Stála přede mnou ve frontě u pokladny. Prstem zametala rozsypaná zrnka mouky polohrubé, která budila pohoršení na černém pásu. Sáček bonbonů, který s moukou tvořil nákupní pár, posunula drobnou ručkou o kousek dál, aby snad nechytil manýry rozpustilé mouky.
Podívala se na mě a její – odhaduji – čtyři roky v překrásných kukadlech ve mně hledaly spojence pro faktickou událost – té pokladní to neskutečně trvá. Usmála jsem se. Nastavila dlaň, aby do ní schovala drobné, které dostala nazpět. Mouku a bonbony uložila do malé látkové tašky s takovou obratností, že jsem měla chuť ji ještě chvíli pozorovat. Nákup jsem „kelímek sáček tetrapak“ narvala do síťovky, až se oka na ní vztekala, jak nepraktická jsem, a vyběhla ven, aby mi předmět mého zájmu zatím neutekl.
Seděla na bobku a ze zábradlí odvazovala malého černého pejska, který tam na ni trpělivě čekal. Odvázala jsem tedy svého bílého a netrpělivého a šla kousek cesty s malou treperendou, která s moukou v tašce musela přejít přes silnici a nezapomněla se předem rozhlédnout. „Jsou mi čtyři roky a chodím do školky,“ potvrdila můj odhad od pokladny. Její malý černý pejsek způsobně cupital u nohy, můj parodoval jeden z nejnáročnějších loveckých úkonů – norování. Měla jsem co dělat, kočírovat psa, nerozsypat nákup a srovnat si v hlavě, že ta malá žabka teď s babičkou bude péct koláč a ví, že na něj potřebuje polohrubou mouku. A je úplně jedno, že si o ni řekla paní prodavačce. Žasla jsem obdivem nad její samostatností a musela jsem konstatovat, když jsem vlála za svým bílým psem, teď už sama, protože Adélka se u jednoho z rodinných domků od nás odpojila a řekla mi „Ahoj“, že mám problém. Má dcera je téměř třikrát starší, určitě má stejně krásná kukadla, ale také zcela jistě v tuto chvíli sedí u počítače, snídani má nachystanou po levé ruce a oblečení po pravé. A možná ví, že koláč se krájí teprve, až vystydne.
A hádejte, kdopak za to asi může?
Opakovaně jsem se snažila, při různých podobných setkáních s dětskou samostatností jinde, zastydět se doma a něco s tím podniknout. Vychovat z holčičky ženu, o které muži sní, která vidí jablko, a hlavou se jí okamžitě táhne myšlenka závinu k odpolední kávě. Ženu, která ve volných chvílích žehlí, zavařuje vše, co roste v okruhu třiceti kilometrů.
„Teď nastane teror, nová doba!“ Vánoce klepaly zítra na dveře a já vítězně tasila linecké těsto, dcera mě po očku a s pubertálním úsměvem sledovala, když jsem se s válečkem v ruce a stále další a další mouku snažila vyválet placku, která by aspoň trošku spolupracovala. Na výzvy, ať se připojí ke své statečné a bojující matce, reagovala tím, že teď to určitě nejde, protože má myšlenku. Vstala až ve chvíli, když jsem prapodivné tvary (dodnes nechápu, že se vzepřely jednotné formičce a udělaly se takhle nehezky pro sebe) vyrvala ze spárů trouby, se kterou si, navzdory letitému vztahu, stále vykáme. „No, mami, vypadá to, že letos bude zase u nás péct cukrárna za rohem.“ Cítila jsem úlevu, že mi mé dítě tak rozumí, a pozdě v noci, když jsem se pokoušela ochutnat cukroví, které jsem pracně upekla, vybavila se mi legrační příhoda s ponožkou, kterou jsem při jednom záchvatu ručních prací zvětšila o celé číslo. Rukama jsem si prohrábla vlasy plné vanilkového cukru a začetla se do řádků, které ona – zatím co já jsem řádila v kuchyni – napsala. Byly tak umně poskládané, rozplývaly se do chutných vět a měly v sobě svobodu čerstvě vypraného prádla, tak trošku do větru roztančeného na prádelní šňůře. Podepřela jsem si hlavu a usmála jsem se. Došlo mi, že ač rozhodně nejsem ukázková hospodyňka a má dcera tento talent neumět vše, ale nehroutit se z toho, zdědila po mně, vedu si dobře. A že jednou se do jejích řádků zamiluje někdo tak, jako by si vychutnával jablečný štrúdl. Pardon, závin.
Nový komentář
Komentáře
Jasmína — #27 mně se především nezdá to, jaká je tu teď slátanina ve všem. Nemůžu si pomoct. Diskuse veškerá žádná - a není divu. Co psát smysluplného k reklamě? Na hlubokomyslná díla tu prostě není situace
magazín teď balancuje mezi Bravíčkem a Pestrým týdne nebo jak se ty barevné časáky jmenují, takže tenhle článek tu působí hodně násilně a člověk je z něj na větvi.
