Prezident je hlavou České republiky s omezenými pravomocemi v rozhodovacích procesech, která do dění vstupuje v okamžiku napětí a krize. Prezident je vrchním velitelem ozbrojených sil a disponuje jedním ze sedmi klíčů od dveří do Korunní komory v kapli sv. Václava, kde jsou uloženy české korunovační klenoty.

Prezident je volen přímo českými občany, respektive oprávněnými voliči. Úřadujícím českým prezidentem, na základě volby většiny oprávněných voličů, je od 8. března 2013 Miloš Zeman.

Vrchní velitel ozbrojených sil, který ve chvíli, kdy by měl česky promluvit k občanům své země, plynnou ruštinou bagatelizuje krizi na Ukrajině, na konferenci „Dialog civilizací“ na řeckém ostrově Rhodos. A to v Den české státnosti …

Státník, který nechává retušovat své fotografie, vysmívá se lidem zasaženým povodněmi, nemá rád novináře, kteří o něm ošklivě píší, na Hrad nezve vzpurné rektory, ale na druhé straně bez váhání zapíchne státní vyznamenání do fleecové mikiny filmaře, který o něm natočil dokument. „Nechte na vůli prezidenta, koho vyznamená a koho ne,“ prohlásil prezident Zeman.

zemana

Na vůli je prezidenta je označovat opilecký stav za virózu. A korunovační klenoty, které shodou okolností byly při tom, zakazují jakékoliv pochybnosti, že by tomu snad bylo jinak.

Na vůli prezidenta je vulgární vyjadřování považovat za lidovost. Šlo o pouhou snahu přiblížit se svým voličům.

S jistotou bonmotu je toho na vůli prezidenta, který krize netiší a napětí se zlomyslnou radostí sám vytváří, ještě mnoho, ale chceme skutečně být u toho?

V pátek, 8. března 2013 Miloš Zeman složil slib prezidenta republiky: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“

Dnes je středa, 5. listopadu 2014, od chvíle, kdy se Miloš Zeman ujal prezidentského úřadu, uběhlo téměř rok a devět měsíců, kdy jsme se za svého prezidenta styděli doma i ve světě. Za tak dlouhou dobu jediným slovem, činem, gestem nedokázal, že je hoden být prezidentem České republiky.

Skutečně chceme mít za prezidenta člověka, který takto „reprezentuje zemi navenek i ve vnitřních vztazích“?

Malou inspirací, jak krkolomnou situaci skutečně může vyřešit sám lid, najdeme v pohádce Martina Friče „Princezna se zlatou hvězdnou na čele.“

Pamatujete si na zlomyslného krále Kazisvěta?

Foto zdroj: Wikipedie

Reklama