Jak být letos trendy?

Nadměrné rozměry, barevnost a nápaditost, která překračuje genderové rozdíly a dává na odiv vaše sebevědomí. To jsou sluneční brýle, s nimiž u módní policie letos rozhodně nešlápnete vedle. Nosí se i retro tónovaná skla v odstínech teplé žluté, zemité hnědé a zelené. Chybu ale neuděláte ani s nadčasovými cat eye obroučkami s elegantními liniemi, stále se nosí pilotky, které mohou být pro letošek v robustnějším provedení, a sázkou na jistotu jsou i klasické černé sluneční brýle pro každou příležitost.

Hodí se k vám?

Vybírat brýle bychom neměli jen podle trendů nebo designu. Měly by ladit i s tvarem obličeje.

  • Je oválný? Tento ideální tvar snese téměř cokoli. Nemusíte se bát experimentovat.
  • Je kulatý? Aby působil štíhlejším a delším dojmem, nasaďte si hranaté obroučky.
  • Je hranatý? Jeho ostré rysy zjemníte oválnými, zakulacenými tvary obrouček.
  • Je trojúhelníkový? Zúžit šířku u lícních kostí vzhledem k úzkým čelistem pomůže široký rámeček ve světlé barvě. Případně brýle bez obrouček.
  • Je srdcový? Budou mu slušet cat eye, browline nebo hranaté, široké obroučky.

Co se barvy obrouček týče, je třeba přihlédnout i k odstínu pleti.

bryle-hlavni.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Jaké parametry by měly splňovat?

Sluneční brýle by neměly sloužit jen jako designový doplněk, pokud je chcete nosit i venku. Aby správně plnily účel, musí mít určité parametry, které chrání oči před sluncem. „Viditelné světlo může dráždit oči, ale pokud se nedíváte přímo do slunce, tak oči nepoškodí. Škodlivou složkou slunečního záření je neviditelné UV záření,“ varuje MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky NeoVize. Proto by brýle měly pohltit alespoň 98 % UVA a UVB záření až do vlnové délky 400 nanometrů. Pátrejte tedy po typu ochranného filtru. A také po kategorii.

Kategorie je označena stupnicí 0 až 4 a ukazuje propustnost světla. Čím nižší číslo, tím menší ochrana před světlem. Zatímco brýle s hodnotou nula a jedna slouží spíše jako designové doplňky, stupeň tři představuje vysokou ochranou, která má propustnost jen kolem 8 %, a tak dostatečně ochrání váš zrak. Čtyřkou je značena nejvyšší ochrana, která je zapotřebí při pobytu v místech s nižší koncentrací ozónu a s intenzivním slunečním zářením – například u moře nebo v horách.

Pozor ale na častý omyl, že oči ochrání každá tmavá skla. Pokud nemají navíc i UV ochranu, mohou zraku spíše uškodit. Na slunci se oční zornička automaticky stáhne a dovnitř propustí méně světla. Pokud si ale nasadíte tmavé brýle bez UV filtru, zornice oka se rozšíří a škodlivé UV záření se do dostane dovnitř v o to větší míře.

„Myslete také na to, aby brýle byly pohodlné, nikde netlačily a jejich váha se rovnoměrně rozkládala na uši a nos, zejména pokud jsou určeny k dlouhodobému nošení. Před nákupem také vždy zvažte, při jakých příležitostech je chcete nejčastěji nosit,” upřesňuje Martin Slaný, odborný oční garant optik Fokus.

649c014eb1b75obrazek.png

Zdroj foto: Shutterstock

Pro jaký účel je potřebujete?

Hledáte sluneční brýle na sport? Volte z hlediska funkčnosti, ochrany před úrazy a pohodlí. Například pro cyklisty jsou vhodné samozabarvující brýle usnadňující přechody ze světla do stínu. Pro řidiče je skvělý polarizační filtr, který ruší difúzní, tedy odražené světlo. „Polarizační filtr na brýlích je takový malý čaroděj. Ve skutečnosti se jedná o chemickou směs. Její molekuly se přirozeně řadí vedle sebe do vodorovných řetízkových struktur. Skrze tyto řetízky projde vertikální záření (nahoru a dolu), nikoliv však horizontální (zleva doprava). Díky absenci odraženého světla je krásně ostře vidět třeba i na mokré silnici zalité sluncem,“ říká Mgr. Jan Vaverka, optometrista z optiky OptoVize Brno.

Nenecháváte je přesluhovat?

Vše má svou životnost, sluneční brýle nevyjímaje. „Tak jako každý materiál i materiál slunečních brýlí začne po čase stárnout, křehnout a opotřebovávat se. Výměna slunečních brýlí za nové se doporučuje po dvou letech, kdy může klesat i ochrana proti UV záření. Pokud jsou skla brýlí poškrábaná, je jejich výměna na místě okamžitě. Přibývající škrábance na slunečních brýlích vedou ke snižování ochrany proti UV záření ze slunce. Nošení takových brýlí tedy může vést až k poškození očí. Se škrábanci se také snižuje komfort a pohled přes brýle,“ vysvětlil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini. Takže jestli ty vaše už mají nejlepší roky za sebou, je na čase dopřát očím bezpečí. A sobě radost z nového módního doplňku.

Zdroj informací: Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini, Mgr. Jan Vaverka, optometrista z optiky OptoVize Brno, Martin Slaný, odborný oční garant optik Fokus, MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky NeoVize, Lentiamo, opticlab

Čtěte také:

Reklama