Víte, že lidé dokážou rozeznat až 40 tisíc druhů vůní a pachů? A že čichový vjem je tak silný, že dokáže do značné míry ovlivnit lidskou psychiku?

Aromaterapií se zabývají lidé od nepaměti. Parfemovali si svá těla, užívali si vonných lázní. Postupně tento obor nabýval na vážnosti, zhruba v 10. století našeho letopočtu začali naši předkové používat éterické či esenciální oleje neboli silice. Stále více a více se potvrzovala idea, že vůně mají různé účinky na psychiku člověka. Vědeckému zkoumání těchto vlivů se nejvíce dařilo ve Francii, kolébce aromaterapie. Tento obor se zde dokonce stal natolik uznávaný, že je vyučován i na lékařské fakultě. Také ve Velké Británii je spolupráce moderní medicíny a aromaterapie daleko běžnější, zvláště v oblasti psychiatrie a psychoterapie nebo například v porodnictví.

 

 

Naopak ve střední Evropě se odborníci dlouho k tomuto oboru stavěli spíše skepticky a označovali jej za šarlatánství. Přesto se v běžné praxi více a více prosazuje. Psychiatři a psychoterapeuti dnes již nezastírají, že vůně mají velkou schopnost ovlivňovat psychickou  rovnováhu člověka. 

 

-          vůně i pachy hrají podstatnou roli v mezilidské komunikaci, ovlivňují výběr životního partnera

-          vůně působí na lidské emoce, stimulují paměť, vyvolávají vzpomínky

-          prostřednictvím čichu člověk vnímá okolní prostředí, tyto vjemy utvářejí pocit dobré či špatné nálady

 

 

Směs vůní dotváří váš domov

 

Už jste někdy přemýšlela o tom, jaké emoce ve vás jednotlivé čichové vjemy vyvolávají? Určitě máte své blízké spojené s určitou charakteristickou vůní, kterou tvoří vůně těla, parfému, šamponu, mýdla a dalších vlivů. Tyto vjemy vám více či méně vyhovují a bezpochyby ovlivňují míru sympatií, které ve vás dotyčná osoba vzbuzuje. 

Podobné je to s prostředím. Některé vzpomínky určitě máte spojené s vůněmi. Například dědečkova pracovna naplněná vůní knih, dřeva a doutníků, anebo prázdniny u babičky na venkově a vůně vdolků, bílé kávy a květin ve váze. Vzpomínáte?

Stejně tak váš domov dotváří směs mnoha vůní. Už jste někdy přemýšlela, o jaké vůně přesně jde?

Zkuste se na chvíli zastavit a projděte se po vašem bytě. Odhalíte vůně, které i když necítíte každý den, jsou stále s vámi. Možná ale bude těžké rozpoznat, co přesně představuje tuto charakteristickou směs vůní.

 

 

 

Test vůní s Ambi Purem

Návrhářka vůní Ambi Pur Cristina Sala vám nabízí svou pomoc. Účastněte se krátkého testu vůní, který vám napoví více o vás. Připravte si nos a vychutnejte si ten zvláštní čichový zážitek. Budete potřebovat čerstvý pepř, zralý meloun, polštář milované osoby, čerstvou bazalku, citron, svoji oblíbenou knihu. Shromážděte tyto předměty a nabídněte svému nosu jejich vůně. Na konci vyberte jednu, která se vám líbí nejvíce.

 

 

Černý pepř – často se používá pro oživení jídel, má dřevitou a mužnou vůni. Tato jedinečná hluboká vůně se také často používá v olejích určených k aromaterapii. Na lidské tělo má příjemný a stimulující účinek.

Zralý meloun – rozkrojte jej a obklopí vás sladká, šťavnatá a jemná vůně.

Polštář milované osoby – všichni máme určitou osobní vůni. Jde o kombinaci vůně těla, parfému, šamponu, mýdla a mnoha dalších vůní, které s sebou všude nosíme. Všechny se mísí v polštáři dotyčné osoby.

Čerstvá bazalka – tuto silnou aromatickou bylinu mají v oblibě kuchaři po celém světě, zvláště ti italští. Bazalka má intenzivní a smyslnou vůni. Když ji rozemnete prsty, aroma se vám vstřebá do kůže.

Citron – jeho vůně určitě patří mezi nejšťavnatější a maximálně nabité energií. Vůně citronu je svěží, živá a jasná. Není žádné překvapení, že se citron často používá pro osvěžení jídla nebo nápoje.

Oblíbená kniha – kombinace papíru, barvy, materiálů použitých na vazbu a všech možných vůní, které kniha absorbovala  od okamžiku, kdy jste ji koupili nebo dostali. Přivonění k takové vůni může dokonce vyvolávat vzpomínky na chvíle, kdy jsem knihu četli, a na příběh v ní ukrytý.

 

Pro jakou vůni jste se rozhodli? „Jaký typ vůně se vám líbí nebo nelíbí, hodně záleží na tom, jakou máte náladu, případně jakou náladu mít chcete, a závisí to také na ročním období,“ říká návrhářka vůní Ambi Puru Cristina Sala.

 

Dekorujte svůj byt vůní

Cristina Sala je jednou z osob, které stojí za konceptem DEKOROVÁNÍ S VŮNÍ. V tomto celonárodním programu jde především o to, aby si každý našel vůni, která bude jeho domovu a momentální náladě nejlépe vyhovovat. Pak už stačí jen si vybrat mezi nabídkou mnoha osvěžovačů. Ambi Pur – vůně vašeho domova.

 

 

Pokud se vám líbila nejvíce hluboká a plná vůně rozemletého pepře a vůně vaší oblíbené knihy, nejvíce vás uspokojují vřelé a květinové vůně.

Tipem pro vás jsou elektrický osvěžovač vzduchu: Kouzlo orientu či Pouštní slunce

nebo Ambi Pur Decora: Divoká orchidej

 

Pokud máte klidnou náladu a potěšila vás vůně zralého melounu či polštáře milované osoby, doporučejeme vám elektrický osvěžovač vzduchu: Jarní nebe nebo

Ambi Pur Decora: Zlaté slunce

 

Jestliže potřebujete povzbudit a vnést do života svěžest a energii, jistě vám  nejvíce vyhovovala osvěžující vůně citrusů a bazalky.

Zde je tip pro vás od Ambi Puru: elektrický osvěžovač vzduchu: Zelený čaj a Mořský vánek

Ambi Pur Decora: Křišťálová voda

 

Krátkého testu vůní se nyní můžete účastnit i v rámci soutěže DEKOROVÁNÍ S VŮNÍ, která probíhá v listopadu ve vybraných hypermarketech. Výherci získají hodnotné ceny podle vlastního výběru. Sledujte pozorně obchody ve vašem okolí, zodpovězte položenou otázku a vyhrajte. Více na www.ambipur.cz

Reklama