Pohodlí a bezpečí jsou dvě hlavní kritéria, která musí dětská přilba splňovat. Podle čeho poznat, zda přilba dítě ochrání a jaké další parametry ohlídat?

Bezpečí řeší výrobci
Že ochrana hlavy na svahu není zbytečná, o tom nás přesvědčují statistiky úrazů. Děti jsou na sjezdovce ohrožené jednak vlastním pádem a jednak střetem s jiným lyžařem, který je zpravidla větší, těžší a na ostrých a tvrdých lyžích se pohybuje velmi rychle, což neblahé důsledky střetů násobí. Bezpečí přileb řeší výrobci. Každý model přilby, který se na českém trhu objeví, musel projít náročnými testy Mezinárodní lyžařské federace a testy Evropské unie. Uvnitř každého kusu byste měli najít číslo odpovídající normy.

přilba

Na nás tedy zůstává vybrat správně padnoucí a pohodlný výrobek. Naším konzultantem byl pan Petr Křivánek, odborník na lyžařské vybavení z firmy Happysport.

Rozměry
Dětských lyžařských přileb je na trhu spousta, liší se některými konstrukčními detaily. Vezměte dítě na nákup s sebou a zkoušejte různé modely. Vybíráte-li přes internet, změřte dítěti nejširší obvod hlavy (přes čelo nad ušima) a naměřené číslo v cm by měla být spodní hranice intervalu velikostí, na které lze přilbu nastavit. Mějte na paměti, že pokud v přilbě není vyjímatelný polstr, mělo by mít dítě z hygienických důvodů na hlavě ještě tenkou čepici nebo kuklu. Přilby mají v obvodu hlavy obvykle stahovací systém s kolečkem na temeni, který by měl být ovladatelný v ideálním případě i s rukavicemi na rukou. Po nastavení obvodu a zapnutí řemínku pod bradou nesmí z hlavy klouzat, a to ani při prudkém pohybu. V ideálním případě zvládne dítě nasazení a zapnutí řemínků samo.

přilba

Pohodlí
Přilba musí být pro dítě pohodlná a nesmí nikde tlačit a také dejte pozor na hmotnost! Čím je přilba těžší, tím více se namáhá krční svalstvo a dítě může být dříve unavené, bude ho bolet za krkem, či v zádech. Větrací otvory, kterými se reguluje proudění vzduchu, aby se hlava nepotila ani nemrzla, mohou být také nastavitelné. Někdy mívají přilby odnímatelné náušníky, což oceníte při teplém počasí.

Lyžařské brýle
Je vhodné vybírat přilbu zároveň s lyžařskými brýlemi. Oboje by k sobě mělo těsně dosedat a na přilbě by měly být háčky nebo patent pro uchycení brýlí ve správné poloze.

přilba

Jak v tom vypadám?
Tuto otázku položí každé dítě hned. Kluci bývají spokojení, vidí se jako motorkáři, kosmonauti a příslušníci mimozemských civilizací. Holčičkám výrobci vycházejí vstříc barvami a vzory a přilba se dá vylepšit nalepovacími oušky a různými hravými motivy.