dog

Další díl seriálu o výchově psa vám pomůže od velkého trápení. Nejeden majitel pejska řeší domáci loužičky a občas i exkrementy. Jak naučit vaše štěně, aby se chodilo venčit ven? Přečtěte si, co radí veterinářka a specialistka na problémové chování psů Hanka Žertová.

Náš pejsek, pokud má v misce maso nebo cokoliv, co je cítit masem (například granule polité vývarem či s trochou omáčky) a člověk jej začne hladit po hřbetě či krku, začne vrčet...
Do redakce přišel dotaz čtenářky Gabriely Hubáčkové, který nesouvisí s tématem čistotnosti. Hanka Žertová na něj odpoví v pondělním vydání magazínu, tedy 1. února 2010.

Nácvik čistotnosti

Štěňata nedokážou ještě dostatečně kontrolovat svůj močový měchýř ani anální svěrače. Pocítí-li potřebu, musejí ji vykonat ihned. Ve stáří 8 týdnů se štěněti naplní močový měchýř asi za 75 minut, ve 12 týdnech za 90 minut, v 18 týdnech za 120 minut. Příjem potravy a vody nebo jakákoli aktivita produkci moči urychlí. Proto je třeba štěně zpočátku nosit na vhodné místo zhruba každou hodinu, a vždy po jídle, po napití, po hře a po vyspání. Psi si velmi brzy vštípí do podvědomí povrch, na kterém vyměšují. Zeptejte se proto chovatele, na jaký povrch bylo štěně zvyklé dělat potřebu. Jinak se může stát, že vámi nabízený „záchod" nebude štěněti vyhovovat a bude hledat jiný. Štěňata potřebují k vyměšování klidné, nerušené místo. Příliš mnoho podnětů z okolí odvrací jejich pozornost. Totéž platí také o deštivém nebo chladném počasí.

Všem „nehodám" je lepší se hned od začátku vyhnout tím, že budete mít štěně stále pod kontrolou. Při volném pohybu po celém bytě to zpravidla není možné. Takže v době, kdy má štěně odpočívat, je dobré je zavřít do ohrádky. Hned po otevření ohrádky je třeba je donést nebo dovést tam, kde se má vyprázdnit. I pro hry je lepší omezit štěněti zpočátku prostor jen na jednu místnost a pozorně je sledovat. Obvykle dá váhavým přecházením nebo náhlým přerušením hry najevo, že si potřebuje ulevit. Rychle je zvedněte a doneste na správné místo. Přitom chvalte a pokaždé, když se vyprazdňuje, opakujte stejné slovo (například „čurej").

Jakékoli tresty v souvislosti s vyměšováním (okřikování, namáčení nosíku do moči nebo výkalů, plácání novinami nebo tahání za kůži za krkem) jsou nesmyslné a mají nežádoucí efekt: štěně se pak snaží vyprázdnit nepozorovaně a tajně, což značně ztěžuje, až znemožňuje další trénink.

Hanka Žertová

  • Články na téma Výchova psa s veterinářkou Hankou Žertovou, v magazínu Žena-in.cz uveřejňujeme každý pátek. Další díl se bude týkat samoty psa. Jak naučit pejska být doma sám a nekňourat, nedemolovat? Radu doktorky Žertové najdete na našich stránkách v pátek 5. února. Pokud máte nějaký dotaz, týkající se těchto cviků, pošlete mi ho na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz do středy 3. února 2010, paní doktorka se na něj pokusí odpovědět.
  • Pokud vás osoba Hanky Žertové a její rady zajímají hlouběji, navštivte server: www.zvirataazdravi.cz

SERIÁL: Výchova psa

Reklama