Prázdniny jsou za námi a některé děti si z táborů a různých prázdninových putování přivezly kromě zážitků také vši, které si pak ve škole mezi sebou začnou předávat, a problém je na světě. Tak jako každý rok lze proto očekávat, že září bude ve znamení odvšivování v mnoha domácnostech. Aby vás tato situace nezaskočila, připravte se předem. Vedle nového penálu, cviček a modelíny kupte preventivně také účinný odvšivovací prostředek. Pak vás nezaskočí, až vám potomek přinese ze školy papírek se vzkazem: „Prohlížejte dětem hlavy, ve škole se vyskytly vši!“

Něco z historie

diffusilV archeologických nálezech a historických materiálech z oblasti středního východu, Mrtvého moře, Egypta a antické oblasti jsou nalézány lidské vši a odvšivovací hřebeny i popisy odvšivovacích prostředků. Nejstarším nálezem jsou vajíčka vši dětské, nalezené ve zbytcích vlasů člověka, který žil před 9 000 lety v Nahal Hemar Cave. Odvšivovací hřebeny byly v okolí Mrtvého moře používány již nejméně 3 500 let před naším letopočtem. Egyptský text, zvaný Papyrus Ebers, z 16. století před naším letopočtem, popisuje odvšivovací prostředek připravovaný z mouky vyrobené z datlí. Mnoho podobných nálezů pochází z počátku našeho letopočtu a věnovali se mu i vědci a výtvarníci. Nejstarší známé vyobrazení lidských vší je dřevoryt otištěný v knize Hortus sanitatis z roku 1491. V knize Micrographia (1665) popsal a zobrazil morfologii vší, po jejich studiu prvým mikroskopem, Robert Hook. Řada slavných malířů dokonce zachytila na svých obrazech odvšivování jako hlavní námět. A ještě snad zmíníme i ono známé „drbátko“, často překrásně zdobené, z drahých kovů, v podobě ruky či zvířecího spáru, které bylo běžnou (a jistě užitečnou) součástí výbavy rokokové vyšší společnosti. Mnoho odvšivovacích procedur zachycují také pohlednice zasílané vojáky během 1. a 2. světové války.

Vši se mohou usadit na hlavě kohokoli. I dospělého, i když zavšivení zůstává převážně dětským problémem. Hmyz totiž přelézá jen při přímém nebo těsném kontaktu vlasů, což je u dětí přirozené a časté – třeba ve školní lavici, půjčováním čepic nebo hřebenů nebo při kolektivních hrách. Napadení vší dětskou je označováno za infekční onemocnění s názvem pedikulóza. Alarmující je fakt, že vší v posledních letech přibývá a jsou stále odolnější vůči běžně používaným přípravkům, které jsou na trhu.

Veš dětská je malý hmyz, který se živí lidskou krví. Samička klade vajíčka, která připevňuje pevně k vlasu v těsném sousedství pokožky (tzv. hnidy). Dospělá veš žije asi 3 týdny a za tu dobu naklade 100–140 vajíček. Larvy i dospělé vši se živí krví hostitele a jejich bodnutí silně svědí, následkem čehož pak kůže silně svědí a může dojít i k zanesení druhotné infekce.

„Veš je parazit, který bodáním a sáním krve několikrát denně působí úporné svědění postiženého místa. Dítě se neustále škrabe, a tím zanáší do drobných ranek druhotnou bakteriální infekci a ranky se zanítí. Dítě je nevyspalé, podrážděné, neklidné a za to, že má vši, se stydí. Průvodním jevem pak může být i zduření místních uzlin jako reakce na probíhající zánět postižené kůže,“ říká RNDr. Václav Rupeš, CSc.

  Jak spolehlivě rozeznat zavšivení od jiných příčin svědění vlasové pokožky?

diffusilPoznat zavšivení je celkem snadné, svědění kůže hlavy je však významným signálem. Při prohlídce hlavy lze pak pouhým okem nalézt stříbřitě bílá vajíčka (hnidy) přilepená na vlasech blízko u pokožky. Nejčastěji pak na vlasech za ušima a v zátylku. Vši kladou vajíčka na vlasy v těsné blízkosti pokožky, podle polohy hnid na vlasech lze tedy odhadovat i dobu napadení (vlasy rostou rychlostí cca 1–1,5 cm za měsíc). Hnidy se z vlasů jen velmi obtížně odstraňují vyčesáváním nebo mechanicky, mezi vlasy je možné vidět i živé lezoucí vši, které se vyskytují na hlavě u kořínků vlasů. Při vyrušení (tedy i při pokusu je vyčesat) jsou vši schopné z tohoto místa uniknout. Spolehlivější metoda zjišťování vší ve vlasech je proto za mokra, po umytí a případně ošetření kondicionérem.

Jak se zbavit vší?

Vší je nutné se co nejrychleji zbavit, a není to taková věda. Nejdůležitější je důslednost!

  • Určitě zachovejte klid a nestříhejte potomka hned „na ježka“. I když je pravda, že čím jsou vlasy delší, parazitů se budete zbavovat hůře.
  • Nejprve je třeba použít přesně podle návodu odvšivovací prostředek, který zakoupíte v lékárně. Na trhu je více druhů (Například Diffusil H Forte a další).
  • Návod čtěte důkladně, seznamte se s možnou nežádoucí reakcí a účinky.
  • Aplikaci přípravku je nutné po 8 dnech zopakovat. Po odvšivení je každopádně nutné vlasy pravidelně, nejlépe denně kontrolovat!
  • Pokud objevíte ve vlasech děťátka vši nebo „jen“ hnidy, v žádném případě ho neposílejte do školy. Vezměte si v práci volno, vždyť pedikulóza je nemoc jako každá jiná. S odvšivováním je pak nutné začít co nejdříve, protože jinak se budou vši v kolektivu stále dokola předávat!

Redakční tip: Účinný přípravek

diffusilInovovaný Diffusil H Forte je přípravkem, který reaguje na problém odolnosti vší na některé druhy přípravků. Oproti běžně používaným prostředkům totiž obsahuje vysoce účinnou látku carbaryl, která spolehlivě účinkuje na veš dětskou a muňku.

  • Jediný přípravek proti vším na českém trhu, který prošel klinickými testy v souladu s českým a evropským zákonem o léčivech!!!
  • Nejpohodlnější aplikace, tlakové balení umožňuje snadné proniknutí až k pokožce, nedochází k nepříjemnému promaštění celého porostu hlavy.
  • Klinicky ověřený spolehlivý účinek bez problémů s rezistencí vší .

Sprej se aplikuje 5–10 krátkými střiky ke kořínkům suchých vlasů (chlupů), poté se rozetře po celém povrchu pokožky. Po 8–12 hodinách si lze vlasy umýt běžným šamponem. Aplikaci přípravku Diffusil H Forte je nutno opakovat v celém rozsahu ještě jednou, a to po 8 dnech od první aplikace. V případě výskytu pedikulózy u více osob v rodině či kolektivu je nezbytně nutné provádět aplikaci desinsekčního přípravku ve stejnou dobu, aby nedocházelo ke zpětnému přenosu vši na ostatní. Přípravek mohou používat děti i dospělí.

Diffusil H Forte 150 ml  je k dostání ve formě desinsekčního spreje v síti lékáren za cca 199 Kč.

Více informací najdete na stránkách http://biolit.cz