Pořízení pračky je dlouholetou záležitostí, proto bychom měli k jejímu nákupu přistupovat s rozmyslem. Pozornost proto nevěnujeme jenom vzhledu, nýbrž jejímu provedení, rozměrům a počtu praktických funkcí. Mezi pračkami jsou totiž diametrální rozdíly, které spočívají v kvalitě a stylu praní, komfortu obsluhy a více či méně energetickém provozu.
pra.jpg
Kolik máte místa?
Prostorové možnosti velmi ovlivňují výběr spotřebiče, neboť si na základě nich vybíráme buď předem, nebo  vrchem plněné pračky. Zaměříme-li se na pračky s horním plněním, jsou vhodné hlavně do malých koupelen, neboť díky svým rozměrům výrazně šetří místo. Nemusíte se zabývat otázkou, zda nebude otevírání dvířek něco překážet. A také se k tomuto typu pračky nebudete muset ohýbat. I když jsou vrchem plněné pračky prostorově nenáročné, překvapí vás svým výkonem. Dokáží vyprat 7 kg prádla, jsou vybaveny senzorovou technologií, která automaticky přizpůsobí cyklus praní míře ušpinění a množství prádla. Díky tomu je dosaženo co nejlepších výsledků s tím, že dojde až 50 % úspoře energií.

Technické parametry
Dalšími věcmi, které by vás při výběru  automatické pračky měly zajímat, jsou energetická náročnost, hlučnost a třída účinnosti. Ty nejúspornější pračky mohou mít vyšší pořizovací náklady, ovšem brzy se vám vrátí zpátky v podobě uspořených nákladů za vodu a elektrickou energii. Věnujte tedy pozornost energetickému štítku. Třída A+++ označuje energeticky nejméně náročné spotřebiče. Dále se zajímejte o míru hlučnosti. Optimální je hlučnost 50 dB a nižší, která vás nebude nijak významně rušit. Na štítku se také dozvíte o kvalitě praní a efektivitě ždímání. Současné modely si dokáží poradit téměř s jakýmkoliv ušpiněním a zajišťují tu nejlepší účinnost praní. Co se týče ždímání, čím více otáček, tím je prádlo lépe vyždímané a rychleji vám uschne. Standardní rozmezí se pohybuje mezi 1000-1200 otáčkami za minutu.

Nejoblíbenější model na trhu
Předem plněné pračky patří k těm nejprodávanějším, neboť disponují prostorným bubnem, do něhož se vejde až 15 kg prádla. Tento typ pračky se hodí jak do koupelny, tak do kuchyně, kde ji ve vestavěné formě snadno zabudujete do kuchyňské linky. Varianta slim s hloubkou do 33 cm vám značně ušetří místo. Co se týče funkcí, je skutečně z čeho vybírat. Většina praček je již vybavena odloženým startem až o 24 hodin, dětskou pojistkou neboli automatickým zamknutím dvířek během pracího procesu, funkcí AquaStop zabraňující přetečení pračky a případnému vytopení sousedů, zkráceným programem, jenž vám vypere prádlo do 15-30 minut. Velmi praktickými funkcemi jsou Fuzzy Logic či šestý smysl, které si upraví délku praní, počet otáček, teplotu a spotřebu vody dle hmotnosti prádla a druhu tkaniny.Reklama