Léto skončilo a je tady podzim. Je hodně lidí, kteří nemají podzim a zimu rádi, kvůli plískanicím, krátkým dnům a brzké tmě, studenému větru ... a jaro s létem, kdy je slunce, teplo, vzduch je plný vůní, je tak daleko. Co?! Řekli jsme daleko? Ale vůbec ne přece – slunce teplo a vůně jsou tady pořád. Stačí jen schovat se někam do teplíčka, udělat si pohodlí a nalít skleničku valtického vína. Zavřete oči, promíchejte obsah a malinko nasajte – to je vůně slunce, která se po celé léto ukládala do šťavnatých hroznů, aby vás pak mohla zahřát na těle i na duši.

K vínu vede cesta, ne každý ji hned najde. Musíte víno vnímat jako přítele, poslouchat, co vypráví o svých prožitcích, o svém zrání, o své cestě k vám. Odrůdy vinné révy jsou jako lidské povahy, chovají se k vám různě, mají v oblibě různé věci – některé víno například miluje rybí pečínku, jiné se s ní nesnese, ale zato si rozumí s biftečky.

U nás je běžně k dostání hned několik odrůd valtických vín:

MÜLLER THURGAU

Velmi oblíbená odrůda, s jemnou muškátovou vůní a harmonickou chutí s nižším obsahem kyselin. Můžeme doporučit k méně výrazným předkrmům, zeleninovým polévkám, rybám nebo k bílým měkkým sýrům.

RULANDSKÉ BÍLÉ

Plné víno zelenožluté barvy a květnaté vůně připomínající kosatce. Zráním získává až chlebovou příchuť. Dokonale ladí ke kuřecím prsíčkům, k zeleninovým salátům, k sýrům a k mírně pikantním pokrmům.

RYZLINK VLAŠSKÝ

Vyniká jemnou odrůdovou vůní připomínající vlašské ořechy, květiny, čerstvé luční seno nebo zelená jablka. Nejlepší vlastnosti ryzlinku jsou umocněny kombinací s pokrmy z lehkého bílého masa, vepřovou pečení, zabijačkou či kachnou.

FRANKOVKA

Víno rubínově červené barvy, ve vůni připomínající jádra peckovin až čokolády, s charakteristickou tříslovinou, která připomíná chuť čerstvých hroznů. V Čechách je velmi oblíbená. Podávejte k tmavým masům, pečené huse a kachně, ke zvěřině, uzeným a plísňovým sýrům.

MODRÝ PORTUGAL

Víno jasně rubínové, jemné vůně, lahodné chuť, s nižším obsahem tříslovin i kyselin. Velmi příjemně pitelné víno, vhodné k pikantnějším úpravám krocana, kachny, husy nebo bažanta. Výborně uplatní své nevšední vlastnosti ve spojení s pokrmy ze zvěřiny.

ZWEIGELTREBE

Odrůda vyšlechtěná ze Svatovavřineckého a Frankovky. Středně temně červené víno velmi příjemné harmonie s jemnou tříslovinou a ovocnými tóny. Je vhodným společníkem kořeněným masům, k bažantovi, biftekům, těstovinám, ale i k tvrdým sýrům.

VELTLÍNSKÉ ZELENÉ

Jemné víno s ovocnou vůní, žlutozelenou barvou a svěží kyselinkou. Má lahodně kořenitě mandlovou chuť. Doporučujeme podávat k zeleninovým salátům, sýrům, ale i ke smaženým pokrmům.

RYZLINK RÝNSKÝ

Vyniká svoji typickou vůní po lipovém květu a medu, zvýrazněnou kyselinkou a světle nazlátlou barvou. Říká se mu také Lipka. Jeho ušlechtilá vůně a plná harmonická chuť korunuje celkový požitek z vína. Příjemný společník vhodný pro posezení, ale též k rybím specialitám a tučnějším masitým jídlům.

TRAMÍN

Výrazně aromatické víno s příjemnou vůní, připomínající vůni růží. Svou nezaměnitelnou kořenitou chutí zanechává dlouhý, příjemný dojem. Doporučujeme k různým úpravám drůbeže, také k husím a kachním játrům, těstovinám a sýrům s jemnou chutí. Podává se i jako aperitiv nebo na závěr k moučníkům.

SVATOVAVŘINECKÉ

Oblíbené víno s příjemným buketem a lahodnou vůní připomínající sušené švestky nebo povidla. Typická odrůdová chuť s harmonickým poměrem kyselin a tříslovin. Hodí se ke zvěřině, guláši, uzenému masu, vhodně doplňuje výrazné úpravy vepřového, husy nebo kachny.

CABERTNET SAUVIGNON

Bohaté víno tmavě rubínové barvy, aromatické, až ohnivé, s typickou odrůdovou chutí připomínající černý rybíz. Vznešenost vyzrálého vína si zaslouží podávat jej k vybraným pokrmům z tmavého masa a zvěřiny, je velmi vhodné k tvrdým sýrům.

RULANDSKÉ MODRÉ

Charakteristická světle rubínová barva, jemně ovocná, až květinová vůně a plná sametová chuť jsou chloubou této stále více vyhledávané odrůdy. Vhodné k úpravám vepřového masa, zvěřiny i jiných tmavých mas, ale i k moučníkům a sladkým dezertům.

Více informací o lahodném vínu z Valtic najdete na www.vinovaltice.cz !

Které víno máte oblíbené vy? Sladší, sušší, bílé, nebo červené??? Napište nám o tom!

Reklama