france

Jižní Francie je místem, kde potkáte několik různých kultur. Město, které je spjaté s francouzskou historií a zejména národní hrdostí, je Marseille, nejstarší a největší francouzský přístav. Rájem umělců, kteří položili základy dnešního moderního umění, byla Provance. Svá slavná díla zde vytvořil Vincent van Gogh. Dnešní plně moderní a náročný standard na luxusní dovolenou si vychutnáte na Azurovém pobřeží. Ale možná vás překvapí, že jižní Francie může nabídnout i jedny z nejmonumentálnějších památek římské říše.

Provence - romantická krajina nejen z van Goghových obrazů

Vůně levandule promění v letních měsících oblast Provence v ráj na zemi. Modré květy zahalí krajinu do blankytného pláště, která se tak stává neodolatelnou podívanou pro místní obyvatele i turisty. Stejně tak průzračně modré moře, přírodní parky či úrodné vinice jsou tím, co tomuto místo dodává na přitažlivosti. Krása místní krajiny dala v 11. století vzniknout lyrickým milostným písním, které po celé Francii a později i Evropě rozšířili tzv. trubadúři.

Hlavním městem Provence je Marseille, které je po Paříži druhým největším městem Francie. Toto přístavní město se pyšní titulem nejstarší a největší obchodní francouzský přístav. Hrdina románu od Alexandra Dumase, hrabě Monte Christo, byl vězněm na hradě d´If, který zde sloužil v 16. století jako věznice.

Provence je místem, které už odedávna lákalo také slavné umělce, jako byl Vincent van Gogh, který v léčebně v Saint Rémy v Provenci našel své útočiště, a okolí léčebny se stalo inspirací pro mnohá jeho díla.

france

Nice - francouzská riviéra

Nice - místo, které je srdcem francouzského Azurového pobřeží a ročně přivítá více než čtyři miliony turistů. Ti zde mohou obdivovat historické centrum Nice, které protíná mnoho úzkých uliček, luxusních kavárniček a obchůdků. Okouzlující je také večerní procházka městem, kdy návštěvníci mohou obdivovat dokonale nasvícené historické budovy. Město protíná rušná několikaproudá ulice, jež je lemována azurovým mořem a dlouhými plážemi. Díky své poloze se Nice řadí k těm nejdražším turistickým destinacím. Kousek od Nice leží světoznámé Cannes, kde se již od roku 1946 koná Mezinárodní filmový festival. Poloha Nice také umožňuje dopřát si výletní lodí cestu na Korsiku.

Du-li, du-li Saint-Tropez a další lákadla Azurového pobřeží

Kdo by neznal četníka Cruchota ze Saint Tropez v podání Louis de Funes, který vystupuje v šesti bláznivých komedii, natočených právě v tomto přístavu. Město St. Tropez se proslavilo svými známými a bohatými hosty a je často nazýváno Marbella Francie. Toto významné přímořské letovisko se pyšní nekonečnou bílou písčitou pláží.

france

Dalšími místy, která byste při návštěvě Azurového pobřeží neměli minout, jsou dvě historická města Antibes a Avignon. V prvním jmenovaném vás ohromí Theatre Antique. Toto divadlo je nejzachovalejší římskou stavbou vůbec a ještě dnes se může pochlubit většinou ze svých osmi tisíc míst, několika sloupy a oblouky i úžasnou zadní stěnou jeviště zastiňující sochu Augusta. Je zde skvělá akustika a dodnes se zde konají koncerty a opery každoročního červencového hudebního festivalu. V Avignonu na vás dýchne atmosféra středového křesťanství, neboť město bývalo sídlem papežů. Velkou chybou by pak bylo nenavštívit věhlasný Avignonský most, který je zapsán do UNESCA.

Zajímavost pro milovníky adrenalinu - francouzská korida

franceBýčí zápasy ve Francii se odlišují od těch ve Španělsku, kde se s býkem v aréně utkává zkušený profesionální matador, jehož cílem je zvíře usmrtit. Francouzi jsou daleko klidnější a mírumilovnější. Jejich korida je určena pro odvážné diváky, kteří se s býkem po koridě pouze honí. Z čehož vyplývá, že pokud je odvážlivec rychlý a mrštný, nedochází k žádným krutostem, ale jde čistě o adrenalinovou zábavu.

Nápoj jižní Francie

Jižní France je rodištěm francouzského nápoje Orangina, který je ve Francii velice populární. Francouzi si nápoj vychutnávají při jakékoli příležitosti, ať už je to oběd, či večeře, nebo odpolední posezení v typické francouzské kavárně. Znamením tohoto nápoje je netradiční baňkovitá láhev a originální způsob servírování Shake That! Historie Oranginy začala v roce 1936, kdy došlo k setkání Léona Betona se španělským lékárníkem, který vynalezl koncentrát pomerančové šťávy s názvem Naranjina. Léon Beton, okouzlen tímto receptem a poháněn touhou po tom najít způsob, jak by si lidé mohli vychutnávat pomeranče po celý rok, koupil koncepci a zaregistroval značku Orangina. Recept Oranginy zůstal nezměněn až do dnešního dne a po celou tu dobu zůstal přísně utajený.

Reklama