Začínají jarní prázdniny a možná se chystáte s dětmi na hory. Máte v plánu svěřit své dítě instruktorům v lyžařské školce? Jak by měla vypadat výuka a na co byste si měli dát především pozor? Zeptali jsme se za vás trenéra a učitele lyžování, Ing. Jana Verla, vítěze ČR Ski Masters.

Proč bychom měli dítě svěřit raději lyžařské škole, než je učit sami? I když jsme zdatní lyžaři a máme u dětí potřebnou autoritu?
Přestože jsem jednoznačně zastáncem výuky rodiči, protože se tím prohlubuje nejen vzájemný vztah a důvěra, ale přínosem je i rozvíjení vzájemné sebekontroly :-), chápu rodiče, kteří v každém případě raději svěří dítě lyžařské škole. Má to celou řadu pozitiv. Dítě se učí kontaktu s cizími dospělými lidmi, kontaktu s cizími dětmi, začne se spoléhat více na své schopnosti, nečeká automatickou pomoc od rodičů, na kterou je třeba zvyklé. Na druhou stranu je pravda, že je u každého dítěte třeba volit individuálně - tak aby získávání nových lyžařských dovedností pro něj nejen nebylo stresem, ale aby i další přínosy z hlediska jeho psycho-sociálního vývoje byly pozitivní.

lyžařský výcvik

Jak nejmladší dítě můžeme začít učit lyžovat?
Není to dáno jednoznačně věkem, mezi dětmi jsou dost významné rozdíly a je známo, že některé bez jakékoliv negativní odezvy začaly už třeba ve věku 2 let a jiné lyžařské radosti-trápení nebyly schopny přijmout ani ve 4-5 letech. Nicméně z hlediska fyzického vývoje je dobré dodržet spodní hranici cca 3-4 roky věku dítěte. Porovnání mezi těmi, kdo začínali ve 2 nebo až třeba v 6 letech, lze dělat třeba v 10 letech a výsledek může být naprosto stejný, nebo klidně i u těch později začínajících lepší. Koneckonců i porovnání současných nejlepších světových lyžařů toto potvrzuje.  

Podle čeho poznáme, že je dítě v dobrých rukách?
Zárukou zdaleka není jen vnější posouzení podle vybavenosti lyžařské školy a množství jejích instruktorů - i když i to mnohé napoví. Nejdůležitější je osobnost konkrétního instruktora - je dobré věnovat se, než dítě někomu svěříme, pozorování práce jednotlivých instruktorů a toho „svého“ si vybrat na svahu.   

Co by nás mělo varovat? Čeho si máme všímat, než dáme dítě do dětské lyžařské školy?
Především toho, na jakém svahu výuka probíhá - jeho sklon, šíře, délka, dojezd do rovinky atp. Dále zaplněnost svahu malými lyžaři a jejich instruktory, zda na svah mohou vjíždět rychle a často i bezohledně sjíždějící lyžaři atp. Kolik dětí má na starost jeden instruktor - více než 3 je dobré, když už děti dobře lyže ovládají, v začátcích je nejlepší výuka individuální. Zda instruktoři s dětmi příliš nestojí a nevykládají jim cosi o technice, ale raději s nimi hodně, co nejvíc jezdí, jezdí, jezdí...

Jaké má mít instruktor „vzdělání“, aby mohl učit lyžovat malé děti?
Existuje celá řada certifikovaných výukových zařízení, která instruktory vzdělávají (např. APUL, APLŠ, SLČR). Ale všichni víme, že pro děti je, zejména v jejich začátcích, nejdůležitější přátelský, veselý, rozhodný, kreativní... člověk jakéhokoli věku či pohlaví, který děti udrží v dobré náladě... Ve chvíli, kdy chceme, aby se dítě opravdu kvalitně v lyžování zdokonalilo, nastává poměrně složitý výběr, protože kvalitu rozpozná pouze opravdu zkušený lyžař. Částečně něco napoví dosažená kvalifikace instruktora.... Podobně důležitý je i výběr lyží a bot - lyže by měly být co nejměkčí a v podstatě je jedno, jaké značky.

lyže

Jak dlouhá by měla být jedna lekce, aby dítě nebylo unavené, nebo otrávené?
Ta úplně první na seznámení s lyžemi a botami rozhodně ne déle než 5 až 10 minut (pokud se snad dítě nedožaduje vehementně prodloužení) a měl by ji asi nejraději provádět rodič. Jedná se o ťapkání na rovince a mírném kopečku, kde ty lyže kloužou atp. Výtečným nářadím právě pro tyto první kroky jsou lyže s názvem FirstStep (první krok). Není k nim nutno mít lyžařské boty a jsou vybaveny i skluznicí, která umožňuje snadnější pohyb do kopce... Skutečný lyžařský výcvik už by měly děti absolvovat na velmi mírném svahu raději s vlekem než pojízdným kobercem.

Máme hodinu lyžování sledovat, nebo se raději vzdálit?
Nejlépe asi pozorovat z povzdálí - inkognito. Ale je to individuální - své dítě znáte a cíle, které jeho zařazením do výuky sledujete, znáte také. Je to na vás.

Co se stane v případě úrazu dítěte? Jsou školy pojištěné? Měli bychom mít pojištěné dítě?
Úraz dítěte v lyžařské škole je událost velmi výjimečná - já takový případ neznám. Má-li škola pojištění, se můžete zeptat a vaše rozhodnutí, zda dítě pojistit, je na vás - tak jako i v daleko nebezpečnějších situacích...lyžařský výcvik

Jak je to se snowboardem? Kdy může dítě začít? Mělo by už umět alespoň trochu lyžovat, nebo to nehraje roli?
Doporučoval bych začít se snowboardingem daleko později než s lyžováním - už i kvůli dostupnosti vhodného náčiní. Rozhodně se pro snowboarding hodí zkušenost z lyží, ale nějak zásadní význam pro rychlejší osvojení dovedností to nemá.

 Více informací o lyžích www.sporten.cz

Čtěte také:

Reklama