Ryze vánočních rostlin stále přibývá, či spíš se nabídka neustále rozšiřuje. A do Vánoc se nám tlačí i rostliny, které dříve byly spjaty i s jinými příležitostmi.

Takže račte vybírat:

 

Vánoční hvězda

Klasika, málokterá domácnost ji o svátcích opomíjí. Snad je to její spjatostí s vánočními motivy nebo snad přijatelnou cenou?

Barev je celá škála, od meruňkové, růžové, bílé, červené či nazelenalé. Velikostí jsou velké, rozvětvené, nebo také úplně miniaturní.

Dnes je dokonce možné vánoční hvězdu koupit jako řezanou květinu. Sami pak můžete experimentovat s nejrůznějšími aranžmá. Naprosto úchvatně vypadá vánoční hvězda v kombinaci s kožešinovým lemem po okraji kytice či květináče.

 

U vánoční hvězdy dejte pozor na zamokření, to nesnáší, v misce nesmí nikdy zůstat stát voda. A zalévejte vodou pokojové teploty, protože studeno „na nohy“ taky nemá ráda. Při koupi si nechte rostlinu dobře zabalit do papíru, aby neutrpěla mrazivý šok, a doma jí vyberte světlé slunné místo.

 

Vánoční kaktus

Nabídky v obchodech jsou velkolepé... červené, oranžové, bílé či různě panašované. Šikovná pěstitelka ale dokáže vánoční kaktus dovést ke květu právě na konec prosince… pomáhá nám v tom fakt, že vánoční kaktus je krátkodenní rostlina, ke květu potřebuje max. 8-10 hodinový světlý den.

 

 

 

Bramboříky

Dříve spíše květiny symbolizující MDŽ, ale protože v této vánoční době nejkrásněji kvetou, dolují si své místo v našich domovech právě teď. Má  rád chladnější místnost s teplotou max. 15 stupňů, případně mu vyhovuje místo uvnitř dvojitých oken či v teplé zimní zahradě.

 

 

 

Čemeřice

Málokdo by za touto nenápadnou mrazuvzdornou květinou hledal typicky vánoční rostlinu. A přitom má v historii legendu, která z ní činí svatou!

Chudá pastýřka šla navštívit narozeného Ježíška a neměla žádný dárek. Vzala tedy květinu, kterou osvětloval svatý paprsek. Byl to něžný kvítek čemeřice a v Anglii je dodnes nazýván „Christmas Rose"... Stejně jako brambořík má raději chladnější místo, ale i ve váze či v dekoracích vydrží dva týdny krásná.

Chcete-li ji pěstovat, vyberte ji vápenatou půdu, případně do substrátu přisypte čisté skořápky z vajec.

 

Vánoční narcis

Cibulovina, která je spíše novinkou. Je vhodný k domácímu pěstění a cibulky byly k mání na podzim. Po zasazení jej můžete ihned umístit na světlo. Zálivka by měla být častá, pozor však na přelití. Sázíme do propustné zeminy smíchané s pískem, štěrkem nebo keramzitem.

Klíčí ihned po zasazení.

 

 

Hyacinty a další cibuloviny

Jsou další variantou a stejně jako narcisy jsou již v nabídce květinářství. Hodí se do jemných dekorací a vyniknou jak s leskem vánočních ozdob a řetězů, tak v kombinaci s přírodními ozdobami, např. se slaměnými postavičkami či sušenými citrusy.

 

 

 

 

 

Pokojovky

A co třeba se vykašlat na nabídky penězchtivých květinářů a vystačit si s tím, co máte? Ozdobit se dá araukárie, ta je pro tento účel ostatně jako dělaná.

Ale velmi zajímavě vypadá i pokojový cypřišek, navíc jeho větvičky voní po jehličí.
Je to docela výzva! Fantazii se meze nekladou a ozdobit třeba nějakou plazivku nebo ibišek, to vyžaduje hodně představivosti...

Reklama