Znáte tu krásnou, neopakovatelnou vůni zbrusu nového auta? Já ne. Já koupila ojetinu. A v té se opájím vůní lesa, jablka, pomeranče nebo vanilky. Až se mi z toho kolikrát zatočí hlava.

V příjemně vonícím autě se jede lépe

Vůně do autaNabídka vůní v podobě klasických stromečků či jiných osvěžovačů vzduchu je velká. Nejoblíbenější je prý vanilka. Také jsem ji párkrát vyzkoušela, ale připadá mi moc sladká. Coby obyvatelka Prahy upřednostňuji vůni lesa. Tu kupuji klasicky v podobě stromečku. Vůně by měla vydržet sedm týdnů, ale jelikož stromeček vždycky vyjmu z obalu celý, což by se nemělo, vydrží mi o polovinu méně.

Po „stromečku z lesa“ jsem vyzkoušela tekutý osvěžovač. Z palubní desky u větracího systému vozu se mi celým autem line vůně levandule, kterou mi doporučila kamarádka. Je nádherná. Tedy ta vůně i kamarádka. :)

Horší, když usedne do auta manžel. V levanduli prý sedět nebude. Je fakt, že volba vůně do automobilu hodně záleží na tom, kdo v autě jezdí.

Muži upřednostňují protitabákové vůně, na trhu jsou k dostání i vůně nového auta, nebo dokonce pánské kolínské!

Jsou škodlivé?

Mě by spíše zajímalo, jestli tyto vůně nemají i nějaký neblahý vliv na naše řízení. Některé jsou přece jen více agresivní, a když je jako já nevyndáváme z obalu postupně, ale rovnou celé, praští do nosu každého, kdo se jen objeví u vašeho otevřeného okénka.
Zrovna tuhle mě zastavil policista, že jsem projela už na červenou, a povídá mi:
„No jo, předpisy nedodržujete, ale voní vám to tu jako v apatyce.“
A já na to: „Viďte?“
Vyfásla jsem stovku navíc za drzost.

Ale zpět k vlivům vůní na řidiče. Je tedy škodlivá, nebo není?

MUDr. Alexandra Bartošová, odborné alergologické pracoviště Praha, Černý Most

Zdravotní závadnost u těchto vůní není prokázaná. Mají podobný stupeň dráždivosti jako například vonné svíčky či osvěžovače vzduchu, které používáme v domácnosti. Nemůžeme se tedy bavit přímo o škodlivosti, ovšem to mluvíme o lidech, kteří netrpí žádnou alergií. My našim pacientům, trpícím alergiemi, vůně do automobilu rozhodně nedoporučujeme, poněvadž dráždí sliznici, a mohou tedy vyvolat alergii v podobě pálení očí, kýchání, rýmy apod.
Zvolila bych mírnější formu, například esenci eukalyptu.

Závěrem

Takže pro alergiky – vůně eukalyptu, a nealergikům doporučuji tu levanduli. Voní fakt nádherně. A pokud to s vůní přeženete, stačí otevřít okýnko (ale raději v bezpečné vzdálenosti od policisty, tedy toho, kterému se nezatočí hlava z vás, ale z vaší automobilové apatyky :)).

Čtěte také:

Reklama