legs

Pokud jste se rozhodli řešit svůj problém s křečovými žilami, které vás trápí jako mne, je dobré se objednat k odborníkovi na vyšetření. Já sama mám problém víc než 15 let, a protože byly mé problémy spíš „kosmetického“ rázu, dlouho jsem křečové žíly neřešila. Až nyní. Jak jsem popsala v předchozím článku, poslední rok mi vadí, že žíly nejen že jsou vystouplé a nevzhledné, ale také mne bolí. V celé noze často cítím tlak, nepříjemné pnutí, mravenčení, i pokožka na noze je citlivá a často svědí. Noha je v podivném neklidu. Je mi jasné, že se tento stav sám od sebe nevyřeší. Začala jsem tedy nosit stahovací punčochu na levé noze (je podstatně horší než pravá) a objednala jsem se na vyšetření do Perfect Clinic. Na této klinice plastické a estetické chirurgie , vedené lékaři Kufou a Prosem začali před nedávnem řešit také křečové žíly, a to nemodernějším způsobem - laserem, informovali jsme vás o tom v článku Laserová operace křečových žil je šetrná a téměř bezbolestná.

Vstupní vyšetření trvalo asi hodinu, po sepsání anamnézy mne cévní chirurg Petr Štiegler důkladně prohlédl a vyšetřil. Genetická zátěž z celé mé rodiny je jasná - oba mí rodiče i dědečkové s babičkami měli velké problémy s křečovými žilami, všichni byli na operaci a babička měla díky špatným a neléčeným žilám dokonce bércové vředy. Díky této zátěži je velmi pravděpodobné, že tyto problémy mám já i mí sourozenci.

Cévní chirurg již od pohledu zkonstatoval, že stav mých žil na levé noze není dobrý, a řekl, že rozsah onemocnění vyžaduje chirurgický zákrok. Jde ale o to zjistit prvotní příčinu - ve kterých místech a která žíla je poškozená, a díky ní směrem dolů vznikají nepěkné varixy - krev špatně proudí, má sklony se vracet zpátky, zvýšeným tlakem rozšiřuje povrchové cévy.

Nejprve pomocí průtokového ultrazvuku vyhodnotil, v jakém stavu jsou mé tepny. Výsledky byly dobré, obě nohy jsou z pohledu funkčnosti tepen v pořádku. Na řadu přišel tzv. barevný duplexní ultrazvuk, který umí zobrazit jednotlivé žíly, změřit jejich průtok a velikost. Při vyšetření dle pokynů lékaře střídavě zatajuji dech a pak se snažím tlačit vzduch do břicha - tímto cvikem působím na tlak krve v tříslech a ve stehnech, lékař pomocí ultrazvuku kontroluje správnou funkci žilních chlopní. A zde odhalí příčinu mých problémů - hlavní povrchní žíla na stehně, která není vidět, je rozšířená. Stav v třísle je v pořádku, ale ve stehně už ne. Tím, jak je žíla tlakem rozšířená, má tendenci krev zadržovat, vracet ji zpátky. To má následně vliv i na spodnější žíly - ty povrchové, které jsou vidět. Od kolene ke kotníku je vidět několik varixů - křečových žil. Naštěstí žíly, které jsou na zadní straně lýtka, jsou v pořádku. Tím jsme tedy odhalili, kde je problém, a o to ve vstupním vyšetření jde.

Pan doktor Štiegler mi vysvětlil, o co v mém případě jde a jaké navrhuje řešení. Jsem vhodným typem pro laserovou operaci, což jsem ráda. Poškozená žíla není příliš tenká a je rovná (žíla pro zákrok nesmí být příliš vinutá). Jedná se o šetrný a téměř bezbolestný zákrok, který se dělá ambulantně - v kombinaci speciální místní a šetrné celkové anestezie. Doktor Štiegler mi tedy při zákroku při stálé navigaci ultrazvukem zavede do nemocné žíly velmi tenký laser, během 2 až 3 minut žílu v nefunkčníí části uzavře - „zataví“. Žíla se zanechá v noze, kde se časem vstřebá, není nutné ji vytahovat ven. Jednotlivé křečové žíly, které mám od kolene ke kotníku, vyjme další chirurgickou miniinvazivní metodou - tzv. háčkovou flebektomií. To ještě budu stále spát, takže nebudu nic cítit. Žíly se odstraní z miniaturních ranek.

Pak už následovalo jen domluvení termínu, který mám první týden v dubnu - o zajímavém laserovém zákroku vám přineseme reportáž a já vám popíšu své pocity. Jsem ráda, že jsem se konečně rozhodla problém řešit. U křečových žil ale není nikdy úplně možné říci, že se problém nevrátí. Pokud se vám tvoří, je možné, že se časem objeví znovu, na jiném místě. Proto je dobré stav žil sledovat a chodit průběžně na vyšetření, počáteční problém řešit včas - nemusí jít vždy hned o chirurgický zákrok. Platí čím dříve, tím lépe.

S cévním chirurgem Petrem Štieglerem z Perfect Clinic připravujeme rozhovor. Zajímá vás něco z oblasti zákroků křečových žil? Napište nám svůj dotaz pod tento článek nebo na můj e-mail klara.krizova@zena-in.cz.

Skvělé výsledky a téměř bez bolesti
Laserová operace má oproti té klasické mnoho výhod. Jde o velmi šetrný ambulantní zákrok, který nebolí a má jen minimum možných pooperačních komplikací. Pacientům stačí nosit kompresní punčochy jen zhruba 2 týdny, oproti 6 týdnům po běžném chirurgickém zákroku. „Při operaci se netvoří žádné větší krevní výrony a celkový estetický výsledek je velmi dobrý,“ konstatuje Petr Štiegler. Pacienti mohou po výkonu prakticky okamžitě chodit, nejsou omezeni při běžných pohybových a pracovních aktivitách, výkon nevyžaduje pracovní neschopnost.
Více informací na www.perfectclinic.cz a na http://www.perfectclinic.cz/cevni-chirurgie-operace-krecovych-zil/

Uveřejněné články:

Reklama