Dnes jsou brýle nejen korekční pomůckou, ale i osobitým doplňkem. Přesvědčte se sami a zajděte do některé z prodeje sítě GrandOptical, kde je k dostání nepřeberné množství dětských brýlových obrub. Jak vybrat pro vašeho potomka ty nejlepší? Je dobré posoudit nejen vzhled a cenu, ale pozornost věnujte i správnému výběru brýlových čoček.

brýle

Zásady pro správný výběr brýlových obrub jsou stejné jak u dětí, tak i u dospělých. Především by měly dobře sedět, nesmí být ani velké ani příliš malé. Platí, že by se obroučky neměly dotýkat lícních kostí, a to ani v okamžiku, kdy se dítě usměje. Jejich šířka by měla odpovídat šířce obličeje. Nikdy nepořizujte obroučky větší s tím, že do nich dítě doroste. Brýle nejsou kalhoty, u kterých ohrnete nohavice! Hlava totiž neroste tak rychle jako ostatní části těla. Nemusíte se tedy obávat toho, že z nich vaše ratolest za půl roku vyroste. Nabídka na trhu je dnes opravdu velká a brýlové obroučky jsou vyráběny z lehkých a kvalitních materiálů – většinou jde o kov nebo plast.

Co se nosí?

Nikdo nechce chodit po světě s tím, že nosí brýle, které se mu nelíbí. Proto vybírejte brejličky pečlivě a projděte klidně i několik optik, než najdete ty pravé. Brýle by měly dotvářet dětskou osobnost. A co se teď nosí? Současné trendy si žádají výrazné barvičky. Dívčí obroučky hýří fialovými, červenými či růžovými odstíny, u chlapeckých obrub je stále oblíbená modrá nebo černá. Tyto barvy bývají kombinovány i s kontrastními doplňky jako je třeba červená nebo žlutá. Postranice dětských obrub jsou také zdobené nejrůznějšími ornamenty či obrázky. 

brýle

A co „skla“?

Do dětských brejliček je nejvhodnější zasadit plastové brýlové čočky. Důvodem je jejich nižší váha v porovnání se skleněnými, dále také větší odolnost proti rozbití a v neposlední řadě i lepší ochrana proti UV záření. Vyplatí se i další úpravy čoček, jako jsou tvrzení nebo antireflexní úprava. Zejména tvrzení je užitečné pro běžný život dítěte, protože s touto úpravou jsou čočky odolnější proti poškrábání. Pokud navíc dítě používá brýle ve škole či školce při umělém osvětlení nebo při práci s počítačem, měly by mít čočky také antireflexní (protiodleskovou) vrstvu.

Nechte si poradit

Od očního lékaře zamiřte s dítětem rovnou do oční optiky a nestyďte si říci o pomoc. Zkušený optik vám poradí s výběrem a poučí vás také o tom, jak o brýle pečovat. „Nezapomeňte, že brýle je třeba udržovat a občas i nechat prohlédnout. Tyto „servisní“ prohlídky jsou nutné k udržení životnosti brýlí, což platí právě u dětských brýlí dvojnásob,“ radí Magdaléna Matýšková, marketingová manažerka GrandOptical. Pokud má váš potomek vyšší počet dioptrií, raději nechte zhotovit rovnou dvoje brýle. Pokud se jedny rozbijí, bude mít hned k dispozici rezervní a nebude ničím omezen. A rada na konec? Kupte rovnou i kvalitní pevné pouzdro! 

brýle

Nejčastější oční vady u dětí

Máte pocit, že není se zrakem vašeho drobka všechno v pořádku? Pokud máte i sebemenší podezření, na nic nečekejte a vydejte se k očnímu lékaři.

Dioptrické refrakční vady

Existuje více druhů refrakčních vad. Jde o krátkozrakost (vada je korigována minusovými skly nebo kontaktními čočkami), dalekozrakost (vada je korigována plusovými skly nebo kontaktními čočkami) a astigmatismus (je korigován cylindrickými skly nebo torickými kontaktními čočkami). Jak se dioptrické vady projevují? Například problémy při hře, v odhadu vzdáleností, neschopností odlišit tvary či narážením do předmětů. Oční specialista při takových potížích dítě vyšetří a doporučí brýlovou či jinou korekci.

Šilhání (strabismus)

U malých miminek se stává, že jim občas oči „ujíždí“. Pokud se však šilhání opakuje, není to normální a je třeba zmínit se o takovém problému lékaři. Důvodů této vady může být hned několik. Nejčastěji to bývá například nerovnováha očních svalů, jednostranný astigmatismus nebo odlišné dioptrické hodnoty na levém a pravém oku. Metoda odstraňování této vady je jednoduchá a účinná – zdravé oko se zakryje okluzorem a slabší oko tak musí pracovat i za to zdravé. Některé typy šilhání se vyrovnají vývojem organismu, někdy je třeba odstranit vadu operací.

Více na stránkách www.grandoptical.cz.