Vybrat si sport nebo typ cvičení, který vás bude bavit, a vydržet u něj déle než prvních několik týdnů, není zas tak jednoduché. No schválně, kolik z vás má doma rotoped uložený v rohu místnosti a sloužící jako věšák? Je načase najít si konečně ten, co vás opravdu chytne za srdce.

sport

Pohyb je zdravý nejen pro tělo, ale také pro duši. Získáte sílu a navíc si dokonale vyčistíte hlavu. Nejhorší, co se vám ale může stát, je potit se během sportovní aktivity, která vám je přímo nepříjemná a vykonáváte ji spíše z donucení, nebo protože to prostě od vás vyžaduje tak nějak vaše okolí. A víte co? Kašlete na to! V dnešní době je tolik báječných druhů sportů a vsadím svoje milované běžecké boty, že si nějakého favorita najde každá z vás, kterým pohyb není cizí.

Chcete-li se hýbat a navíc formovat, popř. hubnout, vždy při výběru aktivity zohledněte svůj věk, zdravotní stav, tělesnou kondici a očekávaný cíl. Jinými slovy: pokud máte bolavá kolena, nevrhejte se na běhání, bolavá záda vám nevylepší např. trampolínky a jestli nemáte rády hodně lidí a železo, fitness centra pro vás asi nebudou značka ideál. Tím nechci říci, že by byly výše zmíněné sporty špatné, jen jsou určené někomu jinému.

sport

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Zásady zdravého tréninku

 • Cvičte pravidelně. Odhodlání jednou za měsíc, ne-li déle, ovoce nepřinese.
 • Vyberte si sport či pohyb vhodný pro vaši kondici.
 • Vyberte si pohyb, který vás baví a dělá vám radost (nebo je vám minimálně na samém začátku sympatický).
 • Cvičení si plánujte předem, vytvořte si tréninkový plán (kdy, kam, klidně i s kým).
 • Nezapomínejte na správné složení jídelníčku. Je to známá věc. Říká se, že asi 70 % úspěšného hubnutí je ukryto ve zdravé a vyvážené stravě, ve správném složení jídelníčku, a to i napříč dny – od rána do večera. Ve zbylých 30 % hraje roli spalování energie, tedy fyzická aktivita, sport. Proč? Protože pravidelným sportováním spalujeme tuky nebo budujeme svalovou hmotu. A čím víc máme svalové hmoty, tím větší množství energie tělo spaluje.
 • Ideálně cvičte 3x týdně po dobu 45–60 minut.

Necvičte...

 • Bezprostředně po jídle nebo nalačno.
 • Nárazově až do vyčerpání.
 • Cviky, které jsou příliš náročné nebo způsobují bolest.
 • Při akutních onemocněních a jiných nedoléčených stavech.
 • Při závažných komplikacích nebo průvodních onemocněních.

Sportovní aktivitu vybírejte s ohledem na cíl, jehož chcete dosáhnout. Vhodná je kombinace aerobního a tzv. anaerobně-aerobní pohybu (Aerobní způsob poskytuje více molekul ATP, je ale pomalejší. Anaerobní způsob je rychlejší, má ale omezenou kapacitu.). Najděte balanc a nikdy nezapomínejte ani na důkladný strečink.

A protože je zima, pojďme se podívat na pár oblíbených indoorových sportů (klikněte pro větší zobrazení):

sport