Hele, vlastně ani nevím, proč tenhle článek píšu. Jako možná to bude někoho zajímat, že jo? Nicméně stejně mi to připadá jako zbytečná práce, protože lidi samozřejmě nějak mluví a ani moc o tom jakože nepřemýšlejí. Tak určitě...

talk

Připadal vám předchozí text nesmyslný? Jistě není úplně v pořádku, mnoho slov je v něm navíc. Ale všimly jste si někdy, že lidé takhle mluví? A je jich dost. Bohužel „zbytečná“ slova často používají i známé osoby - herci, zpěváci, politici i novináři. A někdy je to dost otravné.

Těmto výrazům se říká parazitická slova či slovní spojení, lidově jim můžeme říkat slovní vata nebo vycpávky, my v redakci jsme je nazvali slovy plevelnými. Ano, jsou jako plevel, slýcháme je často a všude, určitě je znáte taky: takže, tedy, hele, jako, jakoby, jakože, jaksi, určitě, vlastně, nicméně, že jo?, samozřejmě, potažmo... Jen si vzpomeňte na další.

Mě osobně nejvíc rozčiluje slovo „nicméně“. Myslím, že dokud ho nezačal používat bývalý prezident Václav Havel, skoro jsem ho neslyšela. Zato teď! Když jsem dneska ráno jela do práce, poslouchala jsem hovory lidí a tohle slovo zaznělo nejméně desetkrát. A skoro pokaždé do hovoru vůbec nepatřilo!

Ostatně to je u těchto parazitických slov příznačné, nemají ve větě žádný význam, lidé je používají zbytečně, a ani o tom neví. Tyto výrazy se nám totiž samy pletou na jazyk, i já jsem třeba jednu dobu často říkala „určitě“, než mě na to upozornily děti. Teď už si dávám pozor. Ale mnoho lidí se tímto problémem vůbec nezabývá, nevnímá ho. Někteří si možná myslí, že jsou moderní a zajímaví, když tato slova používají, někomu třeba dělá problém souvisle mluvit nebo jiný nemá dost velkou slovní zásobu, a tak si pomáhá tím, že do textu vsouvá nepodstatná slova. Občas je zajímavé pozorovat různé skupinky lidí, jak se baví. Specifické výrazy mají třeba mlaďoši - nejznámější jsou asi výrazy hustý nebo krutý, víš co? Já se docela nasměju, když mluví fotbalisti: Tak, já nevim, tak určitě...

Parazitická slova se používala vždycky a dozajista nezaniknou, jen se v čase mění. Kdo ví, co bude moderní za pět let?

Používáte vy nebo vaši známí také plevelná slova? Zažila jste nějakou zajímavou nebo vtipnou příhodu?

Reklama