shutterstock-81178291.jpg

Foto: Shutterstock

Rádi byste, aby vaše dítě chodilo do atletického kroužku, ale ono se zhlédlo v taekwondu, a nedá si to vymluvit? „Někdy je těžké smířit se s tím, že naše zájmy jsou zcela v rozporu se zájmy našeho dítěte. Nezbývá nám ale nic jiného než to respektovat. Na kroužek totiž bude náš potomek docházet jen tehdy, když ho bude bavit. Také osobnost trenéra a dětský kolektiv jsou pro pocity a rozhodování dítěte velmi důležité. Každopádně dítě má právo na svůj názor. Kterou aktivitu preferuje, kterou méně. Která se mu líbí, ale úplně mu tam třeba nesedl kolektiv. Proto je velkou výhodou, pokud organizátor kroužku nebo kurzu nabízí zkušební hodiny zdarma,“ říká Štěpánka Štrougalová z dětského centra Baby Club Juklík, která je sama maminkou 4 dětí. Podle jejích zkušeností je například jasným znamením, že jste při výběru kroužku trefili hřebíček na hlavičku, když si dítě bude dva dny před danou aktivitou nadšeně balit batůžek s potřebnými věcmi.

Nezapomeňte na náhradní hodiny

S množstvím kroužků bychom to neměli přehánět – pokud by děti měly každý den v týdnu nějakou aktivitu, začaly by být brzy unavené a mohlo by se to projevit i horšími výsledky ve škole – protože na přípravu by jim už nezbýval čas, síly ani nálada.

Navíc, i když to neradi slyšíme, covidová situace není stále zažehnaná, a tak visí ve vzduchu různé karantény a omezení, kvůli nimž se pak hodiny různě mění a nahrazují. Anebo se dítě nebude moct některých hodin v kroužku účastnit z jiných důvodů. Proto je třeba mít nějaký volný čas v týdnu na případné náhradní termíny. Pokud byste měli pro dítě na každý den organizovaný placený program, nebude příležitost, kdy si vybrat náhradní hodiny, a lekce můžou z tohoto důvodu propadnout.

shutterstock-1298419081.jpg

Foto: Shutterstock

Váš dobře využitý čas

Také dostupnost hromadnou dopravou nebo možnosti parkování v místě, kde se zájmový kroužek koná, je nutné předem zvážit. Jinak hrozí, že vám zaberou více času, než by trvala samotná dětská aktivita. 

„Když jsme před deseti lety tvořili koncept našich moderních dětských tělocvičen, měli jsme jako jednu z priorit to, že musí být dobře dostupné a také praktické. Sama jsem maminkou tří dětí, proto dobře vím, jak důležité je všechny povinnosti, zájmy a docházku do kroužků zkoordinovat,“ říká Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym. Dobré jsou například kroužky, kde můžete sledovat své ratolesti a sami si například donést notebook a ve volném čase pracovat v zázemí, které je k tomu uzpůsobeno.

Bez starostí, v rámci školy

Velkou pomoc pro rodiče a časovou úsporu představují zájmové aktivity, které probíhají v rámci vyučování nebo po něm. Mezi takové patří i sportovní kroužky pořádané přímo školou anebo pod hlavičkou celonárodního projektu Děti na startu. Lekce probíhají nejen v různých sportovních zařízeních, ale také v rámci hodin tělesné výchovy na základních školách, v družinách nebo mateřských školách. „Náš projekt je zaměřený na děti ve věku 4 až 9 let, a to na všechny, bez rozdílu. Je určen pro děti malé, velké, subtilní či s nadváhou, děti sportovně založené, nebo naopak, z různých sociálních skupin. Odborně vyškolení trenéři a instruktoři jim pomáhají rozvíjet základní pohybovou motoriku, koordinaci, obratnost, rychlost a sílu. Jsme nadšeni, jakou má náš projekt odezvu – za dobu jeho existence se už do něj zapojilo téměř 30 000 tisíc dětí ve 285 střediscích z celé republiky,“ říká Jana Boučková, autorka projektu Děti na startu, který vznikl pod záštitou Českého svazu aerobiku a fitness.

shutterstock-2025070643.jpg

Foto: Shutterstock

Zdroje: Štěpánka Štrougalová, Kristýna Přibylová, Jana Boučková, Juklík, Monkey´s Gym, DNS

Reklama