Nedávno jsem byla v jedné pražské čajovně. V těchto prostorách se cítím doslova jako doma... a jedním z důvodů je omamná vůně pálených tyčinek. Je statisticky prokázáno, že jednou z nejpreferovanějších vůní vonných tyčinek jsou ty ze santalového dřeva. Pokud si já sama jdu nějaké koupit, koupím vždy právě tyto - s vůní santalu.

Ale co to je santal, z čeho ta překrásná vůně pochází?

santalSantal bílý je podle herbáře bylin a rostlin (zdroj Burzo.cz) malý až středně velký stálezelený tropický strom, žije jako poloparazit na kořenových systémech jiných rostlin, hlavně některých druhů bambusu. Strom roste pomalu, má husté tvrdé vonné dřevo a plně se vyvíjí až ve stáří 30 let. Sušením se typická santalová vůně zesiluje. Původem pochází z jižní Asie, roste v Polynésii, na Sumatře, Jávě, Borneu a také v Indii. U nás se nepěstuje, v léčitelství se také používá santal červený. 

Přírodní drogou je zejména santalové dřevo. Používá se v aromaterapii. Jeho čarokrásná vůně uklidňuje, má antidepresivní účinky, napomáhá práci srdečního svalu a umí léčit záněty sliznic, močového měchýře, bílý výtok a problémy střev. Vůně santalu pomáhá při meditacích, zvyšuje schopnost koncentrace. Významná zmínka je santalu věnována ve staroindických léčebných spisech umění ayurvédy pod názvem čandana. Pálení santalu navozuje silně duchovní vibrace a pomáhá léčit duši. Vonné silice tohoto druhu dřeva se používaly k dezinfekci a vykuřování zdravotních pracovišť a čekáren. Hojně se užívají i v místech, kde se cvičí jóga, a ve věštírnách. 

Právě ayurvéda připisuje santalu úžasné antidepresivní účinky, také protizánětlivé, desinfekční a spasmolytické. Je znám svým působením proti kašli, nadýmání a jako vzpružující prostředek, také napomáhá při čištění pokožky. Též santalový olej stojí za vyzkoušení, po vetření do krku ulevuje přetíženým a zaníceným hlasivkám. A zapomenout nesmíme ani na jeho afrodiziakální schopnosti. :)

Magické užití podle učení starých keltských druidů:

Staří učenci potírali santalovým olejem čelo pro dobrou koncentraci myšlenek. Vonný kouř otevírá duchovní centra, podle Ellen Evert Hopmanové byl v minulosti hojně používán při rituálech vymítání a uzdravování. Prášek ze dřeva se házel posvátnými směry nebo do ohně, k vyprošení ochrany a požehnání obřadu. Směs santalu a kadidla zvučí podle druidského herbáře v nejvyšší duchovní oktávě a kouř z ní obsahuje jedny z nejsilnějších duchovních vln rostlinné říše. Budou rezonovat s vámi samými, nebo se spirituálními bytostmi (anděly) nejvyšších sfér. Růže zní na stejné frekvenci, tudíž přitahuje či vyluzuje nejvyšší záchvěvy v nás samotných i v kosmu.

Čtěte také:

Reklama