Naše domácnost se rozrostla o nového člena. Jmenuje se Eda a je to kuchyňský robot. Opravdu vysněný kuchyňský robot.

Ke koupi jsem se odhodlala potom, co jsme na zdejších diskuzích probíraly, jak moc kuchyňský robot pomáhá Týně při vánočním pečení, jak má Hanela už třináct let jednoho robota a pořád je spokojená, a podle čeho se takový robot vybírá.
Protože pokud si robota vyberete opravdu důkladně, stane se vaším pravidelným a neocenitelným pomocníkem v kuchyni.

Jestli tedy uvažujete o koupi kuchyňského robota, přečtěte si, na co byste neměli zapomenout a na co byste se měli při výběru zaměřit.

Kolik toho umí?
Kuchyňský robot by toho měl zvládnout co nejvíce. Než si jej vyberete, měly byste si ujasnit, co od něj očekáváte. Kvalitní robot má hodně výměných kotoučů, struhadel, nástavců a také různé nádoby.
Některé roboty mají jednu hlavní nádobu, ve které se mění jen nástavce, nože a kotouče. Jiné mají zase zvláštní nádobu - mixér, na mixování koktejlů, kaší, omáček...
Můj robot má nádobu jen jednu, ale pokud do ní umístíte speciální nože, slouží i jako mixér. Mixovala jsem v něm jahodový koktejl a povedl se.

Na hnětení těsta slouží u některých robotů zvláštní nádoba, která je z pevnějšího a odolnějšího materiálu a většinou bývá neprůhledná. Kvalitní roboty by měly utáhnout i těsto, které připravujeme z 1 kg mouky.
Přípravu těsta jsem na svém robotovi také vyzkoušela, opět k velké spokojenosti.

Pokud chceme mít dokonale ušlehaný krém, sníh z vaječných bílků nebo šlehačku, jsou na šlehání vhodnější klasické metličky, jaké bývají u ručních šlehačů.

Každý robot by měl být vybavený několika kotoučovými noži. Můj robot má kotouč trhací (trhání nahrubo a najemno), kotouč na strouhaní (nahrubo a najemno), kotouč na plátkování a kotouč na hranolky.

Některé roboty bývají doplněny noži, které rozsekají najemno maso, nástavci na mletí máku, lisování citrusových plodů (i se sítkem).

Výhodou je pulsní spínání, které využijete třeba na sekání nebo strouhání potravin.

Příkon motoru
Kvalitní roboty mívají příkon nad 500 W. U těchto strojů se nemusíte obávat zadření ani přehřátí motoru.
Můj robot má příkon 400 W a zvládnul umíchat i tuhé kynuté těsto na vánočku, ze 3/4 kg mouky. Týnčin robot má příkon 350 W a s přípravou těst nemá taky problémy.

Bezpečnost a údržba
Pokud vlastníte myčku na nádobí, měly byste se také zajímat o to, jestli se v ní mísy a nástavce robota mohou umývat.

Pro bezpečnou práci s robotem je důležité, aby měl vespod přísavné nožky, které ho při práci drží pevně na místě.
Pokud máte špatně nasazenou jakokouliv součást robota (nástavce, špatně docvaknutou nádobu nebo víko), neměl by jít zapnout.
Vhodné je, aby měl robot pojistku proti přetížení motoru, která robot sama vypne.

Reklama