a236a092c664a-blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

„Absolutně nechápu, proč má každý kolem pocit, že vlastní patent na výchovu dětí. Já sama se v téhle oblasti pořád dovzdělávám, a přesto často tápu, natož abych si dovolila někomu v tomhle směru radit. Ale většina lidí to tak, bohužel, nemá. Každý umí jen kritizovat, aniž by o dané věci cokoli věděl,“ zlobí se Naďa, které se okolí neustále snaží mluvit do výchovy syna Ondřeje. Třeba jako naposledy úplně cizí paní v supermarketu.

„Zrovna jsem s Ondrou vedla dialog u regálu s cereáliemi. Já se mu snažila vysvětlit, proč bych mu raději koupila jiné balení, než si vybral. On mi zase vysvětloval, proč potřebuje právě to své. Pravda, trochu se u toho rozčiloval, protože ve svém věku ještě nedokáže úplně ovládat své emoce. Ale nic velkého, bylo to v normě. No a ta náhodná kolemjdoucí se na mě otočila a začala mi promlouvat do duše, jakou dělám chybu. Prý si ten kluk za chvilku bude dělat, co chce, a já budu jednou hodně nešťastná. Měla jsem sto chutí poslat ji někam, místo toho jsem jí jen ironicky poděkovala za nevyžádanou radu,“ líčí nepříjemný zážitek Naďa s tím, že rozhodně nebyl ojedinělý. Kdykoli její syn projeví nějaký svůj názor, hned se najde někdo, komu to vadí. Příbuzné nebo paní učitelky ve školce nevyjímaje.

„Každou chvíli mi mezi dveřmi oznamují, že Ondra zase zlobil a neposlouchal. Ale o jaké zlobení šlo! Odmítl se zapojit do společného tancování, protože tancování nesnáší. Nechtěl jít ve dvojici s chlapečkem, kterého nemá rád. A tak bych mohla pokračovat. Proč by měl dělat za každou cenu něco, co mu je vyloženě proti srsti? Proč mu nedají trochu prostor? Nutil by třeba šéf svého podřízeného, aby šel na firemním večírku tančit, přestože to odmítá? To už by bylo považováno za šikanu,“ míní Naďa, která si za svým respektujícím stylem výchovy dítě stojí.

„Copak děti nejsou taky lidi? I ony mají své názory, pocity a přání. Rozhodně to nejsou loutky, které bychom měli ovládat. Samozřejmě v rámci rozumných mantinelů. To dá rozum, že nenechám Ondru, aby dělal něco nebezpečného třeba. Vždy se s ním ale snažím nějak rozumně domluvit. Když pak řeknu rezolutní ne, respektuje to. Ví, že tohle říkám jen v těch nejnutnějších případech. Neslyší to denně tisíckrát. Zkrátka z něj chci mít sebevědomého člověka, který se nebojí říct ne. Ale ať si každý dělá, co chce. A ať to nechá dělat i mě,“ přeje si z neustálého vysvětlování a obhajování se vyčerpaná Naďa.

O vyjádření jsme požádali terapeutku Kristínu Pelikánovou:

Myšlenky a rozpoložení, které Naďa má, jsou naprosto pochopitelné a věřím, že je sdílí mnoho rodičů. Z textu to však zní, že Naďa i když je občas zarmoucená, překvapená nebo třeba i naštvaná, tak ví, že tohle je prostě styl její výchovy, který jí sedí, rozhodla se pro něj a vidí benefity, které to hlavně jejímu synovi přináší. Co si o tom myslí okolí je pak méně podstatné. Nicméně to, aby to bylo méně podstatné se jednoduše říká, ale praxe je všelijaká. Je logické, že se nás názory ostatních dotýkají. Obzvláště když nás zastihnou nepřipravené a nevíme, jak zareagovat. To by mohlo být tématem psychoterapie nebo koučování - jak se na tyto situace připravit, být si v nich jistý. 
Obecně lze říci, že se mění styl výchovy od poslušného dítěte k odvážnému dítěti. Vnímám to jako pozitivní trend i když cesta je to trnitá, a i tady se můžeme dopustit přešlapů. Co v takové situaci pro sebe udělat? Obklopovat se lidmi, kteří jsou nám názorově podobní. Jak sama Naďa říká - vzdělávat se, zajímat se, a pokud je to možné, vyhnout se sociálním sítím a kanálům se zaručenými radami a postupy. 

57ed378a1019c-obrazek.jpgKristína Pelikánová je jednou ze zakladatelek platformy Feministické terapie, pracuje jako terapeutka, psychoterapeutická poradkyně a lektorka. Má vystudovanou Pražskou vysokou školu psychosociálních studií a absolvovaný psychodynamický psychoterapeutický výcvik. Během sezení se často s klienty vrací do minulosti, do důležitých a často traumatických momentů, které ovlivňují klientovu přítomnost i budoucnost.

Do terapií zahrnuje i feministický aspekt, a to tak, že poukazuje, že naše životy ovlivňuje kromě nás samotných i společnost, od které se nelze oddělit. Zabývá se tématy duševního zdraví, zotavení z duševních onemocnění a provázení během procesu zotavování, vztahy, vyhořením, prokrastinací.

Zdroj informací: Text byl zpracován na základě příběhu ženy, kterou redakce zná a která jej předala redakci se svolením k uveřejnění. Fotografie je pouze ilustrační a jména osob byla na žádost této konkrétní ženy pozměněna, stejně tak jako její jméno. Pokud máte příběh, který by se mohl objevit na našich stránkách, napište nám na redakce@zena-in.cz.