UV záření je nepochybně hlavní příčinou rakoviny kůže. Výskyt této nemoci stoupá nejen proto, že ji dokážeme lépe a dříve odhalit, ale hlavně kvůli zvětšující se ozonové díře v atmosféře. Ta umožňuje průnik rakovinotvorného UVB záření až na zemský povrch. O to více se musíme chránit sami.

Správně vybraný opalovací krém zabraňuje jak nepříjemnému spálení, které se zahojí do několika dnů, tak hlavně dlouhodobým účinkům slunečních paprsků. Kůže si totiž každé takové spálení pamatuje a je jen otázkou času, kdy se buňky „vzbouří“ a začnou se nekontrolovatelně množit. Pak už je na prevenci bohužel pozdě. Ochrana je zásadní zejména v dětství, ani v dospělosti na ni ale nesmíme zapomínat.

sun

Pozor na nos

Rakovina se týká většinou těch oblastí kůže, které jsou slunci vystaveny nejvíce nebo nejčastěji. Těmi jsou zejména vystupující místa na obličeji – nos, čelo – ruce či ramena. Dále pak jsou ve větším nebezpečí místa pigmentovaných znamének. Zde jsou buňky již zmnožené a k dalšímu bujení jim stačí výrazně menší dráždění. Proto je těmto oblastem nutné věnovat zvýšenou pozornost.

Faktor času bez spálení

Při výběru opalovacího přípravku se většinou řídíme jeho ochranným faktorem, tzv. SPF (sun protection factor). Ten je určen přibližným výpočtem toho, jak dlouho můžete zůstat na slunci bez spálení. Například u osob, které by bez použití opalovacího krému zčervenaly po 10 minutách, prodlouží výrobek s SPF 2 tuto lhůtu na 20 minut. Podobně ochranný faktor 30 prodlouží bezpečnou dobu 30×. Je ale nutné si uvědomit, že k poškození kůže může dojít i bez předchozího zčervenání a navíc ochranná schopnost krému nestoupá proporcionálně. Zatímco SPF 15 odrazí již 93 % škodlivých paprsků, SPF 30 jich odstíní 97 %. Záleží tedy na době, jak dlouho je krém aktivní, a je nutné se mazat dříve, než ke spálení dojde.

Posviťte si na složení

SPF není jediným ukazatelem, který by měl zájemce o kvalitní opalovací přípravek sledovat. Další důležitou vlastností krémů je jejich spektrum účinnosti. Většina totiž chrání pouze před UVB zářením, které je nejvíce odpovědné za vznik rakoviny. Sluneční paprsky ale obsahují i tzv. UVA záření, které urychluje stárnutí pleti a při dlouhodobém působení může mít stejný účinek jako UVB. Široké spektrum ochrany zajišťují tyto látky:

  • oxybenzon,
  • cinnamát,
  • salicyláty,
  • cinoxát,
  • oxid titaničitý (titanium oxid),
  • avobenzon.

Podívejte se na složení svého přípravku, zda obsahuje alespoň některé z nich. Nicméně receptury opalovacích krémů jsou často výrobním tajemstvím, a není proto možné vše vyčíst z etikety. Jednotlivé chemikálie se navíc skrývají za firemními názvy, je proto lepší nakupovat v lékárně, kde vám s výběrem poradí.

sun

Mladí a zranitelní

Ani děti nejsou proti škodlivým účinkům slunce imunní. Naopak, předpokládá se, že 80 % veškerého slunečního záření vstřebá průměrný člověk do 18 let života. Pokud v této době nebyla kůže dostatečně chráněna, je v budoucnu až dvakrát vyšší pravděpodobnost onemocnění rakovinou.

  • Obecně je doporučováno v době od 10 do 16 hodin zůstávat mimo přímé slunce. To se týká jak dětí, tak jejich rodičů.
  • Děti mladší 6 měsíců by na slunce neměly přijít vůbec nebo jen na velmi krátkou dobu a vždy vyzbrojené kloboukem, slunečními brýlemi a schváleným dětským opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem.
  • Naši starší potomci pak na slunce již mohou více, ale zásady ochrany hlavy, očí a kůže platí stále.
  • Nejtěžší je to asi s puberťáky. Zvláště mladé slečny chytají bronz již od března. Snažte se jim vysvětlit, že slunce může ublížit a že vzhled indiánské babičky určitě není to, po čem touží.

Vybírejte citem

„Je dobré používat krém s vyšším ochranným faktorem. Důležitější ale je, aby vám výrobek vyhovoval i vůní a konzistencí, o to častěji se jím totiž budete mazat,“ shrnuje problematiku Andrew Kaufman, dermatolog a chirurg z americké asociace pro dermatologickou chirurgii. Znamená to tedy, že není tolik důležité to, jaké číslo je napsané na obalu, ale kolikrát krém během dne použijete.

Zdroj: www.hojeni-ran.cz

Reklama