Porodní asistentka Lucie Marková připravila orientační seznam věcí, které budete potřebovat pro Vaše miminko, a pár praktických rad, které v této souvislosti předává maminkám v předporodních kurzech.

1)                 Kočárek – dnes je opravdu široký výběr. Vybírejte si kočárky, které mají sundavací potah, abyste ho mohly kdykoliv vyprat, praktičtější jsou tmavší barvy. Pokud to není ve výbavě, tak je dobré si ještě dokoupit pláštěnku na kočárek a síťku na ochranu proti hmyzu. Nekupujte si kočárky malé, děti z nich brzy vyrostou. Pokud zvažujete tzv. trojkombinaci, uvědomte si, v jakém ročním období se vaše miminko narodí, a hlavně, zda tento bytelný kočárek využijete i v případě, že Vaše miminko vyroste a kdy bude pro Vaši manipulaci lepší lehčí sportovní kočárek, tzv. golfky.

2)                 Autosedačka ­– nekupujte nejlevnější typy. Důležitá je bezpečnost miminka.

3)                 Přebalovací pult – než ho půjdete vybírat, uvědomte si, kde budete miminko přebalovat. Velmi praktické je, když si koupíte nebo necháte vyrobit komodu, kterou později po odstranění horní přebalovací desky můžete použít i jako skřínku. Dobré je, když má hned pod přebalovací deskou šuplík, kam si dáte všechny věci, které na přebalování potřebujete, a nemusíte od miminka již odbíhat.

4)                 Chůvička – kupujte si je jen od renomovaných firem a rozhodujte se podle vzdálenosti, na kterou ji potřebujete.

5)                 Postýlka – když postýlku vybíráte, tak si nechte poradit od odborníků. Vždy zkontrolujte zabezpečení, výhodou je stahovací postranice a velice důležitá je kvalitní matrace, tzv. látkové mantinely do postýlky nejsou nutné, mají jen estetický vliv a navíc při stahování postranice překážejí.

6)                 Deka – většinou se nabízí v kombinaci s polštářem, který použijete později. Velmi dobrá je výplň z dutého vlákna, navíc je prací. Některým maminkám se i osvědčil tzv. spací pytel, jeho výhodou je, že se miminko z něj neodkope.

7)                 Povlečení na deku – kupte dvě.

8)                 Prostěradlo – také si kupte raději dvě, ať máte na výměnu.

9)                 Gumová podložka na ochranu matrace – dnes koupíte i prací, která absorbuje vlhko, a miminko se na ní nepotí.

10)             Zavinovačka – když ji budete kupovat, tak vybírejte tu, co má prací vložku. Uvědomte si, že ze zavinovačky Vám miminko rychle vyroste, proto dnes je možná více oblíbenější a praktičtější tzv. rychlozavinovačka.

11)             Deka Larisa – můžete si pořídit dvě, jednu budete mít do kočárku a druhou na doma.

12)             Babyvak, klokanka a šátek – kupujte si je až po narození dítěte, ať si můžete vyzkoušet, co je pro Vás nejpohodlnější.

13)             Vanička, kyblíček – předem si promyslete, kde budete miminko koupat. Vyberte bezpečné místo, aby nedošlo k převrhnutí, a místo, kde nebude vadit, že se při koupání nacáká. Měla by to být místnost, která se dá předem vyhřát.

14)             Lehátko do vody – je výhodné zvlášť zpočátku, kdy si nebudete ještě jisté, a usnadní vám manipulaci s miminkem při koupání.

15)             Dětská kosmetika – je třeba zvolit kosmetiku nejen hypoalergenní, ale i finančně dostupnou. Nedoporučuje se kupovat kosmetiku s heřmánkem, který vysušuje a může děti i alergizovat.

16)             Mastičky na opruzeniny – vyrábějí se buď jen v tubě, nebo vám mastičku zhotoví v lékárně. Neobstarávejte si ji dopředu, má omezenou dobu trvanlivosti.

17)             Indulona – klasická modrá, je výborná na odstraňování suché a loupající se kůže ve vlasech.

18)             Kartáček na vlasy – vždy vybírejte měkký.

19)             Vatové štětičky – dnes se nečistí dětem uši každý den a do hloubky, pouze ústí zvukovodu, můžete je použít i na nos. Vždy dávejte pozor při manipulaci, abyste miminku neublížily.

