důležitou zásadu: Nikdy nepískat nebo nevolat, když vidíte, že je pes něčím silně zaujat. Své nároky zvyšujte velmi pomalu, ale cvičte mnohokrát denně.

Pokud jste trochu „zaspali" a začínáte s tréninkem přivolání až u staršího psa, nevadí, postupujte stejně. Jen venku připoutejte psa pro jistotu na dlouhou šňůru a cvičte nejprve v klidném prostředí.

Přivolání je naprostým základem ovladatelnosti psa. Když se budete chtít věnovat nějaké kynologické disciplíně, na každém cvičišti vám poradí, který povel používat pro přivolání psa ve stoji na místě nebo za pochodu k noze, a ukážou vám, jak má cvik správně vypadat. Ale cvičiště vám nebude nic platné, když váš pes nebude pozitivně vnímat vyslovení svého jména, nebude vám plně důvěřovat.

Články na téma Výchova psa s veterinářkou Hankou Žertovou, v magazínu Žena-in.cz uveřejňujeme každý pátek. Další díl se bude týkat základních cviků, jak je například povel „sedni“, „lehni“ a podobné. Co si o nich myslí doktorka Žertová? To se dozvíte v pátek 22. ledna. Pokud máte nějaký dotaz, týkající se těchto cviků, pošlete mi ho na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz do středy 20. ledna 2010, paní doktorka se na něj pokusí odpovědět.

  • Pokud vás osoba Hanky Žertové a její rady zajímají hlouběji, navštivte server: www.zvirataazdravi.cz