Plánujete pořídit si domů nebo na chalupu krbová kamna? Ještě dřív, než se zahledíte do katalogů, nebo začnete obcházet specializované prodejny, měli byste znát několik základních pojmů, které vám pomohou orientovat se v tom, co můžete od daného spotřebiče očekávat.

Důležitý je vzduch

kam1.jpg

Asi nejzásadnější z hlediska efektivnosti topení a využití paliva je tzv. sekundární spalování. Jedná se o podpůrný přívod vzduchu, který proudí do spalovací komory seshora a ze zadní části kamen a mísí se tu s neshořelými plyny, které vznikly ze základního hoření, a pomáhá je spalovat. Tím se navyšuje teplota při spalování a úměrně tomu se snižuje množství škodlivých částic vypuštěných do ovzduší a také komín se méně zanáší sazemi. Sekundární hoření lze jednoduše i pozorovat – spalované plyny hoří modře zbarveným plamenem. Sekundární spalování pomáhá zvyšovat účinnost kamen i snižovat spotřebu paliva. Přívod vzduchu pro sekundární spalování lze regulovat, a tak si můžeme sami nastavit intenzitu hoření. Velmi účinný systém sekundárního spalování nabízí například krbová kamna řady Flamingo, které disponují odolnou spalovací komorou z 5 mm silného ocelového plechu a šamotovým topeništěm a nabízejí výkon 3 – 12 kW.

 kam2.jpg

Oplach sklapředehřátým vzduchem ušetří péči o prosklenou část dvířek kamen, protože omezuje usazování nečistot na jejich ploše. Spalovací vzduch zde proudí těsně před sklem a vytváří tak clonu, která smývá nečistoty, jenž se na skle při hoření usazují. Zároveň tvoří bariéru udržující saze a plyny uvnitř spalovací komory. Při „dušení“ kamen, kdy je přívod vzduchu omezen, oplach skla nefunguje, při uvolnění přívodu vzduchu a zvýšení teploty hoření se sklo opět znovu očistí.

Jestliže přemýšlíte nad teplovodními krbovými kamny, tedy takovými, jež lze napojit na původní nebo nový teplovodní rozvod, je nutno se seznámit s ochlazovací, případně dochlazovací smyčkou. Jedná se o zabezpečení bránící přetopení krbových kamen a následnému zvýšení teploty a tlaku v teplovodním výměníku. Kvalitní provedení tohoto typu kamen představují například krbová kamna Aquaflam, která mohou být jak hlavním vytápěcím zdrojem, tak je lze používat pouze k dotápění.  I tato kamna využívají účinné sekundární spalování.

 kam3.jpg

Teplovodní nebo teplovzdušné?

Teplovzdušná krbová kamna jsou určena především pro lokální vytápění místnosti, pomocí dvouplášťové konstukce, v které dochází k proudění vzduchu,  však umožňuje rovnoměrněji rozdělit teplý vzduch nejen v blízkém okolí kamen, ale i například do dalších místností.

kam4.jpg

Dobrý tipem pro zájemce o tento způsob vytápění jsou například krbová kamna Flamingo DELUXE o regulovaném výkonu 3-11 kW a vysoké výhřevnosti 60-200 m3.  Lze vybírat ze sedmi designových řad i barevného provedení. Například řada Kampa se vyrábí v levém i pravém provedení, takže se může stát nejen součástí stylového provedení celého interiéru, ale jeho určujícím faktorem. Moderní kamna vnesou do bytu teplo a pohodu.

kam5.jpg

Základem teplovodních krbových kamen je možnost jejich napojení na původní nebo nový teplovodní rozvod. Díky tomu umožňují stát se hlavním zdrojem tepla. Například krbová kamna Aquaflam jsou k dispozici se čtyřmi různými výkony – 7, 12, 17 nebo 25 kW, volit lze proto vždy přesně na základě individuálních potřeb. Větší část výkonu se přitom přenáší do ohřevu vody, menší část do ohřevu vzduchu. I tato kamna využívají účinné sekundární spalování, které snižuje spotřebu dřeva, z důvodu bezpečnosti jsou vybavena ochlazovací smyčkou. Volit zde lze ze tří typů regulace přívodu vzduchu - manuálního, základního a automatického.

 

Automatická regulace řídí topný okruh, ve kterém je zdrojem tepla teplovodní krbová vložka, kamna, případně další zdroje. Spalovací proces je řízen automaticky vzduchovou klapkou, která spolupracuje s řídící jednotkou upevněné na zdi. Vyrobené teplo je odváděno do zásobníku teplé užitkové vody (TUV), akumulační nádrže a rozvodu ústředního topení. Regulace obsahuje tři čidla a dále dokáže ovládat dvě čerpadla. Díky grafickému displeji získáte okamžitě informaci o teplotách jednotlivých čidel, zda jsou sepnutá čerpadla nebo jiný zdroj tepla. Díky této regulaci ušetříte mnoho času regulováním vložky a kamen, zvýšíte svou bezpečnost a snížíte spotřebu paliva.

  • snadné uživatelské ovládání
  • grafické zobrazení čidel, čerpadel a teplot
  • možnost spínání/vypínání jiných zdrojů tepla (elektrický/plynový kotel atd.)
  • možnost úpravy nastavení jednotlivých hodnot dle
  • podrobného manuálu
  • nekřiklavý vzhled, univerzální pro mnoho interiérů
  • letní režim

Mějte na paměti, že do konce roku musí mít každý spalovací zdroj na tuhá paliva o příkonu od 10 do 300 kW napojený na radiátory potvrzení o technickém stavu – revizi, která platí dva roky. „Revize se vztahuje i na krbové vložky či kamna s teplovodním výměníkem a budou ji zajišťovat proškolení odborníci, tedy naši obchodní partneři topenáři, kominíci,“ uvedl Jakub Pavel, technický specialista společnosti HS Flamingo. V případě nedodržení této povinnosti hrozí pokuta do výše až dvaceti tisíc korun.

Více informací naleznete na www.hsflamingo.cz.