Adopce dětí z rozvojových zemí je mezi hvězdami šoubyznysu módou už několik desetiletí. Asi jako si svého času všichni pořizovali čivavy, křížence domácích koček, ocelotů a servalů, nebo třeba tygry a opičky. Teď si slavní vozí ze zahraničí pro změnu děti. Ty jejich, a že jich v sirotčincích je například v USA požehnaně, a to i barevných, kdyby na tom snad zájemci trvali, jim prostě nevoní.

Čím chudší, tím líp
Trend nastartovala v 70. letech herečka Mia Farrow, která adoptovala sirotka z Vietnamu a následně řadu dalších dětí. Od té doby se adopce dětí z co možná nejchudších a nejpřelidněnějších zemí stala módou. Svého „barevného“ sirotka si pořídila Madonna, Ewan McGregor, Meg Ryanová či Sharon Stoneová.

Adopce nebo koupě?
Dalo by se říci – jejich věc. Hlavně že dítě najde domov a rodinu, vždyť je to vlastně fuk, jestli je z Barmy, Mongolska, Vietnamu nebo třeba z rovníkové Afriky. Bylo by to fuk, kdyby ovšem adopce z podobných států nepodporovaly obchod s dětmi.

Není tomu zase tak dávno, co byl v Guatemale odhalen „sirotčinec“ s dětmi připravenými k „prodeji“ zahraničním zájemcům. S dětmi, které často i měly své rodiny, ale byly buď uneseny nebo odkoupeny. Podobná situace dokonce vedla před několika lety k zákazu adopcí dětí z Vietnamu. A i přes snahu mezinárodních organizací adopce kontrolovat, jde stále ještě spíše o obchod než o humanitární akce.

Móda nebo city?
Proč si bohatí rodiče nevybírají děti k adopci v rodné zemi, a raději „kupují“ děti z ciziny? Důvodů může být hned několik, uvádí se v dokumentech UNICEF. Předně při adopcích ze zahraničí nedochází zdaleka k tak pečlivému prověřování budoucích rodičů, přesněji řečeno, obvykle nedochází k prověřování žádnému. Což může některým zájemcům vyhovovat. Velkou roli ovšem hraje také snaha pomoci – a obvykle je přitažlivější pomáhat v cizině než doma. Svůj význam má samozřejmě i móda – mít barevné děťátko z rozvojové země je prostě trendy.

Po novém přírůstku do své „duhové“ rodiny se rozhlíží také Angelina Jolie. K vlastní dceři, vietnamskému a kambodžskému chlapečkovi a etiopské dívce chce další černou holčičku – prý proto, aby to malé Zahaře nebylo líto, že je v rodině jediná černá.

Co si o adopcích dětí ze zahraničí myslíte? Adoptovala byste děťátko z rozvojové země? Spíš než nějaké české? Napadají Vás další důvody, proč jsou adopce ze zahraničí tak populární?

Reklama