Není pěna jako pěna. I když všechny vypadají na první pohled podobně. Kvalitní pěnu nepoznáme podle její barvy, důležitější jsou jiné parametry. Základní lze rozdělit pěny na standardní - polyuretanové (molitan), studené pěny (HR), latexové pěny a paměťové pěny (visco).

po.jpg

Jak je ale rozeznat?
Rozdíly jsou viditelné už pouhým okem. Standardní polyuretanová pěna (molitan) má strukturu uzavřených pórů, její buňky jsou na pohled velmi malé a uzavřené, díky tomu je pěna méně prodyšná a nemá dostatečnou tvárnost, která znamená i menší komfort. Velmi blízkou příbuznou PUR pěny je studená pěna, označovaná také jako HR pěna. Studená pěna má už na pohled viditelné velké otevřené póry, které mají silnější stěny. Tvárnost, prodyšnost, komfort a tvarová stálost, to jsou hlavní přednosti matrace ze studené pěny. Matrace z paměťové pěny poznáte velmi jednoduše, mají vrchní vrstvu z pěny s líným efektem, v kterých po stlačení rukou zůstává otisk Vaší dlaně. Výhodou této pěny je velmi vysoký komfort a nízký bodový tlak, který zaručí, že Vás tyto zdravotní matrace dokonale „obtvarují“, ale nebudou Vás tlačit nazpět do zad, takže je velmi šetrná k páteři. Paměťová pěna díky minimálnímu tlaku nevytvářejí proleženiny. Ideální kombinací je základ nosné vrstvy jádra ze studené pěny a vrchní komfortní vrstva z paměťové pěny.

Latex poznáte jednoduše. Latexová pěna se aplikuje do formy, která má na sobě profil s hroty, které vytvářejí otvory do jádra. Různá velikost těchto otvorů tvoří zónování, protože větší otvory vytvoří měkčí část, naopak menší otvory znamenají tužší oblast matrace.

Druhy pěn už známe, ale ještě je důležitá kvalita, tu určí hustota pěn
Hustota neboli gramáž pěn je udávána v kilogramech na jeden metr krychlový, tedy kolik váží krychle se stranami o délce 1 m. Znamená to, že čím více pěny je v jednom metru krychlovém, tím má pěna vyšší hustotu, tím pádem i vyšší kvalitu, odolnost, nosnost a hlavně delší životnost. Nejčastěji se hustoty pohybují od 20 do 35 kg/m3. U prémiových matrací se pohybuje hustota od 40 do 50 kg/m3 a ta nejlepší kvalita a nejdelší životnost je v hustotách 60 kg/m3 a více.

Hustota pěny neovlivňuje její tuhost. Můžeme mít pěnu, která bude mít stejnou hustotu, přitom může být jak měkká, tak i velmi tuhá.

Matrace z kvalitních pěn vyrábí český výrobce Postelia, jejich produkty můžete objednat v e-shopu Spíme.cz, nebo osobně vyzkoušet v síti jejich prodejen.