62f0f1756ec53obrazek.png
Foto: Shutterstock

Dívejte se na zpracování

Už při prvním pohledu byste měla mít pocit, že jde o kvalitní výrobek. Pasující nýty, funkční a snadno ovladatelné zipy nebo jiná zavírání… Nechcete přece, aby se dítě s jeho dennodenním užíváním trápilo. Určitě zvolte i voděodolný materiál. 

Zvažte váhu

Děti nosí do školy plno učebnic a pomůcek, s jejichž váhou toho moc nenaděláme. Proto je důležité zvolit co nejlehčí brašnu. Ta podle normy ČSN 79 6506 nesmí sama o sobě vážit více než 1 200 gramů u žáčka na prvním stupni a 1 400 gramů u školáka na druhém stupni základní školy. Ale k mání jsou i mnohem lehčí výrobky. Obecně řečeno, celkově by dítě nemělo nosit na zádech váhu přesahující 10 až 15 % jeho tělesné hmotnosti.

Rozložit hmotnost batohu na ramena a dolní část zad pomohou i nosné popruhy na hrudi a na bedrech. Pokud je správně umístěný a dotažený, zvládne bederní pás v oblasti kyčelních kostí přerozdělit až polovinu hmotnosti plného batohu z horní části těla na pánev a odlehčit tak páteři.

Poměřte velikost

Hledět musíme i na správné rozměry brašny. Její velikost by měla odpovídat tělesné stavbě dítěte. Nemá svou šířkou ani vrcholem přesahovat jeho linii ramen. Je tedy lepší, pokud bude orientovaná delší stranou svisle. Jenže spodní část by zase neměla přesahovat horní okraj školákovi pánve.

Osahejte si polstrování

Jednoznačně vyberte brašnu s pevnými zády. Správně anatomicky tvarované výztuže na zadní části batohu lépe rozloží váhu zavazadla, ale také zajistí odvětrání. Polstrování by mělo být z prodyšného materiálu.

Pevné má být i dno, aby bylo možné aktovku postavit. Pokud bude mít zároveň i nožičky a plastový chránič, jen tak se neušpiní.

Vyzkoušejte popruhy

Vyztužené doporučují odborníci také nosné řemeny na ramenou. Široké musí být alespoň 4 centimetry a dlouhé minimálně 70 centimetrů. Podívejte se také, zda jsou zakončené zarážkou, která zabrání vyvlečení popruhu z přezky. To samé platí pro fixační spony pro nastavení délky popruhu – nesmí jí prokluzovat. Aby nesjížděly z ramen dolů, k tomu dopomůže protiskluzová úprava, například síťka na spodní straně. Když jsou správně nastaveny a správně sedí, nedotýkají se popruhy krku dítěte a drží brašnu v ose těla, tedy na středu zad.

Myslete na rozložení obsahu

Dohlédněte na to, že designér myslel při navrhování brašny na správné členění vnitřního prostoru. Dítěti by mělo umožnit snadné a přehledné uspořádání věcí s tím, že ty nejtěžší patří co nejblíže k zádům. Pozor také na držák láhve s vodou. Pokud je na jedné straně, aniž by ji ze strany druhé něco podobně těžkého vyvažovalo, není oč stát.

Nezapomeňte na bezpečnostní prvky

Skvělou volbou jsou brašny ve výrazných a jasných barvách. Ty školáka zviditelní i během dne. Aby byl vidět na dostatečnou vzdálenost také v noci, nesmí chybět ani reflexní prvky. Nejen na přední straně brašny, ale i po obou bocích a zepředu na popruzích.

Zdroj informací: Státní zdravotní ústav, RNDr. Věra Filipová, Národní zdravotnický informační portál

Čtěte také:

Reklama