Snažila jsem se pro vás nachystat alespoň orientační seznam věcí, které budete potřebovat pro Vaše miminko, a pár praktických rad, které dávám maminkám v předporodních kurzech.

 

 

a)     a) Kočárek – dnes je opravdu široký výběr. Vybírejte si kočárky, které mají sundavací potah, abyste ho mohly kdykoliv vyprat, praktičtější jsou tmavší barvy.  Nekupujte si kočárky malé, děti z nich brzy vyrostou. Pokud zvažujete tzv. trojkombinaci, uvědomte si, v jakém ročním období se vaše miminko narodí, a hlavně, zda  tento bytelný kočárek využijete, až bude Vaše miminko větší.

b)      Autosedačka -  nekupujte nejlevnější typy. Důležitá je bezpečnost miminka. Autosedačku  můžete  použít na převoz  při propuštění z porodnice.

c)      Postýlka - když postýlku vybíráte, tak si nechte poradit od odborníků. Vždy zkontrolujte zabezpečení, výhodou je stahovací postranice a velice důležitá je kvalitní matrace.

d)      Deka -  kupte dvě, abyste měly na výměnu. Některým maminkám se i osvědčil tzv. spací pytel. Jeho výhodou je, že se miminko z něj neodkope.

e)      Povlečení na deku -  kupte dvě.

f)       Prostěradlo - také si kupte raději dvě, ať máte na výměnu.

g)      Gumová podložka na ochranu matrace.

h)      Zavinovačka -   když ji budete kupovat, tak vybírejte tu, co má prací vložku. Uvědomte si, že ze zavinovačky Vám miminko rychle vyroste, proto dnes je možná více oblíbenější a praktičtější tzv. rychlozavinovačka.

i)        Deka Larisa - můžete si pořídit dvě, jednu budete mít do kočárku a druhou na doma.

j)       Babyvak, klokanka a šátek - nemusíte mít doma před narozením miminka, výběr záleží na Vás, kupte si to, co pro Vás bude nejpohodlnější

k)      Vanička, kyblíček

l)        Lehátko do vody - je výhodné zvlášť zpočátku, kdy si nebudete ještě jisté a usnadní vám manipulaci s miminkem při koupání.

m)    Dětská kosmetika - mám velice dobrou zkušenost s českou firmou Nela-batole, je nejen hypoalergenní, ale i finančně dostupná.Dále je dobrá  německá značka  Seba med, je ale o něco dražší. Nekupujte žádnou kosmetiku s heřmánkem, ten vysušuje a často alergizuje.

n)      Rybí mast - Lavarisin, zhotoví vám ji v lékárně, neobstarávejte si ji dopředu, má omezenou dobu trvanlivosti.

o)      Indulona - klasická modrá, je výborná na odstraňování suché a loupající se kůže ve vlasech.

p)      Kartáček na vlasy - vždy vybírejte měkký.

q)      Vatové štětičky - dnes se nečistí dětem uši každý den a do hloubky, pouze ústí zvukovodu, můžete je použít i na nos. Vždy dávejte pozor při manipulaci, abyste miminku neublížily.

r)       Nůžtičky na nehty - nehty nestříhejte do kulata, ale rovně. Nejlépe se stříhají, když miminko spí. 

s)       Navlhčené ubrousky - jsou výborným pomocníkem, zvlášť na cestách.

t)        Papírové podložky na přebalování - z jedné strany jsou nepropustné. Na miminko si kupte ty nejmenší.

u)      Hračky - do vody, nad postýlku. Vždy vybírejte zdravotně nezávadné, omyvatelné či prací, nesmí být ostré. Nemusíte jich kupovat mnoho, je to nejčastější dárek k narození miminka od příbuzných a přátel.

v)      Kojenecké lahvičky a savičky - výborná je firma Avent. Můžete je mít připravené doma již před porodem, i když předpokládáte, že budete kojit.

w)    Dudlíky - některá miminka je vůbec nepotřebují, proto jich nekupujte mnoho druhů. Miminko si obvykle oblíbí pouze jeden druh.

x)      Teploměr - malým dětem se nejlépe měří teplota rektální rychloběžkou, která pomáhá  i při bolení bříška, zvlášť u chlapců. U rektální  rychloběžky musíte vždy odečíst 0,5 stupně. Varianty teploměrů v dudlíku nejsou moc praktické.

y)      Odsávačka hlenů - nejlevnější a nejlepší je klasická modrá, kterou koupíte v každé lékárně.

z)       Pleny -  dnes je na trhu opravdu mnoho značek. Zpočátku jsou nejlepší Pampers, protože i po několikátém odlepení stále drží. Jakmile si budete už jistější a manuálně zručnější, tak další výběr záleží na Vás. I když budete používat pleny na jedno použití, je nutné, abyste měly připravené i pleny látkové, asi 20 kusů.

 

 

2)      Oblečení na miminko

 

Kupujte vždy jen bavlněné věci. Pokud budete oblékat miminku něco pleteného, tak ne přímo na holé tělo. Věcí na miminko nekupujte mnoho, rychle z nich  vyroste. Optimální velikost je u donošených miminek  58-60, přihlédněte také k ročnímu období, ve kterém se Vaše miminko narodí.

 

a)      košilky, body, trička -   5-7 kusů,  výborná jsou body, která mají rozepínací výstřih, a tím usnadňují a urychlují přebalování.

b)      dupačky -  4-6 kusů, kupujte ty, které jsou na rozepínání mezi nožičkami, opět to urychluje svlékání a oblékání miminka.

c)      mako kabátky -  4 kusy.

d)      čepičky - v zimě pletené nebo fleecové. Pod ně vždy ještě dávejte bavlněné nebo přízové. Pro malé děti jsou lepší čepičky na zavázání,  často hýbají hlavou, zatímco  ty hezké a moderní kulichy jim  padají.

e)      ponožky

f)       rukavičky

g)      zimní kombinézy

 

Málokterá maminka si uvědomí, že oblečení pro miminko musí prát v pracím prášku určeném přímo pro miminka,  např. Lovela. V dnešní době,  kdy  zhruba každé druhé miminko trpí alergií, se může stát, že značku pracího prášku budete muset několikrát vyměnit a hledat  pro vaše miminko tu nejvhodnější.

 

Autorka je diplomovaná porodní asistentka.

 

 

                                

 

 

                              

Reklama