Vybrat si sport nebo typ cvičení, který vás bude bavit, a vydržet u něj déle než prvních několik týdnů, není zas tak jednoduché. No schválně, kolik z vás má doma rotoped uložený v rohu místnosti a sloužící jako věšák? Je načase najít si konečně ten, co vás opravdu chytne za srdce.
Pohyb je zdravý nejen pro tělo, ale také pro duši. Získáte sílu a navíc si dokonale vyčistíte hlavu. Nejhorší, co se vám ale může stát, je potit se během sportovní aktivity, která vám je přímo nepříjemná a vykonáváte ji spíše z donucení, nebo protože to prostě od vás vyžaduje tak nějak vaše okolí. A víte co? Kašlete na to! V dnešní době je tolik báječných druhů sportů a vsadím svoje milované běžecké boty, že si nějakého favorita najde každá z vás, kterým pohyb není cizí.
Chcete-li se hýbat a navíc formovat, popř. hubnout, vždy při výběru aktivity zohledněte svůj věk, zdravotní stav, tělesnou kondici a očekávaný cíl. Jinými slovy: pokud máte bolavá kolena, nevrhejte se na běhání, bolavá záda vám nevylepší např. trampolínky a jestli nemáte rády hodně lidí a železo, fitness centra pro vás asi nebudou značka ideál. Tím nechci říci, že by byly výše zmíněné sporty špatné, jen jsou určené někomu jinému.
Zdroj fotografií: www.shutterstock.com
Zásady zdravého tréninku
- Cvičte pravidelně. Odhodlání jednou za měsíc, ne-li déle, ovoce nepřinese.
- Vyberte si sport či pohyb vhodný pro vaši kondici.
- Vyberte si pohyb, který vás baví a dělá vám radost (nebo je vám minimálně na samém začátku sympatický).
- Cvičení si plánujte předem, vytvořte si tréninkový plán (kdy, kam, klidně i s kým).
- Nezapomínejte na správné složení jídelníčku. Je to známá věc. Říká se, že asi 70 % úspěšného hubnutí je ukryto ve zdravé a vyvážené stravě, ve správném složení jídelníčku, a to i napříč dny – od rána do večera. Ve zbylých 30 % hraje roli spalování energie, tedy fyzická aktivita, sport. Proč? Protože pravidelným sportováním spalujeme tuky nebo budujeme svalovou hmotu. A čím víc máme svalové hmoty, tím větší množství energie tělo spaluje.
- Ideálně cvičte 3x týdně po dobu 45–60 minut.
Necvičte...
- Bezprostředně po jídle nebo nalačno.
- Nárazově až do vyčerpání.
- Cviky, které jsou příliš náročné nebo způsobují bolest.
- Při akutních onemocněních a jiných nedoléčených stavech.
- Při závažných komplikacích nebo průvodních onemocněních.
Sportovní aktivitu vybírejte s ohledem na cíl, jehož chcete dosáhnout. Vhodná je kombinace aerobního a tzv. anaerobně-aerobní pohybu (Aerobní způsob poskytuje více molekul ATP, je ale pomalejší. Anaerobní způsob je rychlejší, má ale omezenou kapacitu.). Najděte balanc a nikdy nezapomínejte ani na důkladný strečink.
A protože je zima, pojďme se podívat na pár oblíbených indoorových sportů (klikněte pro větší zobrazení):
Nový komentář
Komentáře
vybrala bych si
Chtěla jsem se ke cvičení vrátit tento měsíc. Ale nemoc to odsunula. Chci začít dělat jogu nebo pilates.
nehrozí
Super
Pěkný článek...je to pravda...
Eva_CZ — #5já to mám taky tak. Někdy jsem líná a hledám si v sobě důvod,že dnes nemusím
,ale vždy jdu a jsem ráda. Mám po cvičení vždy lepší náladu
. To ten adrenalin pravděpodobně. Vždy se cítím líp
.
jarka1234 — #4az mi bude psychicky lip, zacnu zase. Ted se sotva dokopu vylezt z postele. Ale kdyz jsem fakt pravidelne cvicila, nejel pres to vlak. Vubec jsem neresila, jestli se mi chce ( jelikoz se mi nikdy nechtelo ), proste jsem sla a cvicila. POTOM jsem byla rada, ze jsem to udelala.
Super článek

. Snažím se cvičit pravidelně,i když se mi někdy nechce
.
Myškomedvídek — #1sportovni gymnastiku cvici 90ti leta pani, moje nejstarsi jogova guru mela pres 80. Co to tady kdakas za nesmysly?
Davam 1*
za clanek, pani Cicvarek bude ma oblibena redaktorka
.