bryle-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Procházky, hřiště, vyjížďka na kole nebo dovolená u moře. Aby si vaše děti horké letní měsíce užily ve zdraví a bez mžourání, je kromě pokrývek hlavy a opalovacích krémů zásadní ještě jeden doplněk - kvalitní sluneční brýle. Proč byste jim měli věnovat stejnou (ne-li větší) pozornost jako těm svým?

Dětské oko je citlivější
„Děti mají širší zornici a jejich nitrooční čočka má menší schopnost filtrovat UV záření než u dospělého člověka. To paprskům umožňuje více proniknout do oka, kde mohou způsobit jeho poškození. Ochrana očí v dětském věku tedy snižuje riziko vzniku závažných očních problémů v dospělosti a stáří (vznik šedého zákalu, poškození sítnice a povrchu oka). O některých onemocněních nemusíte vědět léta a problém vyvstane, až když je na nápravu pozdě,” vysvětluje optometrista a vedoucí optik Lentiamo Jakub Odcházel.

Na věku záleží
Pozor, neznamená to ovšem, že čím dříve, tím lépe. Podle Jakuba Odcházela u dětí do tří let ještě dochází k hlavnímu vývoji očí a dítě je schopné se na sluneční brýle rychle adaptovat, což může vést k rozvoji světloplachosti. První sluneční brýle odborníci doporučují pořídit nejdříve ve třech letech. V období od narození do tří let je důležité nevystavovat děti intenzivnímu slunečnímu záření. používat co nejvíce jiných stínících prostředků jako je slunečník, plena na kočárku, kloboučky, kšiltovky atd. U dětí od asi 2 let se doporučuje dočasné použití slunečních brýlí například u moře, kde zároveň slouží jako mechanická bariéra proti větru a písku.

U dětí starších tří let naopak výhody převyšují. Kromě již zmíněné ochrany před UV paprsky a mechanickými vlivy jako je prach, pyl, písek nebo hmyz, je potřeba zmínit také nepříjemné odlesky od vodních ploch či od chodníku. Ostré světlo může způsobovat únavu očí, bolesti hlavy a s tím spojenou špatnou náladu, což na celodenním výletě žádný rodič nepotřebuje.

Jak brýle pro dítě vybírat?
„Samozřejmostí by měla být 100% ochrana proti UVA a UVB zářením, tedy UV 400 a sluneční filtr kategorie 3, který je vhodný do města i na pláž. U dětí je důležitý také materiál - čočky se nesmí při pádu roztříštit a obruby by měly být lehké a zároveň odolné. Ve všech těchto ohledech vítězí plast,“ radí optometrista.

Pro věk 3–5 let se také hodí silikonový řemínek, který zlepší upevnění brýlí na hlavě při nejrůznějších dětských aktivitách a děti je tak snadno neztratí. Při výběru brýlí pro děti vždy sáhněte po variantě označené jako junior, velikost a to, že brýle správně padnou totiž zdaleka není jediný důležitý parametr při výběru.

Zdroj: Jakub Odcházel - Optometrista, optika Lentiamo