20)             Nůžtičky na nehty nebo kleštičky – pro děti jsou speciální a měly by mít svoje. Nůžky nejsou ostré, abyste miminku neublížili. Nehty nestříhejte do kulata, ale rovně. Nejlépe se nehty stříhají, když miminko spí.

21)             Navlhčené ubrousky – jsou výborným pomocníkem, zvlášť na cestách.

22)             Papírové podložky na přebalování – z jedné strany jsou nepropustné. Na miminko si kupte ty nejmenší.

23)             Hračky – vždy vybírejte zdravotně nezávadné, omyvatelné či prací, nesmí být ostré. Nemusíte jich kupovat mnoho, je to nejčastější dárek k narození miminka od příbuzných a přátel.

24)             Kojenecké lahvičky a savičky – můžete je mít připravené doma již před porodem, i když předpokládáte, že budete kojit.

25)             Kartáč na lahve

26)             Dudlíky – některá miminka je vůbec nepotřebují, proto jich nekupujte mnoho druhů. Stačí dva – jeden latexový a jeden silikonový. Miminko si obvykle oblíbí pouze jeden druh.

27)             Teploměr – malým dětem se nejlépe měří teplota rektální rychloběžkou, která pomáhá i při bolení bříška, zvlášť u chlapců. U rektální rychloběžky musíte vždy odečíst 0,5 stupně. Varianty teploměrů v dudlíku nejsou moc praktické.

28)             Odsávačka hlenů – nejlevnější a nejlepší je klasická modrá, kterou koupíte v každé lékárně.

29)             Pleny – dnes je na trhu opravdu mnoho značek. Volte takové, které i po několikátém odlepení stále drží. Jakmile si budete už jistější a manuálně zručnější, tak další výběr záleží na Vás. I když budete používat pleny na jedno použití, je nutné, abyste měly připravené i pleny látkové, asi 20 kusů.

30)             Dětské osušky – dobré jsou tzv. tetra osušky, vypadají jako větší látkové pleny.

31)             Žínky – alespoň dvě, na horní a dolní část těla zvlášť.

Zpravidla ve všech porodnicích platí to, že věci pro miminko jsou k dispozici. Pokud tomu tak není, upozorní Vás na to již v těhotenských poradnách. To znamená, že věci na miminko necháte doma, a manžel nebo příbuzní Vám je přivezou, až půjdete s miminkem domů.

Když budete tašku pro miminko balit, přihlédněte na roční období, kdy půjdete s miminkem domů. Do tašky zabalte:

1)                 látkové pleny 2 ks

2)                 plenkové kalhotky 2 ks

3)                 body nebo košilku

kabátek, čepičky, ponožky, zavinovačku nebo rychlozavinovačku, tašku na převoz nebo autosedačku

Málokterá maminka si uvědomí, že oblečení pro miminko musí prát v pracím prášku určeným přímo pro miminka. V dnešní době, kdy zhruba každé druhé miminko trpí alergií, se může stát, že značku pracího prášku budete muset několikrát vyměnit a hledat pro vaše miminko tu nejvhodnější.

Oblečení pro miminko

Kupujte vždy jen bavlněné věci. Pokud budete oblékat miminku něco pleteného, tak ne přímo na holé tělo. Věcí na miminko nekupujte mnoho, rychle z nich vyroste. Optimální velikost je u donošených miminek č. 56-60, přihlédněte také na roční období, ve kterém se Vaše miminko narodí.

1) košilky, body, trička: 5–7 kusů, výborná jsou body, které mají rozepínací výstřih, a tím usnadňují a urychlují přebalování.

2) dupačky: 4–6 kusů, kupujte ty, které jsou na rozepínání mezi nožičkama, opět to urychluje svlékání a oblékání miminka.

3) bavlněné kabátky: 4 kusy.

4) Čepičky: v zimě pletené nebo fleecové. Pod ně vždy ještě dávejte bavlněné nebo přízové. Pro malé děti jsou lepší čepičky na zavázání, často hýbají hlavou, a ty hezké a moderní kulichy jim padají.

5)  ponožky
6)  rukavičky
7) kombinézy

Autorka je diplomovaná porodní asistentka.

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

Reklama