Východočeský Woodstock se uskuteční v Trutnově už po dvacáté. Tento nejstarší festival v Čechách se stále těší velké oblibě a opět se očekává několikatisícová účast. Letošní ročník bude věnován náčelníkovi občanské společnosti Václavu Havlovi. Během celé doby trvání se na podiu vystřídají čeští i zahraniční umělci a kromě hudby čeká na účastníky i 11 stánků neziskových organizací, které se budou snažit zaujmout hosty ekobiografem nebo solárními sprchami.

 

Poprvé se Východočeský Woodstock konal v roce 1987 a mezi jeho zakladatele patří Svědek z kapely Hally Belly, František „Čuňas“ Stárek, a dokonce i jeden ze současných pořadatelů. Tento festival pak inspiroval od roku 1989 k organizování podobných koncertů a Woodstocku pod širým nebem. Ve svých počátcích byl festival rozháněn StB. Dokonce louku, na které se mělo vše konat, postříkali močůvkou. Odpojili ji od proudu a vesnici i město obklíčila policie. Většina piva se zkazila a zbytek byl „rozdán“ domorodcům. Dnes už se taková razie na festivaly zakázané kultury nekonají, ale trutnovští obyvatelé tyto dny vždy velmi těžce nesou.

 

Letos se účastníci mohou těšit na skupiny jako jsou Monkey Bussines, The Dhol Foundation a jejich bubny, kapelu Harmful s Billym Gouldem (zakladatel kapely Faith No More) a mezi zpěváky se objeví Xavier Baumaxa, Pavel Fajta a mnozí další.

 

Příští týden se můžete těšit na celou reportáž o Woodstocku a na historky s ním spojené.

 

A co vy a festivaly? Byla jste někdy na nějakém? Nebo jste jejich odpůrce? Máte nějaké zajímavé historky s festivaly spojené?

Reklama