Být šmejdem se může kdekomu jevit jako velice špatná vizitka. Šmejdi jsou neoblíbení, být šmejdem je ponižující. Se šmejdem se nikdo nekamarádí. Existuje však jeden druh šmejdů, jenž by se mohl stát pomyslným příbuzným od slova šmejdit.

Takové šmejdy máme teď doma. A hned dva. Oni se potvory rychle množí. Když to zavčas nepodchytíte, máte ve chvíli zašmejděný celý byt.

A jak takový malý šmejd vlastně vypadá? Malý šmejd se pohybuje převážně po čtyřech, občas se i postaví, ale šup rychle na kolena, to se rychleji prošmejdí celý byt. Teď je v koupelně, ale za chvilku už mu koukají nohy z odpadkového koše. Jen co ho vytáhnete, šmejd se prošmejdí neuvěřitelnou rychlostí kolem Vašich nohou a šmejdí po ložnici.
Rozhází připravené oblečení na nedělní procházku, zakousne se do pokojového kaktusu, shodí stolní lampičku, nacpe si do pusy postupně, spínací špendlík, 3 vlasy z koberce, desetník, co Vám vypadl z peněženky, a ucpe to dudlíkem. To, aby mu to nevypadlo.

V kuchyni vyndá dudlík, přihodí do pusy procvaknutý lístek z metra a ucpe dudlíkem. Na chodbě objeví odpadlý kamínek z bot. Přidá ho ke spínacímu špendlíku, ke třem vlasům, desetníku a procvaknutému lístku z metra. Ucpe dudlíkem.
Šmejdem se stává v určitém věku skoro každý. Jen mizivé procento dětí nešmejdí. Kam je posadíte, tam je za tři hodiny taky najdete.

Největší rozmach šmejdění nastává okolo 8-12 měsíce věku dítěte, a to v souvislosti s nově objevenou možnosti lezení po čtyřech, popř. plazení po břichu. Akční rádius se přímo úměrně tím rozšiřuje. Dítě přestává být nemohoucí houskou a stává se šmejdem. A co potom, když jsou dva.
V momentě, kdy zjistí, že v jednotě je síla, se teprve šmejdění stává tou pravou zábavou.

To potom vypadá asi takto: Jeden šmejdí v ložnici a než ho stačíte odchytit a zavřít dveře, druhý nepozorovaně proklouzne a je na balkóně, odchytnete toho na balkóně,... a první visí na klice, sundáte ho z kliky, druhý čte Jiráska v knihovně.

Jen tak mezi námi, po něm si už Jiráska asi nikdo nepřečte. S neuvěřitelnou pečlivostí a obratností malých prstíčků odděluje jednu stránku od druhé. A první visí na zácloně, druhý opět na klice … první … druhý  ... první … druhý.

A tak, ať šťastně žijí všichni šmejdi!     

    
Reklama