Pokud si v kuchyni připadáte jako robot, zřejmě bude něco špatně. Co takhle přenechat nekonečné sekání, krájení, míchání, šlehání či válení na pomocníkovi, který to zvládne hravě a bez připomínek? Je nejvyšší čas vybrat ideálního kuchyňského parťáka. Poradíme vám, jak na to.

Kuchyňských robotů existuje bezpočet, jenže jak zvolit ten nejlepší? Pomineme-li design, na kterém samozřejmě také záleží, máme pro vás ty nejdůležitější parametry, na něž byste se měla při výběru zaměřit.

ETA

Zajímejte se o příkon

Ne vždy znamená, že čím vyšší příkon, tím lepší robot.  Příkon kvalitního robota by se měl ideálně pohybovat na hranici 1000 W. Jestliže má vyšší příkon, jedná se o opravdovou špičku mezi roboty. Stejně tak v případě, když příkon nižší než 500 W, nemůžete počítat se stoprocentním výkonem a koupi takového robota raději promyslete, zda se vám investice vyplatí.

Převody – z jakých jsou matriálů?

Životnost kuchyňských robotů spočívá v tom, zda jsou jeho součástky z pevného a trvanlivého materiálu. Je jasné, že materiál převodových kol, která jsou pro chod robota důležitá, se u různých robotů liší. Jestliže jsou převody z kovu, máte jistotu, že jedná o skutečně robustní stroj, který vydrží i velkou zátěž a časté použití. Naopak plastové převody můžete najít u levnějších modelů.

ETA

Počet rychlostí a plynulá regulace otáček

Víte, že zpracování každé suroviny se hodí jiná rychlost?  A čím více volitelných rychlostí robot má, tím lépe najdete ideální rychlost pro zpracování vaše různé suroviny. Plynulá regulace otáček bývá samozřejmostí u velkých robotů, některé roboty mají dokonce i více než 12 rychlostí! Pro vaši představu -  i 8 rychlostí je dostačujících.

Objem mísy – důležité pro vaši přípravu pokrmů

Nemyslete si, že velikost mísy není důležitá. Čím větší mísa, tím více surovin v ní připravíte. Mezi ty nejmenší patří mísa o objemu 3 litrů, naším doporučením pro pohodlnou přípravu je ale mísa o objemu 5 litrů. Myslete i na to, že velkou výhodou je, pokud má mísa i praktická držadla a kryt proti rozstřikování.

Bezpečnost robota

Bezpečnost je u výkonných robotů velmi důležitá. Roboty velmi často disponují pojistkou, díky které se přístroj vypne, když zvednete jeho výkyvné rameno za chodu. Určitě byste od vašeho robota měli chtít, aby měl pojistku proti přetížení motoru. Zabrání tomu, aby motor odešel kvůli přehřátí.   

Příslušenství – rozmyslete se, co všechno budete potřebovat a co využijete

Nejdůležitější součástí robotu je jeho příslušenství.  Téměř většina robotů je v základu vybavena šlehací metlou, mísící metlou a hnětacím hákem.  Využijete ale i další praktické nástavce. Naším doporučením je  flexi metla, mlýnek na maso, který může v některých případech obsahovat i příslušenství na výrobu domácích uzenin. V nabídce jsou ale i praktická struhadla, která se liší tvarem (bubínková nebo disková). Možná využijete takové vychytávky jsou je mlýnkem na mák, kráječ na nudle, nástavec na válení těsta, lis na ovoce, sekáček na bylinky nebo citrusovač. Pokud má robot horní výstup, lze na něj připojit skleněný mixér – což je skvělá věc pro mixování horkých polévek nebo omáček.

ETA

Příslušenství můžete samozřejmě dokupovat postupně. Před nákupem kuchyňského robota si  ale zjistěte, jaké příslušenství má daná značka v nabídce. Dejte pozor na to, aby bylo také kompatibilní s vámi vybraným robotem. Levněji ale většinou vyjde, když koupíte robota s větším vybavením, než postupné dokupování příslušenství.

Roboty s planetárním systém otáčení – pomocníci v moderní kuchyni

Kdo vaří ve velkém, rozhodně ocení roboty s planetárním systém otáčení. Tyto výkonné stroje si poradí s velkým množstvím surovin a zastanou v kuchyni velký kus práce. Systém umožnuje nástavcům dokonale se pohybovat po vnitřku mísy a vše efektivně zpracovat. Ať už se jedná o sekání a strouhání, míchání, šlehaní, hnětení, mletí masa i máku, ale také o výrobu domácích uzenin, válení těsta, krájení nudlí či lisování ovoce.

Nespornými výhodami takového přístroje je jeho vyšší stabilita i výkon či stabilizátor otáček, ale také již zmíněná variabilita příslušenství a možnost pracovat s větším množstvím surovin. Navíc bývá možné různé nastavení výšky metel a háků. Spolehnout se můžete také na jeho dlouhou životnost a vysokou bezpečnost.

Jako všechno, i roboty s planetárním systémem otáčení mají své nevýhody. Jsou jimi vyšší pořizovací cena, větší rozměry a tedy i náročnější čištění.

 

Naším tipem na skvělý kuchyňský robot je tato skvělá mašinka od ETY:

Celokovový roboty Gratus MAX 002890060 v bílé barvě  určitě splní všechny Vaše očekávání a to nejen díky vysokému výkonu 1200 W, ale také díky široké paletě vybavení. V základní výbavě najdete šlehací metlu, hnětací hák i mísící metlu, nechybí mlýnek na maso a strouhací nástavec s diskovými struhadly, dále obsahuje mlýnek na mák a skleněný mixér. Robot Gratus jev České republice nejprodávanějším robotem posledních tří let.  Více na http://eta.cz/kuchynsky-robot-gratus-max-new

Hera

SOUTĚŽTE!!!

Chceme vám doporučit zajímavou soutěž – více najdete na stránce www.pectespolu.cz!

 

Reklama