Ložnice je pokoj určený ke spaní a moderní byty už na to pamatují. Proto zde nemusíte zastýlat, ale jistě také nechcete, aby se do peřin celý den prášilo. Čalounění křesel a pohovek je zase třeba ochránit před dětskými drobečky a prstíky od čokolády i proti nenechavým drápkům našich mazlíčků.

potahy

Můžete sice namítnout, že postel potřebuje větrat, ale věřte, že na to stačí ráno, když vstanete, nechat čtvrt hodinky otevřené okno a peřiny na vzduchu pěkně rozhodit. Pak ustelte a ložnici ukliďte tak, že přes pelíšek přetáhnete ozdobný přehoz.

potahy

Styl i účel

Kdo se rád věnuje ručním pracím, má právě tady možnost předvést svou kreativitu. Háčkovaný nebo pletený přehoz vypadá dobře ve stylové a kupodivu i v moderní ložnici, stačí přizpůsobit barvu interiéru, buď doladit tón v tónu nebo naopak zvolit kontrastní jasnou barvu. Zdatné švadlenky si pohrají s kousky látek a ušijí přehoz patchworkový. Tato starodávná technika je ostatně znovu moderní a jestli si na ni netroufnete sami, můžete si strojově nebo ručně prošívaný přehoz doplněný polštářky koupit.

potahy

Pokud máte ložnici stylovou, ať už viktoriánskou nebo ludvíkovskou, zdůrazníte její půvab jednobarevným patchworkem s plastickým vzorem. Takové ručně šité kousky jsou skutečný skvost, však také nejsou nijak levné. Jestli máte ovšem ve zvyku si do ložnice odskočit odpočinout s knížkou nebo notebookem i přes den, pak určitě zvolíte přehoz, na kterém se můžete spokojeně povalovat oblečení, protože se dá snadno vyprat. Pak zvolíte nejspíš obyčejnou deku ze syntetické nebo bavlněné česané příze. Vybírejte také podle toho, jestli se moc nechlupatí, protože určitě nechcete z triček a kalhot obírat barevné chomáčky. Na co pamatovat? Přehoz by měl být na všech stranách převislý přes peřiny i pelest, aby splýval, zakryl přikrývky i polštáře a dal se pěkně uhladit.. Tam, kde je vyšší čelo (může být v hlavě i v nohách nebo jen v hlavě), ovšem převislý být nemůže. Takže než si půjdete přehoz koupit, postel si změřte a potřebnou velikost přehozu spočítejte. Na lifestylových fotografiích často uvidíte na denní úpravě lůžka načančané polštáře, ale věřte, že těm, na kterých spíte, svědčí také lépe zakrytí. Pro denní lenošení i pro ozdobu si pořiďte pár různě velkých i tvarovaných dobře pracích polštářků a jejich povlaky slaďte s přehozem. Nezapomeňte ale ani na to, že alespoň některé by vám měly být příjemné na dotek pod ouško.

potahy

Co mám dát přes to křeslo...

Je to dilema. Člověk si koupí novou sedací soupravu nebo pohodlný ušák, čalounění vybere tak, aby se hodilo k interiéru pokoje - a už po pár týdnech začne přemýšlet, čím by ho zakryl, protože se na něm objeví tu a tam skvrnka ukápnuté kávy, čokolády z dětských prstů nebo dokonce vytahané nitě (nedej bože protržená kůže) od drápků milovaného kocourka. Co s tím? Nedá se nic dělat, představa, že dáte sedačku znovu potáhnout je finanční strašák, takže nezbývá než zvolit nějaký prací a ochranný potah.

potahy

Výrobci moderního nábytku na rizikové domácnosti pamatují, takže už při nákupu můžete zvolit křesla i pohovky se snímatelnými potahy. Pohodlně je sejmete, vyperete a znovu natáhnete. Kdo si nic takového nekoupil, má na vybranou - buď „oblékne" celý kus nábytku, nebo ochrání alespoň části, které nejvíc trpí. To jsou hlavně područky, kde se brzy objevují stopy po mastných rukou a potu, opěrky hlavy, kde zanechávají stopy vlasy. Pokud potahy používáte jen tehdy, když si do křesla sedáte, stačí také pěkný měkký přehoz, který bude jinak úhledně složený někde v koutku pokoje, aby byl pohotově po ruce.

potahy

Tam, kde je třeba čalouny chránit trvale, nebo jsou už natolik poškozené, že je potřebujete schovat, se hodí prací potahy ušité tak, aby pevně seděly, nestahovaly se při každém usednutí, nekrabatily se pod zády i na sedáku. Šikovné jsou třeba „žabičkové" pružné potahy, které se přizpůsobí i nějakému tomu centimetru různých velikostí sedaček. Nelíbí se vám jejich krepová struktura? Můžete mít i potahy hladké, z rubové strany opatřené gumami - tady už ovšem velikost musí hodně přesně sedět. Je příznačné, že dnešní unifikovaný svět nabízí křesla a pohovky v tvarech a velikostech prakticky shodných u všech výrobců. Pokud ovšem máte nějakou starožitnost, zkrátka atyp, pak si potahy budete muset nechat ušít na míru. Obchody s bytovým textilem často tuto službu nabízejí a pomohou vám i s výběrem pěkné a praktické látky.

potahy

Text: Gabriela Koulová

Související články:

Reklama