Nemám ráda vstávání a zvuk budíku se mi nikdy nelíbil. Ale vždycky jsem musela vstát, to je jasné. Nejdřív do školy, pak s dětmi a teď do práce. Aspoň že existují víkendy!

Jsem člověk typu sova - večer vydržím dlouho vzhůru, většinou nechodím spát před půlnocí, ráda si večer posedím a popovídám s přáteli nebo něco přečtu. Zato ráno... Kdybych mohla, určitě bych ležela v posteli déle než do půl sedmé, ideálně tak do devíti hodin. To se mi ale podaří jen o víkendu, a to ještě jen někdy. Samozřejmě jsou lidé typu skřivan, kterým ranní vstávání nedělá problémy. Ti ale zase usínají večer u televize a vlastně všude a chodí hodně brzy spát.

spánek

Když o tom tak přemýšlím, napadá mě, jestli je v životě člověka nějaké období, kdy nemusí vstávat. V dětství, než začne dítě chodit do školky, by to určitě šlo, ale hodně dětí vstává brzy, i když nemusí. V tomhle jsem měla štěstí - naše děti byly spáči, kromě doby, kdy byly úplně malé. Tak od jejich roku až do čtyř let, než nastoupily do školky, jsem se teda docela vyspala. Probouzeli jsme se kolem deváté ráno a byla pohoda, nikam jsme nemuseli, doma jsme si užívali... Skončilo to, když začala Maruška chodit do školy, od té doby vstáváme brzy.

Jakmile tedy dítě nastoupí do školy, musí vstávat každý den. A tak to pokračuje, dokud nedostuduje, následně i v práci, dalších skoro 40 let, než přijde důchodové období. A zdá se, že ani pak to nebývá se spaním dobré. Lidé v důchodu mohou spát, jak dlouho chtějí, ale zase už jim to třeba nejde a stejně se budí brzy ráno, protože je něco bolí nebo prostě nemohou spát. Moje tchýně například vstává každé ráno kolem páté hodiny, i když nemusí... Já tedy doufám, že se v důchodu (konečně) vyspím.

A jak je to s tím budíkem? Už delší dobu budík nepoužívám, nastavuju si buzení na mobilu. Teď vstávám většinou první, takže mě nemá kdo vzbudit, naopak děti budím každé ráno já a snažím se, aby jim den začal hezky - nejdřív je něžně přemlouvám, že už je ráno a že musí do školy, a když nevstanou hned, postupně přidávám na hlase i výhrůžkách. Většinou to ale probíhá v klidu.

A jak to máte vy?

Téma dnešního dne: Co (nebo kdo) vás ráno budí?

  • Jak se vám vstává?
  • Máte klasický budík, nebo něco jiného?
  • Nebo vás budí partner? Třeba polibkem?
  • Jak vstávají vaše děti, budíte je vy, nebo samy?
  • Máte nějakou zajímavou historku se vstáváním?

Napište mi, budu se těšit na vaše příspěvky. Jedna z vás získá dárek - sušenky Bebe Dobré ráno od firmy Opavia. Pište do dnešních 14.30 hodin na adresu redakce@zena-in.cz. Předem děkuju!

bebe

Partnerem tématu je: www.bebevyzva.cz

Reklama