Esenciální olejíčky nejsou v domácnosti jen pouhým zpříjemněním ovzduší díky libé vůni. Četné studie prokazují, že aromaterapie může být při správném použití v mnoha směrech velmi prospěšná lidskému organismu – mysli i tělu. Dokonce existuje i pojem klinická aromaterapie, kdy se alternativní způsob léčby pomocí vonných esencí využívá při zdravotní péči o ambulantní i hospitalizované pacienty. Zkoumá se například i to, jaké mohou mít vonné esence účinky na sportovní výkon nebo jak dokáží zmírnit únavu po cvičení. Tak proč jejich účinkům nedat šanci i u vás doma?

Co jsou esenciální oleje? Jde o koncentrované sloučeniny, které byly z rostlin extrahovány pomocí destilace vodní parou nebo lisováním za studena z rostliny. Z plodů, semen, květů, listů, jehličí, stonků, kořenů, kůry… U každého druhu pochází vonná silice z něčeho jiného. A právě v původu ve skutečné rostlině a šetrné extrakci je jejich síla. Uměle vytvořené vonné oleje takový účinek na lidskou psychickou ani fyzickou schránku nemají, jen libě voní. Kromě označení je poznáte i podle podstatně nižší ceny.

10be3f554998f-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Esenciální oleje, které vám dodají energii

Máta peprná
Svěží, ostrá a chladivá vůně této bylinky vzniká díky složkám mentol a menthon. Právě těm vděčíme za blahodárné povzbuzující a energizující účinky. Uvolní tělo, zklidní mysl, ale zároveň jí už beze stresu dopomůže k lepší soustředěnosti. Ale neměli byste to s ní přehnat večer – nabudí vás natolik, že může negativně ovlivnit spánek. Máta se v alternativní léčbě navíc používá i k tlumení bolesti a křečí, boji proti bakteriím, mikrobům nebo zánětu, zlepšuje trávení a mírní kašel.

Citron
Jednoduše svěží a čistá vůně, která nemůže v žádné energizující olejové směsce chybět. Čistí mysl, vyladí soustředění, vyžene z hlavy chmury a zlepší tak zaručeně náladu. To všechno ve vás pak probudí novou životní sílu. Citronový esenciální olej slouží v alternativní léčitelství také k potlačení bolesti hlavy, hojení ran, má antibakteriální, protiinfekční a antivirové účinky, používá se jako podpora imunitního systému a má vliv i na parasympatický nervový systém, který pracuje na vytváření a ukládání energetických zásob. Alternativou citronu je díky své svěží, tropické vůni i účinkům limetka.

Sladký pomeranč
Stačí ho doma rozkrojit a jeho vůně se rozlije doslova do všech koutů. Už jen to dokáže zlepšit náladu, probudit pozitivní myšlenky a projasnit mysl. Esenciální olej z něj je doslova ztělesněním energie a pozitivity, takže je zvláště v těchto šedavých dnech balzámem na duši! Kromě energizace organismu se v léčitelství používá podobně jako citron – proti bolesti, bakteriím, virům, plísním, ale také coby antidepresivum, ke snížení míry úzkosti, pro zklidnění nervového systému nebo pro zlepšení trávení. Funguje tak i mandarinka nebo grep.

Bergamot
Chybět nemůže ani další z rodiny citrusů. Jde o ovoce ve tvaru hrušky, které je křížencem mezi grapefruitem a pomerančem. Ve sladké, kořeněno-květinové vůni se snoubí energizující a zároveň mysl harmonizující účinky, takže by esenciální olej měl mít místo i na vašem pracovním stole.

Zázvor
Ne nadarmo se mu přezdívá „olej posílení“. Zamete s letargií, únavou i stresem nebo úzkostí. Jeho kořeněná vůně totiž nejen že dokáže nabudit vaše smysly a vrátit ztracenou energii, ale zároveň je zbaví nezdravého napětí. V lidech prý navíc dokáže vzbuzovat důvěru a posílit sebevědomí. Alternativní medicína pak hovoří o schopnosti mírnit horečku, pomáhat při bronchitidě nebo astmatu, působit proti migrénám a závratím, podporovat trávení, posilovat imunitu, hubit bakterie a dokonce má pomáhat léčit i malárii.

3ca4786ee360e-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Skořice
Ke studenému ročnímu období vůně této kůry notoricky patří a její konzumace dokáže tělo i zahřát. Nasáváním sladké, dřevité vůně si zlepšíte náladu, docílíte zklidnění mysli, ale zároveň pomůžete své soustředěnosti a získáte zpět svou přirozenou energii. Skořice má mít i afrodiziakální účinky. Na fyzické zdraví účinkuje díky posilování činnosti srdce, schopnosti zlepšit dýchání, trávení, vyčerpání nebo depresi. Jen pozor, máte-li vysoký krevní tlak.

Rozmarýn
Silná, dřevitá a bylinná vůně plná cineolu z listů, stonků i květů je doslova přírodním doplňovačem energie. Posvátný olej, jak bývá označován, zvýší koncentraci, potlačí únavu, ale zároveň nedá šanci stresu. Používá se zároveň i jako svalový relaxant, poradí si se zahleněním, bolestí hlavy, křečemi a působí i antisepticky, protiinfekčně či protizánětlivě.

Eukalyptus
Svěží, kafrová vůně vás doslova probudí a stimuluje vaše smysly a přirozenou energii. Naproti tomu má harmonizující účinky na mysl, takže odplaví stres a nervozitu. Účinkuje však také na tělesnou schránku – podporuje hlubší dýchání a má blahodárné působení při nachlazení, kdy uvolňuje ucpaný nos. Je silně antiseptický a antibakteriální, takže dobře dezinfikuje vzduch. A při masážích uvolní ztuhlé svaly. A skvělý je také při léčbě popálenin.

Zdroj informací: Ashley J Farrar, Francisca C Farrar - Clinical Aromatherapy, Abbas Meamarbashi, Ali Rajabi - The effects of peppermint on exercise performance, Nidal Amin Jaradat, Hamzeh Al Zabadi, Belal Rahhal, Azmi Mahmoud Ali Hussein, Jamal Shaker Mahmoud, Basel Mansour, Ahmad Ibrahim Khasati, Abdelkhaleq Issa - The effect of inhalation of Citrus sinensis flowers and Mentha spicata leave essential oils on lung function and exercise performance: a quasi-experimental uncontrolled before-and-after study, New Direction Aromatic