parfume

Nastal podzim, a i když jsme se už přestali potit vlivem ještě nedávných letních veder, přesto naší pokožce neuškodí zvýšená péče i po zbytek roku. Je přece příjemné cítit se svěží a registrovat, jak je vaše přítomnost vnímána okolím. A specifická vůně dodá ženě na tajuplnosti, často ji charakterizuje a navíc její nositelce většinou „sluší“.

Ale víte, podle čeho máte v obchodě vybírat? Jaká jsou kritéria pro správnou volbu vůně? Parfém nekupujeme každý den. Pro mnohou z nás se pak „ten pravý“ stává nadlouho naším dennodenním intimním společníkem, kterého vyměníme – podobně jako milence – až když potkáme něco víc extra.

Až půjdete nakupovat do parfumerie, držte se těchto zásad:

 • Jak vybrat správnou vůni? Jedině zkoušením. Řiďte se vlastním vkusem. Pokud nemáte žádnou konkrétní představu, klidně důkladně očichejte testovací papírový proužek, ale neberte ho jako jediné vodítko pro nákup. Parfém v kontaktu s vaší kůží voní úplně jinak.
  Vybírejte najednou ze dvou až tří parfémů, z víc ne. Čich se unaví a výsledný efekt může být matoucí. Nechte si vůni „rozležet v hlavě“ a vraťte se pro zvolený parfém s kratším, dvou až třídenním odstupem.
 • Parfém, nebo kolínská? Obsah flakonů je složený z vonných kompozic rozředěných v lihu v různém poměru. Parfém (extrakt) jich obsahuje 15–30 %, parfémová voda (Eau de Parfum) 8–15 %, toaletní voda (Eau de Toilette) 4–8 %. Kolínská voda (Eau de Cologne) jich má pouze 3–5 %.
  Množství vonné kompozice určuje sílu a trvanlivost vůně po nanesení na kůži a také její cenu.
  Během dne používejte toaletní nebo kolínské vody. Parfém se hodí pouze pro slavnostní a výjimečné chvíle. Pro teplé letní dny jsou určené květinové a citrusové, pro zimní těžší orientální a kořeněné vůně.
 • Proč voní na každém jinak? Každý člověk má vlastní charakteristickou vůni, chcete-li – zápach. Někdo je „cítit“ minimálně, jiný doslova nepříjemně čpí. Závisí to na jeho pokožce, způsobu výživy (česnek, citronová tráva, alkohol) a životních zvyklostech (kouření).
  Na někom pak parfém voní příjemně a zachovává si svůj původní charakter, u jiného ho cítíte odlišně, podle reakce s potem.
 • Jak se o parfém starat? Nikdy jej nevystavujte slunečním paprskům a teplotě nad 20 ˚C. Po použití jej vždy uložte zpět do papírové krabičky. Pak může vydržet rok, i déle.
  Jakmile parfém změní barvu, tmavne a okolo uzávěru se usazuje pryskyřičný prstenec, je starý a raději ho vyhoďte.
 • Kam správně nanášet? Záleží na koncentraci voňavky. Doporučovaných pár kapek za ušní boltce se týká extraktu – parfém působí nejlépe tam, kde je pokožka nejprokrvenější. Týká se to i loketní a podkolenní jamky nebo zápěstí.
  Slabší koncentrace můžete použít třeba i na oblečení. Velmi dobře drží vůni čerstvě umyté vlasy a oblečení z přírodního materiálu. Pozor na střídání parfémů, pokud navoněné oblečení nevyperete. Vůně, která zůstala ve svetru, se nemusí snést s vůní pro jinou příležitost.
 • Jak používat vůně během dne? Ráno stačí toaletní voda či kolínská, s postupujícím dnem však používejte silnější vůni. Nenanášejte ji přes den ale příliš často, na kůži i šatech zůstávají zřetelné stopy.

A pamatujte: Vůně nesmí obtěžovat okolí!

parfume

Vzpomínáte si na svůj první parfém (voňavku) v životě? Říkají vám něco pojmy „Živé květy“ nebo „Maskovskije duchy“? Máte nějakou specifickou vůni, které jste věrná? Propadla jste „doživotně“ fenoménu jedné značky?