shutterstock-1165184785.jpg

Foto: Shutterstock

Vůně není jen vůně. Dokáže se zakořenit v našich myslích. Když cítíme povědomou vůni, vše, co je s ní spojené, jako by ožilo. Vůně jsou po mnoho desetiletí spojovány s naší duševní pohodou. Vůně vysílají signál do našeho limbického systému umístěného ve spánkovém laloku mozku, který zpracovává všechny druhy smyslových vstupů, a tím ovlivňuje naše emoční reakce a vzpomínky. Právě proto pro nás může být určitá vůně tak evokativní a nostalgická, že vyvolává vzpomínky a emoce.
 
Psychickými výhodami vůně se zabývá aromachologie. Zkoumá psychologický dopad vůní na mozek. Aromachologie se zaměřuje na reakci na různá aromata. Aromachologové analyzují emoce, jako jsou radost, smyslnost, štěstí a pohoda způsobené pachy stimulujícími čichové dráhy v mozku, zejména limbickým systémem.

shutterstock-1730889907.jpg

Foto: Shutterstock

Aromachologie není aromaterapie. „Přestože je aromaterapie spojena se zdravím naší mysli, jde ve skutečnosti spíše o holistickou léčbu, kdy se při léčbě běžných onemocnění používají éterické oleje a přírodní extrakty,“ uvedla dle serveru Indian Express odbornice Sheetal Desai.

Podle ní se vůně, které cítíme, zaznamenávají do paměti. Když později určitou vůni cítíme znovu, může nám to připomenout naši první zkušenost s ní, ať už byla pozitivní, nebo negativní. Může nám připomenout osobu, náladu, místo nebo událost.

shutterstock-1543842059.jpg

Foto: Shutterstock

Některé vůně mají kolektivní odezvu. Používají se univerzálně a jsou lidmi po celém světě přijímány stejným způsobem. Například vůně citrusů jsou vnímány jako vůně svěžesti a často jsou používány v úklidových prostředcích. Díky vanilce, karamelu nebo kávě se zase cítíme příjemně a pohodlně, protože evokují pohodu, při které si dopřáváme kávu nebo třeba zákusek. Aroma jídla obecně vyvolává pocit pohodlí. Vůně miminka zase navodí pocit štěstí.

Studie z roku 2011 prokázala, že pozitivní emoce, které lze vyvolat určitými vůněmi, snižují hladinu stresu a zlepšují celkový duševní stav. Podle Stephena Warrenburga z Oxfordské univerzity může aroma významně pomáhat ke snižování stresu a zlepšovat náladu.

shutterstock-1650248011.jpg

Foto: Shutterstock
 
 

Zdroj: Sheetal Desai, Indian Express, Wikipdia, Air Scent, Masahiro 

Reklama