„Za normálních okolností dřu v práci jako kůň. Bývám v ní i do sedmi do večera, ale nestěžuju si, protože mě to baví. S koronavirem se činnost naší firmy omezila, sice pracuju z domova, ale ne tolik a mám proto mnohem víc volného času, na který jsem dosud nebyla zvyklá,“ popisuje Hedvika předešlou i momentální situaci.
5ea2b733971fbobrazek.png
Foto:Shutterstock

V nově nabytém volnu ovšem mladá žena není moc akční. Neuklízí celý byt od základu, nepeče, nevyváří, necvičí do úmoru. Když dokončí práci, zbytek dne většinou stráví na gauči a dívá se na seriál, popřípadě si s partnerem zahraje nějakou hru. Na jednu stranu jí to vyhovuje, ale má o sobě i pochybnosti.

„Kamarádky mě zásobují fotkami, co všechno udělaly. Zdá se mi, že se ostatní ženy předhánějí v tom, kdo víckrát a lépe uklidí, kdo uběhne víc kilometrů, kdo upeče víc chlebů, kdo se během pandemie naučí nejvíc nových věcí. Všude se pořád dokola opakuje, že máme využít volný čas k seberozvoji, aby se z nás stali lepší lidé. A já ten čas vůbec nevyužívám, chci si prostě jen odpočinout, než začne další pracovní zápřah. Jenže kvůli tomu všemu kolem mám pocit, že jsem nějaká vadná, že jsem líná a že promeškávám jedinečnou šanci, kterou nám všem život přinesl,“ svěřuje se Hedvika.

Hedvika určitě není jediná, která během pandemie zažívá podobné pocity, proto jsme se zeptaly, jak to vidí koučka a lektorka Lucie Mucalová. Ta zdůrazňuje, že je důležité snažit se neporovnávat samu sebe s ostatními lidmi.

„Pokud cítíte neklid a máte pocit viny, protože všichni kolem vás jsou akční, doporučuji přestat navštěvovat sociální sítě a číst články, které vás nenechají v klidu. Uvědomte si, co nebo kdo vás dostává do nepohody a pokuste se danou věc či člověka omezit do pro vás přijatelné podoby,“ radí koučka.

Na druhou stranu je podle ní přínosné vytvořit si nějaký plán dne a ten plnit. To se nevylučuje ani s větší potřebou odpočinku. Pokud ji pociťujete, máte si volno dopřát bez výčitek.

„Jestliže vás neustále volá gauč, nic se vám nechce a zároveň máte náladu nic moc, je to zpráva o tom, že by vás možná rozptýlila nějaká menší každodenní akce. Zkuste ji začlenit do svého programu, uvidíte, jak se budete cítit. Hledejte zlatou střední cestu a vyvarujte se extrémům,“ říká Lucie Mucalová.

Ta dále poznamenává, že každý člověk má právo rozhodnout se, jak se svým životem naloží a to se týká i volného času.

Doporučení koučky a lektorky Lucie Mucalové:

  • Nemusíte vůbec nic.
  • Máte právo si toto období zařídit podle sebe.
  • Nemusíte poslouchat rady, které se na vás ze všech stran hrnou.
  • Důležité je, ať je to vaše rozhodnutí, a ne pouhá snaha naplnit něčí očekávání.
  • Máte právo mít změnu nálad.
  • Máte právo mít depku.
  • Každý z nás je jedinečný, neexistuje jednotný návod. Každý z nás žije v něčem jiném, proto není možné, aby byli všichni nad věcí, aby byli všichni akční.

Čtěte také:

Reklama