Taky se vám stává, že někde ucítíte vůni a na mysli vám vytane nějaká milá vzpomínka nebo zážitek? Říká se, že lidé si dokáží pamatovat vůni po celý život. Tak si s námi pojďte provonět svůj domov…

Už v dávné minulosti používali Egypťané éterické oleje a vyráběli z nich parfémy. Dlouhá léta byly oleje využívány také jako léky. Než si však nějakou vůni koupíte, dobře si vyberte tu, která je vám nejpříjemnější. Na tu bude potom váš mozek také nejsilněji reagovat.

Víte, jak lze oleje použít?

Koupele

– je to ten nejjednodušší způsob, jak účinné látky vpravit do organismu, avšak je potřeba olej zředit například pleťovým mlékem nebo pěnou, protože jinak by olej plaval na povrchu vody a nebyl by tak účinný.

- v koupeli při zavřených dveřích zůstaňte nejdéle 10 minut.

Inhalace

-  tímto způsobem dostanete nejrychleji olej do krve
- můžete inhalovat nad miskou s vodou a dvěmi kapkami oleje nebo přímo z kapesníku přiloženého k ústům
- stejně tak můžete použít odpařovač se svíčkou, který dostanete v každém obchodě s květinami či keramikou

Masáže

- dopřejte si luxus relaxační masáže, tato technika je nejužívanější a docela určitě nejpříjemnější
- po masáži éterickými oleji je dobré zůstat nějakou dobu v klidu, většinou trvají i s odpočinkem hodinu. Specialista vám také doporučí se několik hodin nekoupat, aby se olej mohl vstřebat.

Jak správně nakupovat?
- ty nejlepší oleje se prodávají v tmavých lahvičkách s latinským názvem rostliny
- na štítku bývá návod k použití
- nenakupujte od pouličních a pochybných prodejců, volte vždy kvalitu
- nedělejte si starosti, pokud někde najdete určitou vůni popsanou jako uklidňující a jinde tutéž jako stimulující, některé totiž povzbuzují mozek a zároveň třeba uklidňují nervy
- oleje uchovávejte na tmavém a chladném místě

Vůně, které léčí
- mátový olej – pomáhá při nachlazení, pálení žáhy i mořské nemoci
- levandulový olej – působí antistresově a antidepresivně, zmírňuje také zápach z úst, pár kapek na polštáři napomáhá k lepšímu usínání
- růžový olej – posiluje a dodává pocit sebejistoty
- tymiánový olej – mírní únavu
- eukalyptový olej – vyjasňuje mysl, potlačuje kožní infekce, tiší suchý kašel, odpuzuje hmyz
- pomerančový olej – uvolňuje stavy úzkosti, navozuje příjemné vzpomínky
- rozmarýnový olej – zlepšuje paměť, má protiinfekční účinky

S vůněmi však buďte opatrné, mohou totiž, kromě mimořádně příznivých účinků, vyvolat alergické reakce, od kožních vyrážek až po astmatický záchvat. Než začnete s aromaterapií experimentovat, měly byste dobře znát svůj zdravotní stav, neměly byste mít citlivou pokožku, epilepsii nebo vysoký krevní tlak.

V těhotenství některé oleje nesmíte užívat vůbec, zvláště pak cedrový, šalvějový, cypřišový, jasmínový, jalovcový, mateřídouškový, myrhu a kozlík lékařský, kmínový, tymiánový, fenyklový a estragonový. Vůbec nejlepší je, před použitím aromaterapie v těhotenství, se poradit s lékařem nebo odborníkem.      

 

             
Reklama