Potěšíte se pohledem na zasněžené vrcholky hor, ozářené slunce. Odrazíte se a ladnými oblouky svižně křižujete nedotčený bílý manšestr na sjezdovce. Cítíte vzrušení a radostné opojení… Možná uzrál čas, aby i vaše děti odhalily kouzlo lyžování. K tomu ale potřebují dobré lyže. Jak je správně vybrat? 

lyže

Jste zvyklí kupovat dětem vše o nějaký ten centimetr větší, delší či širší. U lyží to rozhodně nedělejte, protože ty se „do rezervy“, tedy na další tři sezóny pořídit nedají. Tedy pokud nechcete potomkovi pohyb na svahu hned na začátku zošklivět, případně mu přivodit ošklivou zlomeninu (při pádu hrozí, že ve velké botě se noha ještě před vypnutím vázání stihne nehezky překroutit). Nemluvíme o plastových lyžích, které koupíte v každém supermarketu, ale o lyžích pro školáka, jež by měly být především lehké, měkké a díky tomu snadno ovladatelné.

Délka? Mezi bradou a nosem

Dítě může klidně lyžovat v čepici nebo bundě staršího sourozence, ale lyže musí odpovídat jeho výšce. Základní pravidlo zní: vyberte takové lyže, jejichž špice bude mít dítě mezi bradou a kořenem nosu. Začátečník a horší lyžař tedy budou mít „prkýnka“ po bradu a s tím, jak se budou zlepšovat, se i lyže přiblíží kořenu jejich nosu. A je jedno, půjde-li o dobře stavěného pořízka nebo útlou vílu.

Na dlouhých lyžích by se totiž dítě trápilo. Naučit se zatáčet či zastavit na nich by pro něj bylo peklo a ještě by hrozilo riziko získání špatných lyžařských návyků. „Mnoho lidí má naopak tendenci pořizovat dětem krátké lyže – v naději, že se potomek naučí lyžovat rychleji a bezbolestněji,“ navazuje Petr Křivánek, manažer prodejny a půjčovny Happy Sport „Bohužel je to medvědí služba, protože krátké lyže fungují jinak než delší, děti je jen obtížně ovládají a hůř se jim na nich dělají oblouky.“

lyže

Žádné starosti s materiálem a tvarem

Kupujete-li lyže pro šesti- či dvanáctiletého syna či dceru, kromě délky si s dalšími parametry hlavu nelámejte. Lyže do 150 centimetrů jsou konstrukčně, tvarově materiálově prakticky stejné.

Pouze v případě lyží z druhé ruky, dejte pozor, aby nebyly starší pěti let. Dnes jsou de facto všechny dětské lyže carvingové, ale ještě před pár roky se vyráběly rovnější a ne tolik vykrojené.

A když je řeč o lyžích, jak je to s hůlkami? Někteří tvrdí, že dětem do ruky nepatří, jiní si myslí opak. „Podle mého názoru nerozhoduje věk dítěte, ale lyžařská vyspělost. Pokud se dítě teprve učí lyžovat, tíha hůlek ho nutí zaklánět se dozadu, takže si postupně vybuduje špatný postoj,“ tvrdí Petr Křivánek.

Boty pro obra nebrat

Aby malý lyžař měl šanci prožít na svahu tu pravou euforii, patří ke správně dlouhým lyžím také dětské lyžáky správné velikosti. Vzdejte se představy, že by lyžařské boty měly vydržet déle než jednu sezónu a pořiďte dítěti přezkáče maximálně o jedno číslo větší, než je jeho aktuální velikost nohy.

Pokud jste měli v úmyslu vyplnit volný prostor ve velké botě třemi ponožkami, zapomeňte na to. Dítě bude ve velkých botách nestabilní a nedokáže dobře ovládat lyže, takže opět hrozí získání špatných návyků. A samozřejmě pozor i na příliš malé a těsné boty, které mohou tlačit a bude v nich zima.

lyže

Vlastní, nebo půjčené?

Potomek roste jako z vody a nová výbava na lyže je drahá, nehledě na starosti spojené s výběrem. Zvažte proto nákup v bazaru, nebo ještě nejlépe – pro vybavení si zajděte do půjčovny, protože

  • i podle odborníků stačí malým lyžařům v začátcích i starší použité lyže,
  • můžete vypůjčit celý lyžařský komplet, takže nemusíte pracně shánět lyže, boty, helmu atd.
  • chystáte-li se lyžovat dva nebo tři víkendy v sezóně, nemá cenu investovat do nového vybavení,
  • plánujete-li naopak strávit na horách veškeré volno, můžete využít celosezónního či celoročního půjčovného a vyhnete se frontám v lyžařských střediscích při jednorázových výpůjčkách. 

Jeden příklad za všechny: V Happy sportu zaplatíte za celosezónní zapůjčení dětského lyžařského kompletu (lyže 100 až 129 cm, boty, hole a helma) 1890 Kč, což je částka, která vám obchodě nepostačí ani na nové lyže.

Vypůjčení juniorského lyžařského kompletu (juniorské lyže od 130 cm, boty, hole, helma) vás přijde na 2090 Kč. Ani v tomto případě vám vynaložená částka nepokryje výdaj za nové lyže této kategorie.

A to stejné platí i pro zapůjčení samotných lyží: za dětské zaplatíte za sezónu 1290 Kč, za juniorské 1490 Kč.

  • pokud dítě z bot či lyží během sezóny vyroste, ve velkých a seriózních půjčovnách vám vymění menší kus za větší.

Servis, servis a zase servis

Vždy zkontrolujte technický stav dětských lyží, ať se rozhodnete obstarat je v půjčovně nebo koupit použité (některé bazary prodávají lyže za nižší cenu, ovšem neservisované, a kdo si takové koupí, musí počítat s nemalým výdajem za servis). Podívejte se na skluznici, a pokud v ní uvidíte hluboké rýhy, znamená to, že lyže neprošly servisem. Dále se zaměřte na tloušťku hrany, která má být nabroušená a beze stopy rzi. Je-li příliš tenká, znamená to, že lyže byly v minulosti mnohokrát servisované a tedy hojně používané. Lyže s prošlápnutým jádrem poznáte, když obě položíte vedle sebe na rovnou podlahu a podíváte se, zda jsou ve středu i ve špičce stejně prohnuté.

lyže

„Vše se odvíjí od správné a pravidelné údržby. Dá se říci, že poctivě a pravidelně servisovaná lyže se kvalitou vyrovná nové lyži, a proto si také můžeme dovolit poskytovat na prodávané použité lyže 36měsíční záruku,“ doporučuje manažer Happy sportu. Jedním dechem však dodává, že lidé všeobecně bohužel zanedbávají péči o lyže: „Dávat lyže do servisu jednou za tři roky opravdu nestačí. My v půjčovně servisujeme lyže, jakmile nám je zákazník vrátí. “

A to je další z nezanedbatelných výhod půjčovny: odpadá vám starost s péčí o lyže během sezóny. U krátkodobých výpůjček servis nemusíte řešit – vypůjčíte, děti si zalyžují a vybavení vrátíte. U sezónních a celoročních výpůjček vám seriózní půjčovna nabídne servis zdarma. A vězte, že po týdnu na horách se lyže bez odborného zásahu neobejdou.