Kdo cestuje v autě sám, anebo ve dvou a chce přepravovat jízdní kola, většinou si vystačí se zavazadlovým prostorem, do nějž se mu jedno kolo až dvě pohodlně vejdou. Výhoda takového přepravování je jednoznačně ve spotřebě paliv během jízdy, kdy není odpor vzduchu kvůli připevněným na střeše nebo za autem žádný. Nevýhody není třeba zdůrazňovat. Bicykl umístěný uvnitř vozu zabírá zbytečně místo, mnohdy je třeba jej rozmontovat, aby se lépe vešel.

Nevýhody přepravy kol uvnitř auta

Ovšem nejvážnější důvod, pro který se nedoporučuje přeprava kol uvnitř auta, je bezpečnost. Při prudkém zabrzdění nebo nečekaném nárazu se nepřipevněné jízdní kolo může vymrštit dopředu a těžce zranit řidiče, případně spolujezdce. Jak prokázalo šetření automotoklubu ÚAMK, při přetížení asi 10 G, jež vznikne při nárazu v rychlosti zhruba 50 km/hod., se hmotnost kola zvýší asi pětkrát. Což výrazně maximalizuje riziko zranění přepravovaných osob v autě.

kollo

Více typů nosičů bicyklů

Na aktuální téma proto přicházejí nosiče na kola. Podle počtu jízdních kol, typu auta i možností upevňování si volíme mezi více variantami nosičů. Existují střešní nosiče na kola, nosiče na víka kufru u auta a nosiče na tažné zařízení u automobilu. Jednotlivé typy mají svá pro a proti, pojďme si jejich vlastnosti blíže představit.

Střešní nosiče kol

Nosiče kol na střechu jsou nejběžnější a nejpoužívanější mezi tuzemskými i zahraničními motoristy, respektive cyklisty. I když finančně vycházejí nejvýhodněji, přece jen je dobré, když se cyklisté vybaví nosičem na střechu v cenově vyšších kategoriích. Můžou si vybrat i levnější variantu za několik stovek korun, ale před takovými důrazně varujeme. Jakékoliv neznačkové střešní nosiče nemají žádnou životnost, snadno podlehnou korozi a pro montáž někdy stačí pouhé matičky, jež můžou snadno povolit. Upevnění kola na střeše je poté více nebezpečné, než kdyby kolo nebylo připevněno vůbec. To je samozřejmě řečeno s nadsázkou.

Levnější a dražší varianty střešních nosičů na kola

Vybíráme-li si nosiče na střechu od prověřeného výrobce, máme několik možností, podle nichž si konkrétní přepravník na bicykl budeme vybírat. Před výběrem konkrétního střešního nosiče na kola je třeba vybavit se příčníky, jež se dávají na střešní lišty, anebo příčníky určenými právě pro daný model automobilu. Na ty se následně upínají kola s využitím různých mechanismů. Některé nosníky se připevňují s pomocí ocelových třmenů, jiné jsou rychloupínací. Rozdíl mezi třmeny a rychloupínacími systémy je jednak v ceně, a potom ve složitosti montáže a následné demontáže. Třmeny jsou samozřejmě levnější a jejich montáž je složitější.

Pozitiva přepravy kol na střeše auta

Vybrat si nosič na střechu můžete podle počtu bicyklů, jež chcete na střeše auta převážet. Nejčastěji se na nosič vejdou tři až čtyři kola. Výhody střešních nosičů na kola spočívají v příznivém cenovém rozpětí. Kupujete si pro každé kolo jeden nosič a platíte tedy za každý zvlášť. Počet převážených kol je velmi výhodný, pohodlně může za cyklo dobrodružstvím vyrazit rodina se dvěma dětmi, nebo čtyři pasažéři-kamarádi. Nosič na střechu je skladný, při jeho nepoužívání a uskladnění doma nezabere příliš místa. I když si koupíte nové auto, nosič může nadále využívat. Není to jednorázové zboží. Negativa střešních nosičů spočívají v horší manipulaci ve výšce střechy auta a zvýšení spotřeby paliva během jízdy s koly na střeše. Oblíbené střešní nosiče dodávají prověření výrobci Thule (Freeride, ProRide) a Hakr (Speed, UNI). Doporučujeme nosič kol Hakr Speed Alu zamykací s bezpečnostním systémem.

kolo

Nosiče kol na tažném zařízení

Nosiče kol na tažné zařízení se díky svým přednostem pohybují ve vyšších cenových hladinách, a tak by každý motorista-cyklista měl zvážit, do jakého nosiče by chtěl investovat. Střešní nosiče vyšší kvality se dají pořídit i za tisíc až dva tisíce korun, kdežto nosič na tažném zařízení je třeba až pětkrát dražší. Ovšem propočítejte si nižší spotřebu paliva během jízdy někam daleko za hranice a možná se vám nosič na tažné zařízení vyplatí. Na nosiči je možné převážet až čtyři kola, což jej staví na úroveň střešních nosičů. Tyto nosiče na tažném zařízení se velice snadno montují na auto a následné upínání bicyklů je rovněž jednoduché. Negativa těchto nosičů spočívají ve zmíněných vyšších pořizovacích nákladech, nutnosti pořízení třetí SPZ a v tom, že připevněná jízdní kola někdy překážejí ve výhledu. Výrobky značek Menabo, Hakr i Westfalia uspokojí všechny zájemce o nosiče kol na tažná zařízení.

Přeprava kol na pátých dveřích auta

Existuje ještě další typ nosiče kol, který se připevňuje na víko u kufru. To umožňují vozy typu kombi a hatchback. Kdo má tedy auto stvořené k přepravě kol na víku kufru, nechce se mu investovat do střešního nosiče, ani do nosiče na tažné zařízení, má možnost pořídit si tuto variantu.