Jasmína — #27 Ona ale nepadla do oka více lidem,stačí si všímat příspěvků,já se k tomu klidně přiznám,že ani mě ne.Ale pokud se líbí tobě,nebo jiným,stačí psát pochvalné komenty a tak to bude v rovnováze
Na svůj názor má právo každý (á).
NE, jednoduché a srtrušné ne
no jestli jednou bude dcerka taky takové "básnické střevo", tak to ji radši naučte péct
Krasne napsano.Ja ucim vnucky aspon neco-aby umely treba aspon vajecnou amoletu,ted jsou tresne, tak rychlou "bublaninu",upect kure a podobne.Maminka ta by se taky mela co ucit,jenom ze asi kdyz byla doma nemela snahu.
Kadla — #21 Ano taky se mi líbí ta skladba slov, jak označila Klára. Ale prostě Gerdě paní nepadla do oka, nelahodí texty její mysli, tak to tady bude její posměch co je to za blbost pod každým článkem této autorky.
Suzanne — #25 nenapovidej, nebo se toho chytne
Klára Křížová — #20 A v symfonii bratrských hlasů, jež vonným přívalem dýše od světa k světu, jak písně lodí plujících vedle sebe, v rozkoši puštěného světla, v dotycích neznámých slovu, pod stíny, jež na pozemskou myšlenku vrhl jsi tajemstvími, jak v úzkosti dechnutý signál, rdoušený stěnami kovu, sen zemský k tvé slavnosti se rozleje vlnami jásavými [size= 12px; line-height: 16px; background-color: #e2e5e7] [/color]
samecka — #23 přízemní
gerda — #22 nejsi
Kadla — #21 jsem odporně přízemní a jsem si toho vědoma.
Gerda: Mně to nepřipadá tak hrozné. Jen semtam příliš dlouhá věta a trochu násilné "básnické obraty" (ale třeba ten, co pode mnou pochválila Klára, se líbí i mně).. Ono by stačilo jen maličkou ubrat a bylo by to hezky čtivé... Ta první část o holčičce je o poznání lepší než ta druhá popisující situaci doma..
Byly tak umně poskládané, rozplývaly se do chutných vět a měly v sobě
svobodu čerstvě vypraného prádla, tak trošku do větru roztančeného na
prádelní šňůře.
Rikina — #18 Já si pamatuju, že jsem šla poprvé sama něco koupit asi v šesti letech (těsně před nástupem do školy), ale my jsme bydleli na vesnici, auta projela tak čtyři za den a do obchodu to bylo asi deset minut.
Pavla_b — #15
jednak to nebylo daleko, tam a zpátky jsem trefila, a obvykle šlo o jednu zapomenutou věc, žádný velký nákup. A to lízátko byla motivace.
Kadla — #16 tak je to asi běžné
a zvláštní jsem já, já bych svého čtyřletého syna samotného ven neposlala
Pavla_b — #15 Já běžně chodívala ve čtyřech nakoupit (ne daleko, obchod byl asi 200 metrů..). Své syny jsem kolem pěti let taky posílala nakoupit do stánu (pravda, nebylo to přes cestu)...
Rikina — #12 Ve čtyřech letech jsi sama chodila něco koupit?
A já mám zase blbý odhad a dítě na ulici bych věkově nedokázala odhadnout vůbec. Třeba ta holčička chodila do druhé třídy, má pěkně prořízlou pusu a vůbec to není žádná křehká květinka. každý vidíme příběh, který bychom chtěli vidět, ale houby víme, co to bylo za holčičku.
Závin vem čert. já se naučila vařit a péct, když jsem měla pro koho. ono to jde pak jaksi samo.
Tak v prvním odstavci jsem pochopila, kdo je autor. A jestli dobře chápu, ona čtyřletá holčička, která šla koupit mouku, jednou vyroste ve vzornou ženu, která je protipólem rozevláté mouky autorčiny. Nenapadlo autorku, že prostá samostatnost může sloužit k tomu, aby žena dělala radost sobě, nikoli k tomu, aby byla nutně vzornou hospodyňkou?
Mimochodem ve čtyřech (necelých pěti) letech jsem syna posílala nakoupit na kole. Do MŠ občas jezdil sám, když se na to cítil. Bylo to před patnácti lety. Manželova předškoláka jsem posílala běžně s tříděným odpadem přes pár ulic. Je na uvážení dospělého, jestli tam jezdí hodně aut, jak je tam bezpečno, jestli se na to dítě cítí apod. Kdybych se bála úchylů, přestanu dítě pouštět ven v pěti a znovu ho vypustím na svět až v pětadvaceti.
kobližka — #11
