BRUSEL - Bary, kavárny, restaurace. Tady všude bude možná již brzy v Evropě i v Česku cigaretový kouř jen páchnoucí minulostí.

Evropský komisař David Byrne, který má v Evropské unii na starosti zdravotnictví, totiž podporuje snahy těch politiků a lékařů, kteří volají po zákazu kouření na veřejnosti již delší dobu.
Byrne své rozhodnutí obhajuje především ochranou nekuřáků a vysokými zdravotními riziky, které s sebou pasivní kouření přináší. Komisař si ovšem pospíšil s ujištěním, že bude na jednotlivých státech, zda případné nařízení začnou uplatňovat.

"Existuje evidentní souvislost mezi pasivním kouřením a zdravotními problémy, které může způsobovat. Je proto potřeba ty, kteří odmítají kouření, před kuřáky ochránit. Mojí snahou je samozřejmě chránit před negativními účinky tabáku také samotné kuřáky," řekl Byrne pro internetový server EUpolitix.com s tím, že považuje zákaz kouření na veřejnosti za naprosto logickou věc, která nepotřebuje vysvětlování. Komisař nicméně dodává, že je příliš brzy určit, kdy by se mohla protikuřácká legislativa uplatnit.
"Vím, že v některých státech narazím se svojí tezí na tvrdý odpor. Na jedné straně je sice potřeba respektovat například kulturní tradice, na straně druhé jde ale o zdraví všech, především pak dětí. Budu se snažit zapůsobit na představitele všech států a najít u nich podporu," uvedl David Byrne.

V členských zemích EU se názory na kouření vcelku ostře rozcházejí. Zatímco ve Velké Británii lékaři žádají zákaz kouření na veřejnosti, britská vláda žádnou podobnou vyhlášku či zákon v dohledné době vydat neplánuje. Byrneovy snahy naopak podporuje například Irsko, kde zákaz kouření v barech, restauracích a také na pracovišti již chystají. Hodlají přitom přijetí protikuřáckých zákonů obhajovat i v rámci Evropské unie.  

      
Reklama