Východní polovinu České republiky zasáhnou bouřky doprovázené přívalovými dešti, nárazy větru a ojediněle i krupobitím. Uvádí to čtvrteční výstraha na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu. Výstraha platí v pátek od 12.00 do 23.00 pro Pardubický, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj a pro Vysočinu.

Bouřky způsobí studená fronta, která bude postupovat k východu. „Na studené frontě se budou místy vyskytovat bouřky, které zejména ve východní polovině ČR mohou být ojediněle doprovázeny přívalovými srážkami, kroupami a nárazy větru o rychlosti kolem 90 kilometrů za hodinu. Bouřky budou během pátečního večera a noci na sobotu postupovat z Moravy a Slezska dále k východu,“ uvedli meteorologové.

Meteorologové upozorňují, že přívalové deště mohou rozvodnit malé toky. Voda může zaplavit níže položené místnosti, například sklepy a garáže. Lidé by měli mít zavřená okna a dveře a měli by zajistit nebo schovat věci ze zahrad. Firmy by měly zabezpečit stavební jeřáby.

Podle meteoroložky Dagmar Honsové lze očekávat, že v přívalech naprší až 25 milimetrů srážek. Připomněla také, že od počátku června vydal Český hydrometeorologický ústav již čtvrtou takovouto výstrahu. „To svědčí o tom, že červnové počasí je velmi nestálé a střídavé, což pro toto období není zase až tak zcela typické,“ řekla Mediafaxu meteoroložka.