Příroda je právě na vrcholu vegetačního období a vy si můžete rostliny na pot-pourri, které má tradici hlavně ve Francii, Španělsku a Anglii, připravit během svých vycházek či výletů. Je to velmi snadné. Stačí se dívat, čichat a představovat si, jak by výsledná dekorace mohla lahodit vašemu oku a čichu.
5ece4157b33e2obrazek.png
Foto: Shutterstock

Název pot-pourri pochází z francouzštiny a znamená doslova shnilý hrnec (zdroj: wikipedia.cz), což souvisí s původní historickou (mokrou) výrobou této dekorace. Možná jste se s ním potkaly při návštěvách hradů a zámků, protože rozhodně nejde o nějaký novodobý hit. Naopak – voňavé nádoby se vyskytovaly v luxusních obydlích už velmi dávno, převážně v blízkosti kamen, aby se vůně roznesla po celé místnosti. Dnes už to děláme jinak, proto se smradu nemusíte bát. Přípravu zvládne opravdu každý.

Jak na to? Zvolte vhodnou nádobu

Ideální je kamenina, porcelán, sklo. Zapomeňte na umělou hmotu! Abyste dekoraci povýšily o jeden level výše, zapátrejte na chatách a chalupách, vyberte si něco z rodinných památek s duší u babičky. Potěšíte ji. Pokud nemáte a nevíte, co vybrat, sáhněte prostě po sklu. Dobře se vymývá a nepřehluší svým vzezřením samotný obsah.

Nasušte si květy (nebo si je prostě kupte)

Krásně vypadají sušené růže, ale také například levandule. Vybírejte podle sebe, experimentujte. K přírodě se chovejte samozřejmě ohleduplně. Nervěte kdejakou kytku, která vám padne do oka. Zkuste si osvěžit znalosti z hodin biologie a s pomocí internetu zapátrat, která že to květena se před vámi nachází. Ruce pryč od chráněných druhů! Komu by se do toho nechtělo, tak si nasušené květy kupte v obchodě.


5ece42a24e3bfobrazek.png
Foto: Shutterstock

Vyčarujte si pot-pourri svých snů

Nechte se vést svou intuicí a fantazií. Použít lze hobliny ze dřeva (které leželo pořezané v lese nebo u přátel na zahradě), listy a květy, šišky, skořici, hřebíček, sušené řezy z citrusů. A kamínky, které jste nasbíraly před lety a máte je schované pro štěstí nebo si najdete speciálně pro tento účel. Hlavně pamatujte, že méně je někdy více.

Vytvořte finální tečku

Máte vše hezky naskládáno? Pak voňavou dekoraci posilte několika kapkami čistého éterického oleje, který se tradičně dává do aromalampy nebo používá při speciálních masážích. Tady nešetřete. Olejíček za pár desítek korun je vždy podezřelý. Kupte si kvalitnější a nebudete litovat. Navíc vydrží dlouho (při správném skladování).

5ece4235cdda1obrazek.png
Foto: Shutterstock

Pot-pourri můžete od začátku poladit také podle vašich potřeb a nálad. Pro zlidnění udělejte základ z levandule – sušená levandule plus několik kapek levandulového éterického oleje. Pro dobrý spánek myslete na květy heřmánku a éterický olej z meduňky. Radost pak vyvolává pomeranč a citrusy obecně. Hrajte si. Je to zábava.

Přečtěte si také:

Reklama