Podle lékařských odhadů je v naší republice každý třetí člověk na něco alergický. Nemalou měrou se na tom podílí i přecitlivělá výchova od dětství.

hygiena

Přehnaná péče rodičů o čisté až sterilní prostředí či úzkostlivé chránění dětí před špinavýma rukama může způsobit, že jejich imunitní systém se stane nefunkčním a tělo tak bude náchylnější na různé látky.

Imunitní systém se dotváří do pěti let věku dítěte

Podle slov dětského lékaře MUDr. Jiřího Jackla: „Imunitní systém se dotváří do pěti let věku dítěte. Pokud se tedy rodiče bojí a nenechají děti už v jejich raném věku například v kontaktu se zvířaty, tedy se zvířecími chlupy, či rozkvetlými rostlinami a jinými možnými alergeny, jsou tak jejich děti na nejlepší cestě k oslabení jejich imunitního systému.“

„Příliš sterilní prostředí malým dětem rozhodně nesvědčí,“ dodává MUDR. Jiří Jackl. „Nejhorší jsou maminky posedlé přehnaným úklidem, neboť si ani neuvědomují, že velkým množství různých dezinfekčních prostředků a speciálních mycích přípravků paradoxně více škodí, než prospívají.“

Bojíme se prachu a choroboplodných zárodků, ale téměř sterilní prostředí není dostatečně stimulující pro lidský imunitní systém.

 
Výzkumy uvádí až 25 % onemocnění dětí v téměř sterilních domácnostech nebo izolovaných, oproti dětem pohybujících se na „ulicích“ či žijících ve společné domácnosti se zvířaty.  Těchto dětí se uvádí pouhá 4 %.

Nenechávejte děti doma hned při prvním zakašlání

Podle lékařských studií malé děti, které jsou zvyklé na každodenní kontakt se svými vrstevníky, jsou rozhodně odolnější vůči alergiím.
Nedoporučuje se proto ihned při prvním zakašlání děti izolovat, nikdy je už do školky nepustit a nechat je jen v domácím prostředí. Naopak děti, které navštěvují školky a podobná zařízení, mají možnost se setkat snadněji s běžnými infekcemi jako je rýma či známé dětské nemoci a bývají pak vůči nim odolnější.

Žijeme příliš hygienicky

Imunitní systém má několik velmi důležitých funkcí: chrání tělo před viry, parazity a mikroby, udržuje pořádek v těle a rozeznává, co je pro tělo prospěšné. Společným jmenovatelem, který je typický pro poruchy imunity, je civilizace. Proto jsou také často označovány jako choroby civilizační. A nárůst počtů těchto nemocí je dán tím, že žijeme příliš hygienicky.

„Imunitní systém dítěte je potřeba trénovat setkáváním s viry a bakteriemi už v prvních letech života. Samozřejmě nenecháme dítě v naprosté špíně, ale například běhat teď na jaře po trávníku se psem a hrabat se v hlíně mu vůbec neuškodí,“ uzavírá MUDR. Jiří Jackl.  

Čtěte také:

Reklama