Bunda jako základ
Při výletu do přírody je naprostou nezbytností správně zvolená bunda. Bez ní se může stát z příjemného výletu výlet nepříjemný při nepřízni počasí. Sportovní bundy se vyrábějí s různými vlastnostmi, od propustnosti a prodyšnosti po nepromokavost. Poradíme, jak si bundu správně vybrat.

b1.jpg
Zdroj: Rockpoint.cz

Jak vybrat správnou bundu?
Základní otázkou je, k jakému účelu budete bundu potřebovat. Výhodu představuje to, že kvalitní bundu je možné využít celoročně a často postačí opravdu jen jedna bunda, při správném výběru. Dále je nutné vzít v potaz, jaký střih je pro Vás nejvíce vyhovující a jaké detaily od bundy vyžadujete, například kapuci, umístění kapes, větrání apod. Tak zvaná letní treková bunda může trávit většinu času v batohu, ale když už ji budete potřebovat, musí plně plnit svou funkci, tedy být nepromokavá a mít správnou hodnotu paropropustnosti a prodyšnosti. Bunda může sloužit také jako štít proti komárům. Nebojte si nechat poradit při výběru bundy od odborných prodejců, protože pokud budete investovat do opravdu kvalitní bundy, bude Vám dělat službu během výletů do přírody dlouhá léta.

Vhodně zvolená obuv
Další nezbytnou součástí výbavy pro túry v přírodě jsou rozhodně správně zvolené boty. Obuv se může stát vaším přítelem, ale i velmi zákeřným nepřítelem, kdy každý krok může být jedno velké utrpení. Turistické boty by měly zejména zajistit důležitou oporu a stabilitu v terénu. Na klasický rekreační výlet do přírody může stačit i nízká treková obuv, která je zpravidla lehčí a vhodnější na dynamičtější nebo méně náročné aktivity. Kotníková obuv se zase doporučuje do náročnějších terénů, protože lépe ochrání před zvrknutím kotníku, lépe se v ní drží stabilita a chrání před vnikem vody a nečistot.

Užitečnou inspirací pro výběr kvalitních bot do přírody jsou outdoorové boty Keen, které mají široký výběr typů bot podle aktivit i podle využitých technologií. Na trek v jarních či letních slunných dnech, kdy předpověď hlásí celý den krásné počasí, jsou vhodné typy bot se vzdušným svrškem, v opačném případě horšího počasí se jistě vyplatí zvolit boty celkově nepromokavé a ideálně kotníkové, aby se zabránilo podvrtnutí kotníku na kluzkém povrchu.

b2.jpg
Zdroj: Keenfootwear.cz

Na jaké vybavení byste neměli zapomenout
Ať se jedná o jednodenní či vícedenní výlet do přírody, rozhodně by ve Vaší výbavě neměla chybět lahev s vodou, rychlý přísun energie v podobě cereálních tyčinek, oříšků, čokolády či sušeného masa. Mimo to se může výlet v přírodě protáhnout do večerních hodin, proto nezapomínejte na čelovku s náhradní baterií. Protože štěstí přeje připraveným, není od věci si s sebou do přírody vzít kapesní nůž, cestovní hygienu, malou lékárničku či čisté a suché ponožky.

A kam vyrazit do přírody?
Přinášíme Vám několik tipů, jaké výlety v přírodě podniknout. V rámci České republiky je rozhodně skvělá volba túra po Beskydech. Tam najdete nádhernou část české přírody s celou řadou zajímavých míst, jako je skanzen v Rožnově pod Radhoštěm, stezku v korunách stromů v doprovodu krásných turistických stezek. Cestu přírodou na nejvyšší vrcholky kopců a hor ve výšce přes 1 300 m.n.m. si vždy můžete zpestřit různými rozhlednami a zastávkami na občerstvení.

b3.jpg
Zdroj: Krauzovinacestach.cz

O něco dobrodružnější mohou být túry po Rakousku, kdy při svém výletu můžete vidět například jezero Plattachsee, které se pyšní svou čistou křišťálovou barvou a okolní dechberoucí scenérií tyrolské krajiny. Na vrcholky okolních hor vedou značené trasy, po kterých si můžete vyšlápnout až do výšky 2 400 m.n.m.