5c6a9f45451b3obrazek.png

Růže
Je královnou květin, která umí v nastávající mamince probudit ženskost a naladit ji na příchod miminka. Zároveň harmonizuje emoce a pomáhá vyrovnat se s bolestí. Při porodu skvěle funguje také ve formě květové vody nastříkané na obličej i dekolt.

5c6aa0a9e836eobrazek.pngJasmín
Omamná vůně bílých květů vlívá do žil optimismus a zklidňuje rozjitřené emoce. Pomáhá ženě lépe se vyrovnávat s porodními bolestmi. Má také schopnost prohřívat, což se hodí například při masážích kříže.

Levandule
Působí, jako byste se najednou ocitla v prosluněné Provence. S trochou nadsázky, samozřejmě. Levandule však má tu moc zbavit nastávající maminku stresu, nervozity a napětí, tak, aby se mohla uvolnit. Tím dojde k urychlení porodu. Kontrakce jsou efektivnější, ale zároveň s nimi nestoupá jejich bolestivost. Jen pozor, snižuje tlak.

5c6aa0ef7210cobrazek.pngRozmarýn
Možná máte tuto bylinku spojenou jen s přípravou pokrmů, ale úžasně funguje také v aromaterapii. Pokud se nastávající maminka potýká se zdlouhavým porodem, dokáže ji jeho vůně povzbudit a dodat novou energii a sebevědomí. Mimo to má schopnost zvýšit tlak a rozproudit krev.

5c6a9fbd6e3a9obrazek.png

Šalvěj muškátová
Tato velmi aromatická okrasná bylinka voní spíše ženám než mužům. Pomáhá jim mimo jiné i při porodu. Ulevuje nejen při nervovém vyčerpání, ale také uvolňuje křeče a pomáhá zvládat bolest. Ale pozor, snižuje krevní tlak.

5c6aa13d876f3obrazek.pngNeroli
Olej z květů hořkého pomeranče má antidepresivní a zklidňující účinky, skvěle harmonizuje emoce. Pomáhá také při arytmii a vysokém tlaku.

Heřmánek římský
Léčivka, jejímž skutečným názvem je rmenec sličný, vyniká svou sladce bylinkovou vůní s podtóny ovoce. Ta umí zvládnout hněv, nervové podráždění, ba dokonce i hysterii. Dodává rozvahu i ve stavu, kdy už má rodička pocit, že porod dál nezvládne. Má také analgetické účinky.

5c6aa2bb090dbobrazek.pngKadidlo
Ne nadarmo se používá při meditacích. Jeho sladce kořenitá vůně zklidňuje mysl a soustřeďuje ji správným směrem. Ulevuje od psychického napětí, křečí a dýchacích potíží. Je lehce sedativní a snižuje krevní tlak.

Na tohle pozor!

  • Každá žena je jiná, a stejně tak i každé ženě něco jiného voní. Proto se s éterickými oleji, které máte v plánu použít při porodu, dopředu seznamte.
  • Sázkou na jistotu je konzultace se zkušenou aromaterapeutkou. Nejde jen o to, že vám vybere vůni takzvaně na míru. Některé éterické oleje mají vliv například na krevní tlak a další tělesné funkce, což by vám vzhledem k vašim případným zdravotním komplikacím nemuselo udělat dobře.
  • Vždy používejte jen čistě přírodní éterické oleje. Ty vyrobené synteticky nefungují.
  • Éterické oleje je možné používat v aromalampě (stačí cca 3 kapky), k masáži (vždy zředěné) nebo do koupele.

Foto: Shutterstock

Čtěte také:

Reklama