630ca2897a12dobrazek.pngFoto: Shutterstock

Kdo neměl vši, jako by nebyl

Výskyt vší nesouvisí s nedostatečnou hygienou a neměli byste se stydět za to, že je vaše dítě má. Nebo je případně od dítěte taky chytnete. Tento otravný cizopasný hmyz přežije intenzivní mytí hlavy, česání i fénování.  

„Veš dětská je nejčastějším a celkem běžným problémem, zejména pak v kolektivu starších dětí (tábory, školka, škola, různé kroužky). Tato veš měří zhruba 3 mm, má protáhlé tělo a k nalezení je výhradně ve vlasech. Charakterizuje ji též malá hlava a 3 odrápkované nohy na každé straně těla, díky kterým se na vlasech udrží,“ vysvětluje MUDr. Lucie Pechočová, dětská lékařka.

V případě, že vši a hnidy (bílá vajíčka) ve vlasech najdete, jednejte rychle a rozhodně své dítě neposílejte do dětského kolektivu. Ideální by bylo, abyste výskyt vší nahlásili ostatním rodičům dětí, se kterými se vaše potomci viděly… K odstranění drobných parazitů použijte speciální přípravek, který je dostupný v lékárnách. Stříhání vlasů není nutné – vši a hnidy stačí vyčesat speciálním hřebenem (všiváčkem). Výrobce doporučuje vlasy namočit a nanést na ně balzám či kondicionér a pramen po prameny vyčesat hřebínkem a následně vlasy umýt. Pokud tuto fázi přeskočíte, je dost pravděpodobné, že budete brzy bojovat znovu.

Šampon pro psy, petrolej a ocet nezkoušejte. Slivovici možná

Rozhodně se vyhněte přípravkům určeným zvířatům, dětské pokožce mohou vážně uškodit. Podobně nezkoušejte petrolej, o kterém se traduje, že je to tutovka v boji s těmito parazity. Opět může spíš ublížit, než pomoci.

Co ale maminky doporučují, jsou domácí slivovice. Nejprve se alkohol vmasírujte do pokožky a pak proleje část vlasů, která přiléhá k hlavě. (Hnidy se vyskytují většinou těsně u hlavy do jednoho až dvou centimetrů, pokud je naleznete v délkách vlasů, jedná se o starší mrtvá vajíčka.) Následuje hodinový zábal vlasů pod vrstvou igelitu a ručníku. Různé vědecké a experimentální studie ukázaly, že míra podráždění kůže je zanedbatelná a podobné je to se vstřebáváním alkoholu přes kůži. Přesto jeho použití také zvažte.

Co ale určitě vyzkoušejte, je žehlička na vlasy. Ta pomůže hnidy spálit a vy si ušetříte další množení tohoto hmyzu.

Rozhodně doporučujeme pokožku hlavy pravidelně kontrolovat.

Zdroj informací: zkušenosti respondentek, zkušenosti autorky, MUDr. Lucie Pechočová, dětská lékařka z EUC Kliniky České Budějovice, studie o prostupnosti alkoholu do kůže

Reklama